Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ukrajna 2012-ig megválik dúsított uránjától

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2010. április 13. 6:20

Ukrajna 2012-ig megszabadul erősen dúsított uránból álló teljes készletétől, amely több atombomba előállítására is alkalmas volna – jelentette be a Fehér Ház az amerikai és az ukrán elnök találkozója után. A kelet-európai ország polgári nukleáris kutató létesítményeit addigra átállítják gyenge dúsítású uránra.

“Ukrajna ma mérföldkővel felérő döntést jelentett be: a következő, 2012-ben tartandó nukleáris csúcs idejére megszabadul erősen dúsított uránkészletétől" – közölte Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője. Méltatta Ukrajnát, amiért kiemelkedő erőfeszítéseket tesz a veszélyes anyagok nemzetközi elterjedése ellen.

Barack Obama amerikai elnök hétfőtől nukleáris csúcstalálkozón látja vendégül számos ország vezetőjét, aznap egyeztetett Viktor Janukovics ukrán államfővel is. Egyes megfigyelők szerint talán az Ukrajnára vonatkozó bejelentés a legfontosabb konkrét vállalás a washingtoni csúcsértekezleten.

Ukrajna már idén eltávolítja a magasan dúsított uránkészlet “jelentős részét", azt az Egyesült Államokba fogják szállítani újrafeldolgozásra.

Arra az újságírói kérdésre, hogy a más országok hasadó anyagait befogadó Amerika egyfajta nukleáris tárolóhellyé válik-e, úgy felelt: ki kell vonni a veszélyes anyagokat a világ nem biztonságos körzeteiből. Hozzátette, hogy sok amerikai nagyobb biztonságban érzi magát, ha a nukleáris anyagok az Egyesült Államokban vannak, “nem pedig valahol máshol keringenek".

Gibbs arról is beszélt, hogy az anyagok szállítása biztonságos, legutóbb két chilei kutatóreaktorból vonták ki a magas dúsítású uránt, amely az Egyesült Államokba került.

John Brennan, az amerikai elnök terrorizmusellenes tanácsadója a szóvivővel közösen tartott sajtótájékoztatón kifejtette: az al-Kaida 15 éve igyekszik atomfegyvert megkaparintani, de eddig nem járt sikerrel. Ha hozzájutottak volna valamilyen anyaghoz, bizonyára megpróbálták volna egy házi készítésű szerkezettel felrobbantani.

A New York Times szerint a világon mintegy 2100 tonna nukleáris anyag van felhalmozva, amelyből 120 ezer bombát lehetne készíteni. A magas dúsítású urán mennyiségét 1600 tonnára becsülik. Ennek döntő hányadát az atomhatalmak birtokolják, legnagyobb része Oroszország kezében van. További 500 tonna veszélyes anyag plutónium.

Címkékterrorizmus