Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Világháborús katonamaradványokat találtak

Szöveg: Szűcs László |  2012. március 3. 11:39

Feltételezhetően a második világháborúban elhunyt katonák maradványait találták meg a Fejér megyei Söréd település temetőjében március 2-án, pénteken, a déli órákban – tájékoztatta Strak Vince főtörzsőrmester, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred ügyeletes tűzszerészalegységének járőrparancsnoka a HM Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztály munkatársait.

A bejelentést követően Maruzs Roland őrnagy, osztályvezető-helyettes és Illésfalvi Péter szakreferens indultak el a helyszínre, hogy megtekintsék a leleteket. A dunántúli településen kiderült, hogy egy másnapi temetésre készülve bukkantak rá a sírkertben néhány világháborús robbanószerkezetre, mellettük pedig emberi maradványokra. A falu polgármestere ezt követően – az előírásoknak megfelelően – azonnal értesítette a Magyar Honvédség tűzszerészeit.

1595932235
A Strak Vince főtörzsőrmester vezette tűzszerészjárőr megállapította, hogy a földben megtalált kézigránát-maradványok és felszerelési tárgyak minden kétséget kizáróan szovjet gyártmányúak, így a hadisírgondozók számára a helyszíni szemle során egyértelművé vált, hogy szovjet katonák földi maradványaira bukkantak. Összesen öt holttest került elő.

Maruzs Roland őrnagy a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: a katonák vélhetően a Budapest felszabadítását célzó, Konrad fedőnevű német hadművelet megindulásakor, 1945. január 7-én estek el − a környéken ekkor a szovjet 7. gárdalégideszant-hadosztály egységei állomásoztak.

Az események rekonstruálása közben a hadisírgondozó szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a holttesteket a harcok elvonultával a helyi lakosság temethette el, mivel a maradványok mellől gyalogsági lőszerek, kézigránátok és egy golyószóró tára is előkerült, fegyvert viszont nem találtak.

„A lőszereket és a felszerelési tárgyakat vélhetően biztonsági okokból temették a holttestek mellé. Ugyanakkor a sírhely tömegsírjellege nem teszi valószínűvé a hivatalos katonai temetést, s mivel fegyvermaradványok sem kerültek elő, nem valószínű, hogy a temetőben kialakított állásban lelték volna halálukat a katonák" – foglalta össze a helyszíni szemle eredményeit Maruzs őrnagy, akitől megtudtuk azt is, hogy a hadisírgondozók azonnal intézkedtek a maradványok ideiglenes, ám méltó elhelyezéséről és a helyszín biztosításáról.

A HM Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztály munkatársai emellett felvették a kapcsolatot az orosz nagykövetséggel, s megtudták, hogy a nagykövetség hadisír-gondozással megbízott képviselője napokon belül a helyszínen fog tájékozódni. Az előkerült szovjet katonai maradványok eltemetésére az orosz fél később tesz intézkedéseket.

Fotó: HM Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztály