Magyar Honvéd 2013. augusztus
2013. augusztus 12. 15:23A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.
Több mint tízezer, a második világháborúban hősi halált magyar katonának adományoztak posztumusz kitüntetést, közülük 874-en a Magyar Érdemrend valamelyik fokozatában részesültek. E körbe tartozik vitéz Ginszkey Oszkár vezérőrnagy, a második világháború legmagasabb rendfokozatú magyar posztumusz kitüntetettje is, aki ma Budapesten, a Farkasréti temetőben alussza örök álmát.
TRADÍCIÓ
Tisztavatás
Augusztus 20-án a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának százegy tisztjelölt végzőse – közöttük kilenc hölgy – tesz esküt a budapesti Hősök terén. Négy esztendő kemény tanulmányai és kiképzései után azonban a sors még egy kemény próba elé állította őket a számukra legnehezebb időszakban. A vizsgaidőszak derekán ugyanis az évszázad árvize miatt a végzős ludovikások segítő kezeire is szükség volt. Így a szakdolgozatvédések és államvizsgák között, váltásokban ők is a gátakon dolgoztak.
Félidőben
Közeleg az egykoron méltán híres Ludovika Akadémia örököse, a Ludovika Campus jövő tavaszi átadása Budapesten, a józsefvárosi Orczy-kertben. Az építkezés a tervek szerint halad; a szinte napról-napra változó, kívül-belül szépülő épületet a sajtó képviselői is megcsodálhatták egy nekik szervezett bejárás alkalmával.
Radar
Egyebek mellett a közös indiai–orosz fejlesztésű vadászbombázóval kapcsolatban felmerült problémákról, a német védelmi minisztérium szállítóhelikopter-beszerzéséről, illetve a szerb fejlesztésű SORA önjáró löveg bemutatójáról olvashatnak nemzetközi katona- és biztonságpolitikai híreink között.
Missziós hírek
A missziók elmúlt hónapjának eseményeit összefoglaló rovatunkban hírt adunk – többek között – az Afganisztánban szolgáló magyar és amerikai katonák közös lövészetéről, a szarajevói NATO-parancsnokság parancsnoki beosztásának átadás-átvételéről, illetve a kongói tüzérek magyar irányítás mellett zajló harcszolgálati felkészítéséről is.
SEREGSZEMLE
Logisztikából jeles
A NATO történetének legnagyobb szabású logisztikai hadgyakorlata zajlott le a közelmúltban a szlovákiai Lešt gyakorlóterén. A Capable Logistician 2013-on az MH Összhaderőnemi Parancsnokság és alárendelt szervezetei huszonegy különféle technikai eszközzel és 43 fővel képviseltették magukat.
Őrmester asszony
Nő és katona egyszerre, ezért másként éli meg az egyenruhás életet, mint férfi bajtársai. Bár a Corvinus Egyetem közigazgatás-tudományi karának igazgatásszervezői szakán végzett, ma már az MH Altiszti Akadémia kiképző altisztje. Vas Nikoletta őrmesterrel a szűkebb környezetét is meglepő pályamódosításáról beszélgettünk.
Úszó Erőd
A jelenlegi fizikai követelmények mellett egy katonának nem jelenthet problémát a Balaton-átúszás. 5,2 kilométer, kellemes, bár hullámzó víz és hátszél: ilyen körülmények között kétszázhetvenheten bizonyították, valóban nem az.
Júliusban történt
Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár BTR-jeinek vízi átkelési gyakorlatáról, a katonazenekarok debreceni fesztiváljáról, a NATO-főtitkár magyarországi látogatásáról, illetve Hende Csabának a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat Bartók Béla úti objektumában tartott előadásáról is olvashatnak a haderő elmúlt hónapjának kiképzési és protokollhírei között.
Meteorvadászok
Három különböző nemzet képviselője volt az újmajori gyakorlótéren: egy orosz és egy francia rakétarendszer, illetve a magyar célanyag – a győri kezelőszemélyzet társaságában. A Rejtő Jenő-i kezdés ezúttal indokolt: 2005-ben volt az utolsó éleslövészet Kub-rakétarendszerrel, 2010-ben pedig a Mistral-rakétákkal. 2013-ban ismét lesz rakéta-éleslövészet, méghozzá a Balti-tenger partján, Lengyelországban. A felkészüléshez kellett „egy asztalhoz ülni" a résztvevőknek.
Égi debütálás
A világ egyik legnagyobb légishow-ján, az angliai Fairfordban Langó Viktor százados JAS–39 Gripennel repült lendületes programja elkápráztatta a közel 100 ezer fős nézősereget.
Mérlegen az új életpályamodell
A Ludovika Zászlóalj egykori parancsnoka kabinetfőnökként és miniszteri biztosként felügyelte a Magyar Honvédség 2012–2021. közötti időszakra szóló humánstratégiájának kidolgozását. A vele készült interjúnk az elmúlt három év összegzése. Dr. Szarka Gábor ezredes 2013 augusztusától Párizsban, katonai, légügyi és véderőattaséként folytatja pályafutását.
Mesterkurzus
Biztos kéz, hibátlan látás, tökéletes álcázás, rejtőzködés, lopakodás: csak ízelítő azon fontos tulajdonságok és készségek tárházából, amelyekkel egy profi mesterlövésznek rendelkeznie kell.
HADITECHNIKA
Tűznyilak
A páncél és a páncéltörő eszköz közötti versenyfutás már az első világháború óta folyik. E küzdelemnek fontos szereplői az irányított páncéltörő rakétarendszerek, amelyek első, valóban széles körben elterjedt változata 1955-ben állt rendszerbe.
Zavarunk és védünk
Azt hihetnénk, hogy a helikopterek nem a legalkalmasabb eszközök elektronikai felderítési és hadviselési feladatok végrehajtására, hiszen kicsi a befogadóképességük, rövid a hatótávolságuk, folyamatos a rotor keltette rezgés. Mégis, világszerte számos, e feladatra specializált forgószárnyas állt már hadrendbe.
HÁTORSZÁG
Hajdúportya
Az elmúlt hetekben két jelentős külföldi rendezvényen vett részt a Bethlen Gábor Hagyományőrség Egyesület. Előbb Bourtange erődvárosában jártak, ahová a hollandok a tavalyi, grollei teljesítményük alapján hívták meg őket, majd ezt követően került sor az immár ötödik szereplésükre a németországi Kronach városában.
Jól kifőzték
Megszállottan rajong a régi szakácskönyvekért Ács Imre. A kecskeméti Széchenyi István Idegenforgalmi, Vendéglátóipari Szakképző Iskola és Kollégium gasztronómiatanárának országosan elismert gyűjteményében számos, kimondottan a háborúk idejére összeállított kötet is található, melyek azt bizonyítják, hogy egy kis fantáziával minden nyersanyag pótolható, olcsón és a „nincsből" is lehet csodákat alkotni.
Értékmentők
Az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj jogelődje 1993 őszén kezdte meg működését. Magazinunk az alakulat két évtizede íródó, sok tekintetben páratlan történetéből most az utóbbi négy esztendő fontosabb eseményeit idézi fel.
Újrakezdések
A magyar hadihajósok komoly gyakorlatra tettek szert az újjászervezés terén, hiszen az első és a második világháború után is gyakorlatilag a semmiből kellett felépíteniük a flottillát, amely aztán 2001-ben megszűnt, mint önálló szervezeti egység. Örökségét az MH 1. Honvéd Tűzszerész- és Hadihajós Ezred hadihajós alosztálya viszi tovább.
Katonás vakáció
Idén nyáron is számos táborozási, kikapcsolódási lehetőség várta a honvédség iránt érdeklődő gyermekeket.
A szűz vár
A komáromi várnak az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején betöltött szerepe széles körben ismert, ám arról eddig kevesebbet hallhattunk, hogy az erődrendszer négy évtizeddel korábban, a Habsburg Birodalom Napóleonnal vívott 1809. évi háborújában hasonlóan fontos feladatot látott el.
Játék hadsereg
Az ólomkatonák bizton őrzik státusukat a játékbirodalomban, jóllehet, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) Játék katonák, katonai játékok elnevezésű nagyszabású kiállításán már a digitális világ szereplői hódítanak.
Az első magyar katonai pilóta páratlan életútja
Repüléstörténetünk jelentős alakja, petróczi Petróczi István repülőezredes (1874–1957) volt az első magyar katonai pilóta, a hazai repülőcsapatok első parancsnoka, a légoltalom megteremtője. E széles látókörű, kitűnő szervező, új dolgok iránt fogékony katonáról, kiváló repülési szakemberről szól a Zrínyi Kiadó gondozásában most megjelent Légjáró című katona-repüléstörténeti, életrajzi kötet.
Közérdekű
Összeállításunkban megtalálhatják a 2013. június 24. és július 19. között elhunyt nyugállományú katonák, közalkalmazottak névsorát, továbbá hírt adunk a verpeléti Fegyveres Erők és Testületek Bem József Honvéd Nyugállományúak Klubjának lengyelországi útjáról, illetve a kiskunhalasi katonasírok felméréséről, számba vételéről.