Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A magyar fúvószenei élet legelismertebb képviselője

Szöveg: Sárosi Péter |  2012. március 7. 14:34

A Magyar Honvédség Központi Zenekara Magyarország legnagyobb létszámú reprezentatív katonazenei együttese, amelynek elsődleges feladata a magasabb szintű állami és katonai rendezvények zenei kiszolgálása, valamint a katonai és nemzeti hagyományok ápolása, népszerűsítése. Zenei tevékenységével képviseli hazánk és a Magyar Honvédség szellemi és kulturális értékeit. A Központi Zenekar idén ünnepli megalakulásának 50. évfordulóját. Ebből az alkalomból március 8-án, csütörtökön 18 órától jubileumi hangversenyt ad a Honvéd Kulturális Központban.

A Magyar Királyi Honvédségtől a Néphadseregig

Történelmi esemény volt a honvédzenekarok 1896-os felállítása. A központi zenekar jogelődje a magyar királyi 1. honvéd gyalogezred zenekara volt, amelyet 126 éve Budapest székesfővárosban hívtak életre. A magyar katonazene és a századfordulós Budapest zenei élete egybeforrt: ebben a korszak kiemelkedő katonakarmesterei is fontos szerepet játszottak. A katonazene és a katonazenekarok Dezseri Bachó István, id. Fricsay Richárd és Figedy-Fichtner Sándor vezetésével váltak meghatározó kulturális ikonná. A magyar katonazene klasszikus időszakát és a jogelőd zenekar művészi tevékenységét a második világháború zárta le – szétzilálva a hadsereget és a zenekarokat.

A háborút követően a legendás „egyesek" megmaradt katonazenészi állományból hozták létre a budapesti 1. honvédkerület zenekarát 1947-ben, Pongrácz Géza százados vezetésével. Bár az ’50-es években a haderő a társadalomtól elzárt testületté vált és elvesztette korábbi népszerűségét, ellensúlyozásképp a hadsereg vezetése frissen felszerelt zenekarokkal próbált nyitni a társadalom felé. Mivel ezek az együttesek állandó szakemberhiánnyal küzdöttek és rosszul is voltak ellátva, 1953-ban a zenekart az Egyesített Tiszti Iskola Kossuth Akadémia szervezetébe integrálták. Az 1956-os forradalom utáni honvédségi átszervezést követően új zenekar állt fel Őrzászlóalj Zenekar néven Budapest Helyőrség-parancsnokságon belül, melyet Pollányi József főhadnagy vezetett. Ez az együttes már közvetlen jogelődje volt a központi zenekarnak.

A megalakulástól a zenekarépítésig

Kereken ötven esztendeje, 1962-ben a Honvédelmi Minisztérium kezdeményezésére alakult meg a Magyar Néphadsereg Központi Zenekar, Koltai Ferenc százados irányításával. Az együttes feladatául a kiemelt állami és katonai rendezvényeken való közreműködést tűzték ki. A Honvédelmi Minisztérium a zenekarnak később ennél szélesebb feladatkört állapított meg: az alaprendeltetésen túl a hazai és külföldi kulturális kapcsolatok fejlesztését is feladatává tette. A központi zenekar rövidesen több koncertmeghívásnak is eleget tett, felpezsdítve ezzel a magyar fúvószenei életet.

Éppen 45 éve, 1967-ben Auth Henrik százados karmestert nevezték ki a zenekar élére, akivel megkezdték a külföldi fellépések sorát. A központi zenekar 1968-ban az egykori NDK-ban tett sikeres hangversenykörutat, majd 1973-ban a jugoszláviai Szarajevóban vendégszerepelt. A sikereket követően Auth Henriket főkarmesternek nevezték ki, így a központi zenekar karmesteri posztján a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia zenekarától érkező Lovász István főhadnagy váltotta őt. A Magyar Néphadsereg a zenekaron keresztül jutott ki először Franciaországba: 1975-ben Limoge-ban, majd 1979-ben Albertville-ben képviseltette magát a nyugati nagyközönség előtt.

Művészeti sikerektől a hírnévig

A ’80-as években egyre több fiatal, jól képzett szakember került a zenekarhoz, aminek köszönhetően az együttes szakmailag sokat fejlődött. 1983-ban a zenekar élére Dohos László főhadnagyot nevezték ki, aki a moszkvai Csajkovszkij Akadémia katona-karmesteri fakultásán végzett. A művészeti munka elérte célját: népszerűsége és zenei kompetenciája révén az együttes a magyar fúvószenei élet legelismertebb képviselőjévé vált, emellett rangos külföldi fesztiválokra kapott meghívást. Így 1980-ban a berni zenei fesztiválon, 1982-ben Párizsban, 1985-ben Bécsben, 1986-ban pedig a spanyolországi Valenciában szerepelt nagy sikerrel.
Ez volt a központi zenekar egyik legsikeresebb korszaka.

1985-ben Dohos László főkarmesteri kinevezését követően a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola karmester szakán végzett Marosi László főhadnagy került a zenekar élére, akivel egyre komolyabb koncertfelkéréseknek tettek eleget. Kiváló magyar zeneszerzők írták sorra darabjaikat a zenekar számára, többek között Hidas Frigyes, Ránki György, Balázs Árpád, Lendvay Kamilló, Bogár István és Dubrovay György. Számos zenei felvétel készült a Magyar Rádióban, évente többször került sor nyilvános rádióhangversenyre, és sorra jelentek meg zenei kiadványai is.

A Honvédelmi Minisztérium továbbra is nyitott volt a külföldi kulturális kapcsolatok fejlesztésére, így 1985–1989 között olyan neves külföldi fúvószenei szaktekintélyek dolgoztak a zenekarral, mint például a francia Albert Fasse, az amerikai Frank Battisti, James Croft, Tom Everett, illetve az angol Timothy Ranish.

A rendszerváltástól napjainkig

A rendszerváltás izgalmas korszak volt a zenekar életében, hiszen jelen volt a jelenkori magyar politikai élet átalakulásának legfontosabb történelmi pillanatainál és a korszak kiemelkedő diplomáciai történéseinél: az Amerikai Egyesült Államok elnöke, George W. Bush és a katolikus egyházfő, II. János Pál pápa magyarországi látogatásán is, akik később levélben köszönték meg a zenekar közreműködését.

NATO-taggá válásunkat követően egyre több külföldi meghívás érkezett a zenekarhoz – a nyugati államok aktívan érdeklődtek a magyar kultúra és zene iránt. Így tovább nőtt az együttes külföldi koncertjeinek száma és nemzetközi hírneve is. Ennek köszönhetően 1990 és 2000 között szinte egész Európában megfordultak a magyar katonazenészek, ezzel pedig a központi zenekar végleg beírta magát az európai katonazenekarok elitmezőnyébe.
1995-ben Marosi László őrnagy távozását követően Zagyi István őrnagy került a zenekar élére.

A zenekar a magyar katonazene legtöbbet foglalkoztatott együtteseként továbbra is állandó résztvevője maradt a magyarországi katonazenei fesztiváloknak, illetve a legnagyobb európai katona-zenekari fesztiváloknak. Az ezredfordulót követő különböző honvédelmi átszervezések után nagymértékű korosztályváltáson ment keresztül, amelynek során tagjainak több mint a háromnegyede cserélődött le. Újból magasan kvalifikált szakember érkezett az együtteshez: 2005-ben, Zagyi István alezredes nyugdíjazását követően Kovács Tibor őrnagy vette át a zenekar irányítását, aki – alezredesi rangban – jelenleg is az együttes vezető karmestere.

Művészeti, közéleti tevékenység

A központi zenekart elhivatott, minőségi műsorpolitika jellemzi. Mivel kötelessége a magyar zenekultúra bemutatása, előtérbe helyezi a magyar zeneszerzőket népszerűsítő műveket, a régi korok zenéjétől egészen napjaink kortárs zenéjéig. A zenekar fontos szakterülete a katonai alaki mozgások zenével történő bemutatása. A világszerte népszerű gyep-show bemutatókat mindig az országra jellemző zenei elemekkel és formai világgal adja elő, alaki kompozíciói tehát egyedien magyarosak.

A központi zenekar a magyar komolyzenei élet professzionális hangszeres művészeiből áll, akik hivatásos és szerződéses jogviszonyban végzik szolgálatukat. Képzettségük, tapasztalatuk, elhivatottságuk a biztosíték arra, hogy az állami rendezvények és koncertek alkalmával hallgatóik igazi zenei élményben részesüljenek. Ezt az élményt egy összeszokott, egymáshoz baráti szálakkal kötődő vérbeli együttes szolgáltatja. A hagyományok ápolása, megbecsülése révén jött létre a Fricsay Richárd Katonazenei Hagyományőrző Egyesület, mely egyben a magyar katonazene nagyjai előtti tisztelet megnyilvánulása is.

Művek, kiadványok

A Központi Zenekar zenei repertoárja több LP- és CD-felvételből, továbbá nyilvános stúdió- és rádiófelvételekből áll. Az első hangfelvételt a jogelőd I. honvéd gyalogezred zenekara készítette 1925-ben, a sugárzását éppen megkezdő Magyar Rádióban. A jogelőd zenekar 1938-ig közel ezer rádiófellépést produkált; itt készült az első magyar történelmi katonainduló-gyűjtemény is. A lemezfelvételek zömét a zenekar a ’70-es évek végétől készítette: ezeken az indulókon kívül komolyzenei művek is szerepelnek. A központi zenekar napjainkig számtalan nyilvános rádióhangversenyen működött közre, összesen 14 tematikus CD-t készített, legutóbb a 2010-es Erkel-év kapcsán a Honvéd Férfikar közreműködésével. Az idei jubileumi évhez kapcsolódóan a zenekar CD-lemezt adott ki „Jubileum 50" címmel, amely a Magyar Honvédség támogatásával készült el.

 Fotó: HM HIM

* * *

A Katonai Filmstúdió 25 évvel ezelőtt, 1987-ben készítette a „Fúvószene a Budai Várban" című filmjét, amelyben a Magyar Néphadsereg Központi Zenekarának budavári koncertje látható. Ezzel a filmmel köszöntjük a most 50 éves központi zenekart.