Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Egy üveg vodkát kértek a háromszáz éves szablyáért

Szöveg: Galambos Sándor |  2011. április 1. 14:09

Országosan egyedülálló kiállítás nyílt Szolnokon, a Rákóczi-szabadságharc és a szatmári béke 300. évfordulója alkalmából. A „…hazánknak szabadsága helyre állíttassék” című tárlatot dr. Töll László alezredes, a HM Társadalmi Kapcsolatok és Hadisírgondozó Hivatal igazgatója nyitotta meg. A kiállítás fővédnöke dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára.

Két év óta készültek a Rákóczi-szabadságharc és a szatmári béke 300. évfordulójának méltó megemlékezésére a szolnoki Damjanich János Múzeum munkatársai. Fáradozásuk nem volt hiábavaló: ebből az időszakból jelenleg Magyarországon ennyi relikviát, emléket együtt csak itt lehet látni. A tárlat anyagának többsége Máday Norbert tulajdona, de az ország több múzeuma, levéltára – köztük a HM Haditörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) – is adott kölcsön műtárgyakat.

1595916344
A „…hazánknak szabadsága helyre állíttassék" című tárlat megnyitójára zsúfolásig megtelt a múzeum kiállítóterme. A vendégeket dr. Horváth László igazgató és Máday Norbert gyűjtő köszöntötte, majd dr. Töll László alezredes tolmácsolta dr. Simicskó István üdvözletét, aki parlamenti kötelezettségei miatt nem tudott eljönni. Ezt követően Töll alezredes rendhagyó módon, egy rögtönzött tárlatvezetés keretében ajánlotta a megjelentek figyelmébe a kiállítást. Fegyvertörténészként elsősorban természetesen a vitrinekben látható szablyák, puskák és egyéb harci eszközök különlegességeire hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy a Rákóczi-szabadságharc a nemzetünk történetének egyik dicsőséges időszaka, az egyéni hősiesség diadala. A kurucok ugyanis a könnyűlovas harcmodor mesterfokú alkalmazásával érték el a sikereiket, miközben az egyéni vitézséget mindenek fölé helyezték.

Máday Norbert évtizedek óta megszállottan kutatja nemzetünk történelmi relikviáit, magángyűjteménye egyedülálló az országban. Egy-egy tárgyat kitartó, gyakran kalandos úton tud csak megkaparintani a jóval kedvezőbb anyagi lehetőségekkel bíró külföldi gyűjtők, kincsvadászok, műkincscsempészek elől. Most például bemutatott egy Rákóczi-korabeli aranyozott, ezüstveretes, szarumarkolatú magyar szablyát, amit 1945-ben a szovjet katonáktól szerzett vissza egy idős parasztember: egy üveg vodkát adott érte. Aztán húsz éven keresztül a magtárban ezzel üldözte a pockokat a zsákok közt…

Fotó: a szerző felvételei

(További képekért kattintson galériánkra!)