Egyszer volt, hol nem volt…
Szöveg: Kálmánfi Gábor | 2011. május 2. 16:21Egy általános iskolás magyar gyerek képzeletében Afganisztán általában afféle mesevilágként él. Titokzatos, távoli hely, kaftános férfiakkal, lefátyolozott arcú nőkkel és sok-sok varázslatos kalanddal. Egy Baghlan tartományban élő afgán gyerek számára Magyarország pedig a hús-vér magyar katonákat jelenti, akik ugyan barátságosak, de semmiképp sem mesebeli alakok. A gyerekek lehetőségei, vágyai és elképzelései között persze nem csak a fenti értelemben óriási a szakadék. Vajon áthidalható-e ez mondjuk egy mesehíddal?
Galéria
Valójában azonban – mint azt hamarosan látni fogjuk – a mesehíd ötlete és üzenete jóval több és összetettebb ennél. Mindkét helyen a CIMIC-központ katonái segédkeztek a rajzok alapját képező mesék felolvasásában és a hangulat megteremtésében. A Vörösmarty rajzterme például mini Afganisztánná változott néhány órára, köszönhetően a részben tradicionális ruhákba öltözött katonáknak, akik a távoli országból származó használati tárgyakat is bőven pakoltak a terem közepére terített, díszes szőnyegre. A két afgán mesét előadás vezette be, amelynek segítségével a gyerekek az eddig fantáziájukban létező Afganisztánt szép lassan lecserélhették a valóságos Afganisztánra.
„A szabadságért szolgálnak!" – szólt mintaszerű jelentkezés után a pedáns válasz. A teremben egy pillanatra néma csend támadt. A gyerekek kutatóan néztek „Misi bácsira", hogy vajon jó volt-e a válasz, mi felnőttek pedig kissé megdöbbentünk, milyen pontosan informált a mai fiatalság. „A gyerekek örülnek, hogy ott harcok vannak?" – érkezett később a következő, kissé aggodalmas kérdés. Nem, egyáltalán nem örülnek, sőt…
Amikor pedig kissé vidámabb témára terelődött a szó és eljutottunk a helyi ételekhez és az italokhoz, az egyik kislány büszkén megjegyezte: olyan lepényt bizony az ő nagymamája is tud készíteni. Íme, így épül a valóságban is a mesehíd. Aztán az egyik diák tudományos alapon érdeklődött, hogy van-e ott kórház; míg padszomszédja fantáziáját az birizgálta, hogy vajon arrafelé is divat-e a hastánc? Nem telt bele fél óra és mindenkinek többé-kevésbé világos lett, hogy hová is kerülnek majd a rajzai, és máris jöhettek a mesék. A szőnyeg előtti zsámolyra Varga Erika zászlós telepedett, a gyerekek pedig ábrándozva hallgatták a történeteket a farkasról, a kecskékről és az oroszlánról. Aztán előkerültek a papírok, a ceruzák, a színes kréták, gőzerővel készültek a vázlatok, majd a vázlatok alapján a végső, színpompás rajzok.
Alkotás közben különös érzéssel tölthette el őket, hogy ezzel párhuzamosan a jelenleg Afganisztánban szolgáló CIMIC-esek, magyar népviseletben, Magyarországról tartottak előadást, magyar meséket olvastak fel, az afgán gyerekek pedig azok alapján készítettek rajzokat.
„Kíváncsi lennék, mit hoznának ki mondjuk a Lúdas Matyiból" – jegyezte meg valaki. Könnyen lehet, hogy ez a vágya igen hamar valósággá válik, hiszen bő egy hét múlva már meg is érkeznek hazánkba az afgán rajzok és a gyereknap közeledtével a Vörösmarty Mihály Általános Iskola legügyesebb rajzosai megpillanthatják kis kollégáik munkáit. Addig pedig teljesítményükért a valóságban elkönyvelhettek egy extra ötöst az osztályfőnöktől, képzeletükben pedig most már az igazi Afganisztán távoli, de egyáltalán nem titokzatos helyként jelenik meg…
Fotó: Rácz Tünde