Esztergomnál már apad, Budapestnél még árad a Duna
Szöveg: honvedelem.hu | 2013. június 9. 6:41Hatalmas erővel vesz részt a Magyar Honvédség a dunai árvízvédelmi munkálatokban. Folyamatosan frissülő összeállításunkban mi is nyomon követjük az eseményeket. (Frissítve: 20:24-kor)
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Videó
Videó
Ellenőrzés, megerősítés, megfékezés!
A Margitszigeten Kolozsi Béla őrnagy irányítja a Ludovikások, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység, valamint az önkéntes műveleti tartalékosok 50-50 fős csoportjának munkáját. Kolozsi őrnagy elmondta: a gátak felépültek, azonban a megfeszített munka tovább folytatódik, mivel a víz emelkedése miatt átáztak a töltések és a szivárgás is erősödött. Megállás nélkül folytatják az ellenőrzést, a töltések megerősítését, a buzgárok feltörésének megfékezését. Délelőtt még az uszoda mögötti területen az elektromos szekrényeket, berendezéseket is körberakták zsákokkal. A legnagyobb problémát a csatornákból feltörő víz, és az átázás jelenti.
Délután 40 fő tartalékost vezényeltek a helyszínre, hogy a zsákok pakolásával gyorsítsák a munkálatokat. A Duna vízszintje a megépített gátak magasságától 20-30 centiméterrel lejjebb van, ami a szakemberek szerint a tetőzéskor elegendő ahhoz, hogy megvédje a szigetet. Az őrnagy elismerően nyilatkozott a katonák munkájáról.
(fotó: Kallos Bea / MTI)
19:20
Hosszú szolgálat, jó hangulatban
Székesfehérvár, vasárnap délután, napsütéses, ragyogó, száraz idő. Szinte elképzelhetetlen, hogy alig egy órányira innen emberek ezrei próbálják megfékezni minden idők legnagyobb dunai árhullámát. Köztük vannak az MH Bakony Harckiképző Központjának katonái is, akik a hét eleje óta építik a gátakat, erősítik a töltéseket a leginkább veszélyeztetett területeken.
– A mai napon Tatára megyünk, az oda kirendelt munkacsoportot látogatjuk meg – mondja Fürst Tamás ezredes, a Bakony Harckiképző Központ parancsnoka. – Egyeztetjük a rájuk váró feladatokat, megnézzük, milyen a hangulat, milyen problémák vannak. A tapasztalatok alapján lehet majd meghozni azokat az intézkedéseket, amelyek alapján a védekezés a továbbiakban is hatékonyan folytatható.
– Mióta vesznek részt a BHK katonái az árvízi védekezésben?
– Az első csoport június 4-én érkezett Tatára, a tatai bázislaktanyába. Feladatuk a Komárom-Szőny-Almásfüzítő vasútvonalon folyó árvízvédelmi munkába való bekapcsolódás volt.
– Ön már tegnap is felkereste az állományt. Mik voltak akkor a tapasztalatok?
– Tegnap a Győrbe kirendelt munkacsoportot kerestem fel. Tudni akartam, hogyan bírják a munkát, főként mentálisan. Vittük magunkkal a várpalotai cukrászda által felajánlott süteményeket is – a csomagot nagy örömmel fogadta az állomány, hiszen az ilyesmi a szokásos ellátmánynak nem a része. És ilyenkor minden kalória, minden falat édesség nagyon jólesik az embereknek.
– Mennyire bírják a katonák a megfeszített munkát?
– Azért most már lehet látni, hogy fáradnak, hiszen nagyrészt éjszakai munkát végeznek, az egyik leginkább veszélyeztetett szakaszon. Napközben pedig nem igazán lehet pihenni, főleg három éjszakai beosztás után.
– Hány munkaórát jelent egy éjszakai beosztás?
– Jelenleg ez már tizenkét órás beosztás, ami azért a valóságban ennél is több, hiszen a váltás megérkezése, a feladatok átadása, a szállásra visszaérkezés is növeli a terepen töltött időt.
(fotó: MH Bakony Harckiképző Központ)
19:14
Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonái az elmúlt éjszaka több ponton is megállították a betörő vizet Esztergom külső részén. A katonák futólépésben, zsákokkal a vállukon közelítették meg a vízbetörés helyszínét – mondták el vasárnap délután Esztergomban, a honvedelem.hu helyszínen tartózkodó tudósítójának.
(fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)
19:06
A kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis katonái hajnali 5 óra óta dolgoznak 120-120 fővel Nagymaroson és Dunabogdányban a gátak erősítésén.
18:31
A Margitsziget déli bejárójának elöntött része, háttérben a Margit híd június 9-én, vasárnap.
(fotó: Kallos Bea / MTI)
17:45
Nem pihenhetett a Margitszigeten dolgozó MH Ludovika Zászlóalj nappali műszakja vasárnap sem. Bár a gát már napokkal ezelőtt elkészült, néhol vízátfolyások és buzgárok nehezítik a védekezésben részt vevők munkáját. Éppen ezért folyamatosan biztosítani kellett a homokzsákokat, amit szorgosan töltöttek és hordtak a honvédtiszt-jelöltek egész álló nap.
A ludovikások mindent megtettek annak érdekében, hogy a gátak a vasárnap este érkező tetőzéskor is megóvják az árhullámtól a szigetet. A 12 órás műszak leteltével este nyolckor kipihent váltás érkezik a laktanyából, hogy leváltsa a megfáradt honvédtiszt-jelölteket.
(fotó: Révész Renáta főhadnagy / MH Ludovika Zászlóalj)
17:38
Árvízvédelmi munkálatokban a szentesi műszaki katonák
A szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred katonái több helyszínen is kiveszik a részüket a Dunán levonuló árvíz védekezési munkálatokban. A Győr körüli Duna-szakaszra, a megérkező árhullám elleni védelemre több műszaki csoport vonult az alföldi városból. A búvárcsoport, a könnyű vízi mentőcsoport, az áramellátást és világítást biztosító csoport, az egészségügyi csoport a kezdetektől segítették a védekezést.
Később Tatára, Szentendrére és Budapestre vonultak az ezred jól felkészített és kiképzett erői. A nehéz és könnyű vízi mentőcsoportok, a vízi szállító csoport, a homokzsákokat töltő lapátos csoport katonáinak munkája fontos segítség a védekezés során. A PTSZ-M lánctalpas kétéltű gépjárművek a korábbi árvizek során is bizonyították nélkülözhetetlenségüket, és most is jelentősen segítik a védekezést.
Az árhullám levonulására készülve, a Duna déli szakaszának védelmére Kalocsán, a volt Miskei úti laktanyában az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred kapta feladatul egy, az ezer főt meghaladó tábor felépítését – szorosan együttműködve a helyszínt biztosító MH Logisztikai Ellátó Központ személyi állományával. A tábori vaságyak visszakerültek a régi hálókörletekbe. Megépültek a tábori konyhát biztosító sátrak, és tovább épülnek a szálláshelyek biztosítására. A kialakított telephelyen pedig helyükre kerültek a technikai eszközök.
(fotó: Juhász László százados / MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred)
17:33
Az MH Katonai Közlekedési Központ továbbra is Győrújfalura és Pilismarótra, illetve Kalocsára és Bajára végez személy- és nehézgépszállításokat.
17:21
Győrnél már apad…
„Szerencsére megkezdődött az apadás, katonáink a gáton, a vízügyesek irányítása mellett tevékenykednek. Olyan helyeken ahol vízátfolyások jelennek meg, ott azonnali beavatkozást végzünk" – mondta el vasárnap délután a honvedelem.hu helyszínen tartózkodó tudósítójának Győrújfalun Bozsóki Attila mérnök alezredes, az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred parancsnokhelyettese, egyben a Győrújfalu térségébe kirendelt katonai erők parancsnoka.
Hozzátette: Győrújfalunál 351 fő katona van kint nyolc munkacsoportban, az átszivárgásokat folyamatosan figyelik, a töltés tetejéről, és a nyúlgátat kezdték bontani, nehogy az apadás következtében beomoljon a gát belső fele.
Győrújfalunál a győriek mellett debreceni, hódmezővásárhelyi,szentesi, pápai és veszprémi katonák vesznek részt az árvízi védekezésben. Bozsóki alezredes: „ezek a fiúk az életüket adnák egymásért"
Győrújfalunál 2 EÜ-munkacsoport, 2 PTSZ-es munkacsoport 4 PTSZ-szel, nyolc fővel, és a rohamcsónakok bármilyen feladatra bevethetők. A gáthoz nemrég önkéntesek is érkeztek.
(fotó: Bernárdt Viktor)
17:16
Az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred 80 fős csoportja perceken belül újabb „bevetésre indul" Nagymarosra.
17:13
Az Országos Műszaki Irányító Törzs kérésére két helikopter ment Szigetmonostorra, ahol töltés megerősítési feladatokat végeznek.
17:09
Őrjárat előtt…
Száradnak a bakancsok az őrjárat előtt – este hat órakor indul az MH Bakony Harckiképző Központ egyik munkacsoportja a komáromi szakaszhoz, ahol az eddigi gátszakaszt ellenőrzik.
A BHK állománya kedd óta teljesít szolgálatot az árvízi védekezésben. Fizikai és mentális erőnlétük egyelőre kifejezetten jó, megy a sztorizás, a katonák egymás erősítik, támogatják a megterhelő munka idején.
Három éjszakai szolgálaton túl, tizenkét órás műszakok után nappal próbálnak pihenni – amennyire lehet. De a kitartásuk töretlen, pedig tudják, hogy a munka még hosszú napokon át tarthat.
A megkérdezett katonák mindegyike azt mondta: egyedül várakozni nem szeretnek, mert akkor sokkal lassabban telik az idő, mint amikor tudják, mi a feladat.
(fotó: Szausev Xénia – MH Bakony Harckiképző Központ)
16:21
Helikopterek tankolnak az almásfüzitői vörösiszap tározók tetején.
(fotó: https://twitter.com/TKVzrt)
16:18
Hende Csaba: a tartalékosok nélkül nem lehetne ilyen intenzív az árvízi védekezés
Jelenleg több mint 7 ezer katona dolgozik az árvízi védekezésben, a tartalékos állomány nélkül a honvédség nem tudna ilyen erővel és ilyen intenzitással részt venni a munkákban – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter vasárnap Szentendrén, miután árvízi szemlét tartott a Dunakanyar legveszélyeztetettebb részein.
A miniszter azt követően, hogy bejárta Szentendrét, Leányfalut, Tahitótfalut és Dunabogdányt, úgy nyilatkozott: rendkívül lelkes és szervezett munkát tapasztalt, s mind az erők, mind az eszközök rendelkezésre állnak.
(fotó: Dévényi Veronika)
Hende Csaba elmondta, hogy a Dunakanyarban vasárnap reggel hat órára egy 700 fős tartalékos egységet alakítottak ki, amelyet a riasztástól számított egy órán belül a térség bármely pontján be tudnak vetni. Az apadás most indult meg, remélhetőleg 36 óra múlva ez a térség kikerül a veszélyzónából – tette hozzá.
A tárcavezető közölte, a honvédség valamennyi helyszínen jelen van, a védekezésben több mint hétezer katona és több mint nyolcszáz honvédségi eszköz tevékenykedik, de további jelentős tartalékok vannak mind emberi erőben, mind eszközben.
Hende Csaba kiemelte: a 11-es főút mentén szinte mindenütt tartalékosokat lehet látni. Emlékeztetett arra: a Magyar Honvédségnek 2010-ben nem voltak tartalékosai, a számuk most 4700. Megjegyezte: a tartalékosok létszámát a következő esztendő végére 8 ezerre kívánják emelni, ami döntő jelentőségű a honvédség alapfeladatai és a katasztrófavédelemben való részvétel szempontjából is.
A miniszter kitért arra is, hogy Győrújfaluból már megindult az átvezénylés, ugyanakkor kellő óvatossággal kell eljárni, mert árvízkor az apadás időszaka az igazán kritikus, ezért az erőknek csak egy részét csoportosítják át.
Hozzátette: a fő figyelmet most a budapesti veszélyeztetett területekre fogják fordítani, vasárnap estétől a védekezés súlypontja oda helyeződik át.
(MTI)
16:13
Mindenki a gáton dolgozik.
(fotó: Farkas Anikó)
16:04
A székesfehérvári MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred híradó és informatikai részlege szombaton Komáromból Kalocsára szállította, és működésbe helyezte műholdas kapcsolatot biztosító eszközeit.
(fotó: Kiss Attila őrnagy / MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred)
15:51
Pesti Imre: emberi számítás szerint a főváros átvészeli az árhullámot
Emberi számítás szerint Budapest át fogja vészelni a mostani rendkívül magas árhullámot, és további kitelepítésekre már nem lesz szükség – közölte Budapest Főváros Védelmi Bizottságának elnöke vasárnapi, az újpesti partszakaszon az aktuális árvízi helyzetről tartott sajtótájékoztatóján.
Pesti Imre elmondta, jelenleg 884 centiméter a vízállás, és ahogy korábban jelezték, este 896 centiméter körül tetőzik Budapesten a „minden idők legnagyobb árhulláma".
Elmondta, várakozásaik szerint a vízállás hétfő délelőtt Budapest térségében már csökkenni fog, és szerdától jelentős apadásra lehet számítani.
Közölte, a város belső részének támfalait korábban úgy építették meg, hogy tízméteres vízállásnál is megvédje a lakókat, a mélyebben fekvő területek árvízi jelenségeit pedig kezelni tudják. Úgy fogalmazott, attól, hogy a gát nem elég magas, nem kell félni, „gyakorlatilag szinte nincs esély arra, hogy gátszakadás történjen".
(fotó: MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred)
Pesti Imre szerint minden alap megvan arra, hogy bízzanak abban: a megépített nyúlgátak bőven kilenc méter feletti vizet is képesek megfogni. Jelezte ugyanakkor, hogy egy ilyen rendkívül magas árvíz mellett minden előfordulhat, „a természet erői felett nem tudunk uralkodni".
A védelmi bizottság elnöke arról is beszélt, hogy jelenleg a városban a védekezési munkák zömét a csatornázási művek végzi, megítélése szerint magas szakmai tudással. Tájékoztatása szerint jelenleg csaknem nyolcezer ember van a gátakon, és eddig egymillió homokzsákot, tízezer köbméter homokot és 7500 négyzetméter fóliát használtak fel a védekezéshez.
Elmondta, a Római-parton jelenleg három helyen folyik kiemelt védekezés, eddig 40 embert telepítettek ki.
Kitért arra is, hogy a Margitszigeten „nincs probléma", szivárgások, csorgások ugyan vannak, de a szivattyúkkal kezelni tudják a helyzetet.
Pesti Imre közölte, úgy látják, további kitelepítésekre nincs szükség, de fel vannak készülve arra, hogy szükség esetén több ezer embert is elhelyezzenek.
(MTI)
15:29
Győrújfalunál az MH Bakony Harckiképző Központ egyik munkacsoportja.
(fotó: Őri Sándor)
15:06
Az MH Veszélyesanyag Ellátó Központ 101 katonája szombat dél óta dolgozott a pilismaróti gátnál.
14:51
Az MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred védelmi romeltakarító kézi munkacsoportját vasárnap Budapestre vezényelték, majd hamarosan elindították a pilismaróti gáthoz.
(fotó: Tóth Szabolcs százados / MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred)
14:28
Segít(s)ünk! Az árvízzel kapcsolatos hírek, felhívások, segítségre szoruló családok, háziállatok, elakadt járművek térképe itt található.
13:33
Több, mint ezer, az ország különböző alakulataitól Győrbe vezényelt katonának ad „otthont" az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred laktanyája.
(fotó: Sályi Gergő törzsőrmester / MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakéta Ezred)
13:21
A székesfehérvári MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezrednél az árvízi védekezésben szolgálatot teljesítő katonák és közalkalmazottak közül a hölgyek is aktívan kiveszik a részüket a sokszor embert próbáló feladatokból.
13:17
Hat óra munka a víz alatt
Szombat este riasztás érkezett a Győrben állomásozó MH 5. Bocskai István Lövészdandár 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj búvárcsoportjához. Mire Győrújfaluba értek, a hódmezővásárhelyi rohamcsónakosok indulásra készen álltak, majd eljuttatták őket azokra a helyekre, ahol a gáton keresztül szivárgott a víz. Ezeket a réseket – 400 méteres szakaszon – fóliázással tömték be a felderítő búvárok és a szentesi 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred búvárai.
A 12 fokos vízben és a víz alatt este 9-től hajnal 3-ig tartó összehangolt munkával sikerült megfékezni a vizet. A búvárok felszerelésüket rendbe tették, pihenőidejüket letöltötték, s menetparancsra várva készen állnak a következő bevetésre.
(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár)
13:14
Tegnap megérkezett Szentendrére Váradi-Palotai Panna önkéntes tartalékos őrmester, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság ezredik műveleti tartalékosa, hogy részt vegyen árvízvédelmi munkálatokban.
13:08
Az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság aktív és önkéntes tartalékos katonái Szentendre-Papszigetnél a polgári önkéntesekkel aktívan együttműködve védekeznek. Szükség is van mindenkire, hiszen már a 11-es számú főutat utat is veszélyezteti az áradó Duna.
(fotó: Ifju Tímea főhadnagy / MH HKNYP)
12:39
Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonái gátat építenek a Zöldfenyő Időskorúak Otthona előtt az esztergomi Búbánat völgyben június 9-én, ahol az áradó Duna miatt végeznek árvízvédelmi munkálatokat.
(fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)
12:25
Felkészülés Kalocsán
Kalocsán, az MH Logisztikai Ellátó Központ korábban raktárként működő épületeit vonták be az árvízi védekezésbe. Ezeket kiürítették, kitakarították, majd lakhatóvá tették. Ezzel párhuzamosan rendbe tették az egykori sportpályát, ahová a sátrak épülnek majd. Ezután nyírtelekről több kamionnyi tábori- és vaságyat szállítottak a helyszínre.
A katonák munkáját nagyban segítették az önkéntes műveleti tartalékosok is, akik a laktanyában a haditechnikai eszközök karbantartását végzik.
Június 7-én a szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred és más alakulatok katonái is megérkeztek Kalocsára, akik a Duna déli szakaszán Kulcs községtől az országhatárig látják el az árvízi védekezési munkálatokat.
(fotó: Tomena Gábor őrnagy / MH Logisztikai Ellátó Központ)
12:20
Katonák a gáton, Leányfalun.
(fotó: Farkas Anikó)
12:11
Komolyabb vízátfolyás Almásfüzitő és Dunaalmás között
Komolyabb vízátfolyás keletkezett az első árvízvédelmi vonalon Almásfüzitő és Dunaalmás között, a Duna vize lakatlan területre zúdul. A védekezési munkálatok a második védelmi vonalon folynak – közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke vasárnap délben az MTI-vel.
Hozzátette: Orbán Viktor kormányfő a helyszínen tartózkodik.
A katasztrófavédelem és a honvédség nagyobb erőket és újabb eszközöket csoportosított át az érintett területre.
(MTI)
12:05
Az Almásfüzitő és Dunaalmás közé rendelt PTSZ-M lánctalpasokat és katonákat visszarendelték a tatai bázislaktanyába.
11:49
Még mindig magas a vízszint, de a gát egyenlőre kitart Pilismarótnál – nem kis mértékben köszönhető ez a helyszínen dolgozó katonáknak.
Vasárnap, a délelőtti órákban a helyszínre látogatott Hende Csaba honvédelmi miniszter és Dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök. Látogatásuk során megtekintették a gátat és közben beszéltek a vízügyi szakemberekkel, valamint gátnál szolgálatot teljesítő katonákkal.
(fotó: Petrovics Renáta / MH 25. Klapka György Lövészdandár)
11:36
Pilismaróton még mindig magas a Duna vízállása, ezért az ideiglenes védművet folyamatosan ellenőrzik a szakemberek és ahol még megerősítésre szorul a gát, ott az oda rendelt katonák és tűzoltók megerősítik. A védelmi munkálatokban katonai búvárok és katonai motorcsónakok is aktívan részt vesznek.
A helyszínen dolgozik – több más alakulattal együttműködve – a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár állományának egy része is. Minden katona a maximumot nyújtja a nyári melegben a gáton.
(fotó: Petrovics Renáta / MH 25. Klapka György Lövészdandár)
11:29
Négy PTSZ-M lánctalpast, két szállítóhelikoptert és 95 katonát lokalizációs töltések megerősítésére vezényeltek az Almásfüzitő és Dunaalmás közötti területre.
11:15
A székesfehérvári MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred katonái ma Győrújfalu, Pilismarót, Szőny térségében erősítik a gátat, az árhullámot követve. Önkéntes védelmi- és műveleti tartalékosaik Komárom-Szőny térségében végeznek árvízvédelmi feladatokat.
(fotó: Kiss Attila őrnagy / MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred)
10:39
Győrújfalun a Magyar Honvédség helikoptereivel, rohamcsónakjaival, és egy búvár csoporttal ma is tovább erősítik a töltést.
(fotó: Singer Éva / MH 86. Szolnok Helikopter Bázis)
10:31
Vasárnap reggel az MH 1 Tűzszerész és Hadihajós Ezred katonái pihenésre visszatértek a hadikikötőbe Nagymarosról, ahol egész éjszaka rakták, és építették homokzsákokkal a második védvonalat.
Eközben az újpesti hadikikötőben a vízszint egy vonalba került a gáttal. A magas vízállás következtében a víz a déli oldalról megkerülte a kikötőt, így éjszaka árkokat kellett ásni, és homokzsákokból újabb nyúlgátakat építeni.
Leányfalun a Móricz Zsigmond úton -a benzinkút közelében – az árvízi védekezéshez érkezett homokban találtak egy 2 kilogrammos magyar ködfejlesztőt, más néven ködgyertyát. A ködgyertya pirotechnikai anyagot tartalmazott, azt a helyszínről a tűzszerészek elszállították, később megsemmisítik.
09:48
A székesfehérvári MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj katonái éjjel óta Pilismaróton megfeszített munkával dolgoznak a gátakon. A csoporthoz ma hajnalban Komáromból indult erősítés szintén a pilismaróti gátakra.
09:29
Orbán Viktor: meghosszabbítják a veszélyhelyzetet
Meghosszabbítja a parlament a dunai árvíz miatt kihirdetett veszélyhelyzetet – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap reggeli esztergomi sajtótájékoztatóján, jelezve: az árhullám Budapesthez közeledik.
Döntő két nap következik, mert olyan helyen lesz árvízi veszély, ahol a legtöbb ember él, és a legtöbb érték van veszélyben, „tehát most kell még minden erőnket összeszedni" – mondta a kormányfő, hangsúlyozva, hogy haláleset továbbra sem történt, senki sem sérült meg, eltűnt emberről nem érkezett bejelentés.
A hét elején kihirdetett veszélyhelyzet meghosszabbításáról szólva közölte: a budapesti árvíz levonulásához hét-nyolc napra lesz szükség, ami azt jelenti, hogy június 17-18-án apadhat 650 centiméter alá a Duna vízszintje, és hagyhatja el a víz a rakpartokat.
Orbán Viktor elmondta, ezért egyeztetett Rogán Antallal, a Fidesz frakcióvezetőjével, hogy a veszélyhelyzet-meghosszabbításhoz szükséges parlamenti döntést készítsék elő, és azt hétfőn hagyja jóvá az Országgyűlés. A keddi kormányülésen pedig döntenek arról, hogy a Budapest alatti folyószakaszokra kell-e veszélyhelyzetet kihirdetni – tette hozzá.
(fotó: Szekeres Panna / MTI)
Budapesttel kapcsolatban azt is elmondta, hogy most leginkább a Fővárosi Csatornázási Műveken múlik, meg tudják-e védeni a várost, mert nem egyszerűen a vízoszlop magassága jelenti a problémát, hanem a bonyolult közműrendszer is, „amelyen keresztül mindenfajta gondok és bajok történhetnek".
Az árhullám tetőzési szintje maximum 895 centiméter lesz Budapesten. A Római-parton a védmű elkészült, a Margitsziget 915 centiméteres vízszintig védett, a szökőkútépítés berendezéseit pedig leszerelték – ismertette.
A miniszterelnök szólt arról is, hogy Esztergomban órák óta egy szinten áll a víz, a városban mindenhol megfelelő munkát végeztek, így Esztergom „sérülés nélkül fogja megúszni ezt a példátlanul magas vizet, tehát Esztergom biztonságban van".
Hozzáfűzte, Esztergom fölött Komárom szőnyi városrészénél van még egy nehéz Duna-szakasz, de „a jelentésekből az olvasható ki, hogy Szőnyt tartani tudjuk", a kórházat sem kell kitelepíteni. A kritikus pontok közé tartozik a pilismaróti üdülőövezet is, ahol nagy erőkkel védekeznek, de reményeik szerint ezt a területet is meg tudják védeni – mondta.
Tájékoztatott arról is, hogy Dunabogdányban nyírségiek és székelyföldiek segítik a munkálatokat. Nehéz küzdelmet kell folytatni a következő egy-két napban, de Nagymaros is megvédhető – jelentette ki a kormányfő a leginkább veszélyeztetett pontokról beszámolva.
Győr-Moson-Sopron megyéből csütörtökön, Komáromból pedig pénteken lehet átvezényelni máshová az árvízvédelmi erőket – tette hozzá Orbán Viktor.
A kormányfő ismét arra kért mindenkit, tartózkodjon a rémhírterjesztéstől.
(fotó: Szekeres Panna / MTI)
A tájékoztatón Hende Csaba honvédelmi miniszter elmondta, a honvédség tovább növelte az árvízi védekezésbe bevont erőit, jelenleg 7011 emberrel vesz részt a munkálatokban. Megjegyezte, eddig 857 technikai eszközt vetettek be, két búvárcsoport gátmegerősítést végzett Győrújfalu térségében, a Dunakanyarban pedig – a riasztástól számított egyórás készenlétben – további 700 katona van tartalékban.
Molnár Béla, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője arról számolt be, hogy 1778 vízügyi dolgozó van a gátakon, a Tiszántúlról és a szolnoki vízügyi igazgatóságról is vezényeltek át szakembereket.
(MTI)
09:12
Kalocsán a szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred és a korábban megérkezett katonák tovább folytatják a tábori ellátó pont kiépítését. A táborban 1300 fő ellátására kell szálláshelyet kialakítani.
09:00
Vasárnap este tetőzik a Duna a fővárosban
Továbbra is 819 kilométer töltésen van árvízvédelmi készültség Magyarországon – közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) vasárnap reggel. Az előrejelzések szerint a Duna Budapesten vasárnap este 895 centiméter közelében tetőzik, ez 35 centiméterrel haladja meg a 2006-os rekordot.
(MTI)
08:35
Éjjel a Margitszigeten
Nehéz éjszakán vannak túl a Margitszigeten védekezők. Az MH Ludovika Zászlóalj honvéd tisztjelöltjei mellett az önkéntes védelmi és önkéntes műveleti tartalékos katonák is folyamatosan pakolták és rakodták a homokzsákokat.
Az „éjszakás műszak" munkáját nem könnyítette meg, hogy a délutáni órákban hatalmas felhőszakadás áztatta el a fővárost – a beszámolók szerint néhány helyen derékig ért a víz -, így különösen oda kellett figyelniük arra, hogy valahol meggyengült-e a gát?
A védekezésben résztvevő egyik önkéntes műveleti tartalékos katona a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: a hatalmas vihar annyira megmozgatta a Duna vizét, hogy a gátakon belül több helyen is buzgár keletkezett, emiatt úgynevezett ellennyomó medencéket kellett kialakítaniuk, hogy megakadályozzák az esetleges gátszakadást.
(fotó: Kovács Attila)
Az esti váltással több, mint száz, az MH Ludovika Zászlóaljnál szolgáló honvéd tisztjelölt érkezett a szigetre, ők valamennyien újult erővel vettették bele magukat az árvízvédelmi munkálatokba.
Mint megtudtuk, a víz már elérte a homokzsákokból épített gát alját, azonban arra számítanak, hogy az elkövetkező órákban még legalább 30-40 centimétert emelkedik majd a Duna vízszintje. Az ideiglenes védművek magassága azonban jóval efölött van, 940 centiméteres magasságra építették ki őket. Mivel a Margitsziget is lejt, a déli oldalon volt olyan hely, ahol ezen magasság eléréséhez tucatnyi homokzsákot kellett egymásra pakolni, máshol pedig elég volt három-négy sor is.
„Az éjszaka jó hangulatban telt. Mindenki fáradhatatlanul tette a dolgát. Sőt, amennyire az erőnkből tellett, még tréfálkoztunk is" – mondta a védekezésben résztvevő egyik önkéntes műveleti tartalékos katona.
08:27
Várjuk a bajtársainkat
Az MH Ludovika Zászlóalj megtette a szükséges intézkedést, hogy mintegy 240 – a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisról érkező – katonát tudjanak ideiglenesen elszállásolni a budapesti Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus-on.
A Hungária körúti intézmény eredetileg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rektorátusának, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karnak, illetve a Ludovika Zászlóaljnak a bázisa, ám felkészülten várják, hogy ideiglenesen elszállásolják azokat a bajtársakat, akik a budapesti illetve a környékbeli védekezésben vesznek részt.
08:09
Dunabogdányban az éjjel a szentesi és a szentendrei katonák erősítették a gátat.
(fotó: Dévényi Veronika)
08:03
Videó: Vámosszabadi – katonák az árízi védekezésen
07:54
Ugyan Győrben tegnap már tetőzött a Mosoni-Duna, de tennivaló még akad bőven. Ennek megfelelően a győri, illetve a Győrbe vezényelt katonák egész éjszaka dolgoztak a gátakon. A vasárnap reggeli váltást követően pedig 700-an folytatják tovább a védekezést.
Győrújfalun a Magyar Honvédség helikoptereivel, rohamcsónakjaival, és egy búvár csoportjával mintegy 350-en a töltést erősítik, Koroncón 100-an gátmegtámasztást folytatnak, Dunaszentpálon 150-en a talpfolyásoknál bordás kavicsos megtámasztást végeznek, míg Győrben, a város különböző pontjain, 100-an segítik a védekezést.
07:47
Videó: Éjszaka Pilismaróton
07:40
Az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár katasztrófavédelmi operatív csoportja folyamatosan koordinálja az árvízvédelemmel kapcsolatos feladatokat, miközben az éjszakai váltás felkészült a műszak átvételére. A Petőfi laktanyából katonai rendész felvezetéssel, 100 katonával elindultak a buszok a kijelölt munkaterületekre. A Római-partnál tovább folytatódott a zsákok töltése, az Aranyhegyi pataknál pedig fáklyás megvilágítás mellett figyelték a töltés állapotát. A nappalos műszak lokalizálta a buzgárokat, amit folyamatosan ellenőriznek és a vízszint emelkedésekor újabb sor homokzsákot raknak le, ellennyomást adva a töltésnek.
(fotó: Szabó Lajos zászlós / MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár)
07:31
Napkeltétől napnyugtáig fáradhatatlanul hordják a homokzsákokat az MH Szolnok Helikopter Bázis pilótái a gátakhoz. A helikopter flotta az MH Pápa Bázisrepülőtérre tér vissza pihenni és ahogy a nap kel már indul is.
(fotó: Kuti Tamás / MH Pápa Bázisrepülőtér)
07:24
A kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis katonái is elindultak szombat éjszaka, hogy – miután a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen elfoglalják ideiglenes szálláshelyeiket -, végrehajtsák az árvízvédelemmel kapcsolatos feladataikat.
(fotó: Tóth Róbert hadnagy / MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis)
07:16
Pilismaróton egész éjszaka dolgoztak a katonák, hogy megfelelően megerősítsék az ideiglenes védművet. A katonák bordás megtámasztássokkal igyekeznek a gátat ellenállóbbá tenni a víz nyomásának. A munkálatokba rohamcsónakosok is részt vesznek, ezzel is növelve a hatékonyságot. Az MH 25. Klapka György Lövészdandár parancsnoka, Sándor Zsolt dandártábornok egész éjszaka, a vízügyi szakemberekkel összedolgozva, a helyszínen koordinálta a munkálatokat.
(fotó: Petrovics Renáta / MH 25. Klapka György Lövészdandár)
07:11
Egész éjjel a gáton voltak az MH Bakony Harckiképző Központ katonái.
(fotó: Szausev Xénia / MH Bakony Harckiképző Központ)
07:04
Éjszaka is megfeszített munka folyt Pilismaróton. A katonák és a tűzoltók együttműködve erősítették az ideiglenes gátat, néhol térdig érő vízben állva adogatták egymásnak a homokkal megrakott zsákokat.
(fotó: Petrovics Renáta / MH 25. Klapka György Lövészdandár)
06:57
Az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság Szentendrén készenlétben lévő önkéntes tartalékosai szombat délután óta árvízvédelmi feladatban vesznek részt Szigetmonostor és Leányfalu településeken is.
(fotó: Ifju Tímea főhadnagy / MH HKNYP)
06:41
A Belügyminisztérium vízügyi honlapjának óránként frissülő adatai szerint Esztergomnál vasárnap 4 órakor 813 centiméterre csökkent a Duna vízszintje, szombaton 23 órakor 814 centimétert mértek, a következő órákban 811 centiméterig csökkent a vízszint, majd ismét kissé emelkedett. Az Esztergom feletti szakaszokon mindenütt csökkentek a vízszintek az elmúlt órákban.
A tetőzés a reggeli órákban várható Nagymarosnál, ahol 747 centimétert mutatott a mérce vasárnap hajnali 4-kor és 3-kor is, szombat 22 óra óta óránként egy-egy centiméterrel nőtt a vízszint.
Szentendrénél 788 centiméter magas a folyó vízszintje, előtte 3 órán keresztül 786 centiméter volt, míg a fővárosnál a legutolsó mérésnél, 4 órakor 881 centiméter volt, éjfél óta óránként egy-két centimétert nőtt.
(MTI)
Készítette: Füzes Judith, Antal Ferenc, Szűcs László