Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Fegyvernemi napjukat ünnepelték a debreceni lövészek

Szöveg: Szűcs László |  2011. július 2. 16:47

Szent László napi ünnepséget rendezett a XVII. Debreceni Nemzetközi Katona-zenekari Fesztivál keretében az MH 5. Bocskai István Lövészdandár a hajdú-bihari megyeszékhelyen, a Kossuth téren. A július 2-i, szombati programon részt vett dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke is.

1595921178

Június 27-e Szent László napja egyben a lövészek fegyvernemi napja is. Idén nem szervezett külön programot a debreceni MH 5. Bocskai István Lövészdandár vezetése, így a lövészek napját – július 2-án, szombaton – a XVII. Debreceni Nemzetközi Katona-zenekari Fesztivál keretében ünnepelték meg a cívisváros katonái.

A fesztivál harmadik napján számtalan érdekes és látványos program várta az érdeklődőket a város főterén. A katonák többek között technikai-, fegyverzeti és airsoft bemutatóval készültek az ünnepi alkalomra. Volt egyéni felszerelés és statikus, valamint ellenőrző-áteresztő pont bemutató is. Akiknek pedig mindez nem volt elég, azok a hagyományőrzők és a kézművesek foglalkozásain kapcsolódhattak ki. A legnagyobb sikere a közelharc bemutatónak volt, a csepegő eső ellenére több százan voltak kíváncsiak a felderítők látványos produkciójára.

A program reggel fél 9-kor zenés ébresztővel kezdődött. A debreceni és a hódmezővásárhelyi helyőrségi zenekarok – kiegészülve a Silver Mazsorett Csoport táncosaival – a Petőfi tértől a Kossuth térig vonultak. A Szent László napi ünnepség megnyitóján részt vett Kósa Lajos, a város polgármestere és dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke is.

Kósa Lajos megnyitójában hangsúlyozta: a debreceniek mindig nagy örömmel és szívvel fogadják városban fellépő katonazenekarokat. Most ez a program egészült ki a katonák bemutatóival. A polgármester hozzátette: a debreceni helyőrségi zenekart szívébe zárta a város, hiszen hosszú évek óta a virágkarneválok sztárja.

1595921178
Köszöntőjében Szarka Gábor személyes élményeit osztotta meg a hallgatókkal. Mint elmondta, lövész végzettségű katonaként ő maga is majdnem húsz esztendőt töltött el a Magyar Honvédség kötelékében, így Szent László napja a mai napig fontos számára.

„A mai nap egyfelől a katonazenét jelenti, amely minden esetben az összetartozás élményével bír mindazoknak, akik részt vesznek benne. A katonazene nemcsak akkor fogja össze az embereket, amikor katonai szolgálatukat teljesítik, hanem azt követően is" – mondta a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke, majd László királyról beszélt, aki – mint elmondta – már termeténél fogva is tekintélyt parancsoló katonaember volt. A később szentté avatott királynak azonban nemcsak katonaerényeit lehet felsorolni, hiszen ország építő, és ország újjáépítő is volt.

„Manapság Szent László példája nemcsak a katonaerények miatt, hanem az országépítő mivolta miatt is nagyon fontos. Tudjuk, hogy vaskézzel irányított egy országot és újrateremtette azt az államot, amit még István király alapított meg. Ő járult hozzá ahhoz, hogy Magyarország szervezett ország legyen" – fogalmazott köszöntőjében Szarka Gábor, aki szerint a mostani rendezvény azért is nagyon fontos, mert a katonák és a civilek együtt tudnak ünnepelni.

„Bízom benne, hogy Debrecennek sokat jelent a lövészdandár. Köszönöm a katonáknak és az alakulatnak, hogy ilyen szépen ápolják a hagyományokat és példásan működnek együtt a várossal" – zárta beszédét a tárca kabinetfőnöke.

Dr. Böröndi Gábor dandártábornok, a debreceni lövészdandár parancsnoka köszöntőjében kiemelte: „büszkén vagyunk arra, hogy a Magyar Honvédség legnagyobb szárazföldi alakulataként, az ország második legnagyobb városában szolgálhatunk. Ez ugyanakkor felelősség is, hogy megfeleljünk a Szent Lászlói hagyományoknak. Megfeleljünk azoknak az elvárásoknak, amelyeket a polgári közösség irányunkban támaszt. Azt gondolom, hogy szerves részei vagyunk a városnak."

A debreceni főtéren rendezett Szent László napi ünnepségen több százan vettek részt.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Karászy Endre