Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Felavatták a szombathelyi Weöres Sándor Színházat

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. január 23. 17:08

A magyar kultúra napján, január 22-én, szombaton ünnepélyesen felavatták a szombathelyi Weöres Sándor Színház 1,85 milliárd forintos állami támogatással felújított épületét. A teátrum társulata ez alaklomból Madách Imre: Az ember tragédiája című művét állította színpadra Jordán Tamás rendezésében. A színházavatón a kormány részéről Hende Csaba honvédelmi miniszter, Szombathely 2-es számú választókerületének Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselője, valamint Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár mondott köszöntőt. A szombathelyi Weöres Sándor Színházat 2007 szeptember 27-én alapította meg a város közgyűlése egyhangú szavazással.

A színház épülete előtt Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere mondott beszédet, majd az ókori katonai hagyományőrző Savaria Legió alakulatának bevonulása és tisztelgése után vágták át a nemzeti színű szalagot, a fényjátékba öltöztetett épület bejáratánál.

Ezt követően a színház aulájában Jordán Tamás köszöntötte a díszelőadás közönségét, majd megnyitottak egy színháztörténeti kiállítást és leleplezték Csonka Ernő szombathelyi festőművész Weöres Sándorról készített portréját, amelyet a művész a jeles nap alkalmából a színháznak adományozott.

Dr Hende Csaba honvédelmi miniszter a nagyszínpadon elmondott ünnepi beszédében hangsúlyozta: az összefogásnak köszönhetően újulhatott meg az a volt honvédségi épület, amely szavai szerint ezután a kultúra ügyét lesz hivatott szolgálni.

Szőcs Géza arról szólt, Szombathely is belépett a kőszínházzal rendelkező városok láncolatába, ezzel a szombathelyiek régi vágya teljesült. Megjegyezte: a lakosságszámra vetítve sehol sincs annyi színház, mint Magyarországon.

A Weöres Sándor Színház csak átmenetileg működött volna a felújított Helyőrségi Művelődési Otthonban, a gazdasági válság azonban közbeszólt sem a kormánynak sem a városnak nem volt 5-6 milliárd forintja az ötlettervben is megálmodott kőszínház felépítésére. Így vált végleges megoldássá az épület átépítése, színpadának korszerűsítése. A Jordán Tamás által „csodapalotaként" emlegetett színházi épület, a rendező megfogalmazása szerint: nemcsak az igényes színészi játékra ad elegendő teret, hanem arra is lehetőséget kínál, hogy a város szellemi életét alakítva igazi agora, fórum, találkozóhely legyen.

 
 
 
 
 
 

 

Fotó: vasnepe.hu / Benkő Sándor