Folytatódik a megfeszített munka a gátakon
Szöveg: honvedelem.hu | 2013. június 12. 6:29Levonulóban van a rekordméretű árhullám a Dunán, ez azonban távolról sem jelenti azt, hogy a munkálatoknak vége: Bajánál szerda este 995 centiméter körül tetőzik majd a folyam, az apadás pedig mindig az árvízi védekezés kritikus szakaszának számít. Katonáink továbbra is a gátakon dolgoznak. Folyamatosan frissülő összeállításunkban beszámolunk az aktuális eseményekről. (Frissítve: 20:52-kor)
Galéria
Galéria
Galéria
Videó
Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonáival 12 órán át pakolta a homokzsákokat dr. Dankó István a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára.
Több száz katona dolgozott keddről szerdára virradó éjjel a Duna Baja és Báta közötti szakaszán, ahol reggelre sikerült megerősíteni a gátat. A szerdai napon készenléti szolgálatot láttak el a bocskaisok, hogy ha valahol gyengülne a gát, azonnal kijavíthassák.
Az ideiglenesen kialakított decsi bázison már csak a dandár katonái vannak, összesen ötszázan. Ők felelősek a Baja és Báta közötti szakasz biztonságáért, logisztikai és infrastrukturális ellátásukat pedig a 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred és a 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj szakemberei biztosítják.
20:39
Árvízi utazás a hadihajósokkal.
(fotó: Dévényi Veronika)
19:55
Apadás Budapesten
Az apadó víz nyoma látszik egy fa lombozatán a Római-parton 2013.június 12-én. Budapesten 891 centiméteres vízállással tetőzött a Duna június 10-ére virradó éjjel, a jelenlegi vízmagasság 777 centiméter.
(fotó: Mohai Balázs / MTI)
19:28
Véget ért a „nappali műszak"
Befejeződött Baján, a Petőfi-sziget árvízvédelmében résztvevő „nappali műszakban" dolgozó katonák munkanapja. Reggel hattól este hatig dolgoztak a gáton, mostanra már meg is érkeztek Kalocsára, szállásuk a Miskei úti bázislaktanyában van.
Valószínűleg már mindnyájan tudják, hogy az elkövetkezendő napokban is szükség lesz a segítségükre, Bajánál ugyanis 990 centiméteres átlagos vízmagassággal reggel óta tetőzik a Duna.
A vízmagasság óránként változik 986 és 991 centiméter között, ez pedig azt jelzi, hogy hosszan elnyúló tetőzésre kell felkészülni – jelentette be Zsigó Róbert, a város polgármestere ma délután, a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján, miután katasztrófavédelemi és vízügyi szakemberekkel közösen egy honvédségi helikopterből felülről is megnézték a víz által veszélyeztetett területeket.
A polgármester megköszönte a katonák, rendőrök és tűzoltók eddigi munkáját, majd elmondta, hogy a sziget körüli védmű megépítéséhez tízezer köbméter homokot és hétszázezer homokzsákot használtak fel. A gátat több mint ezer ember építette meg, az elbontásához is sokan kellenek majd. Akkor is szükség lesz a mostanihoz hasonló segítségre.
Kovács Tamás főtörzsőrmester, az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj altisztje a szigetet körülvevő Sugovica magasságát látva már a kiérkezésük napján megérezte, hogy itt bizony sokáig szükség lesz a segítségükre. Csoportjával ma nem homokzsákokat töltöttek, hanem ideiglenes árkokat ásva a homokzsákokból emelt gáton átszivárgó vizeket vezették el.
Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis katonái viszont ma is a zsákokat töltöttek. A negyvennyolc fős „brigád" Tóth György őrnagy irányításával mostanra szétszedett egy hatalmas, fűvel és cserjével benőtt homokdombot, ami még a legutóbbi árvíz idejéről maradt a szigeten.
(fotó: Galambos Sándor)
19:19
Légi felderítés
Nagy Lajos mérnök alezredes, a székesfehérvári MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred törzsfőnöke vezetésével szerdán légi felderítést végeztek a Kalocsa reptérre települt MH 86. Szolnok Helikopter Bázis négy helikopterével, Decs, Baja, Mohács vonalon.
Kijelölték a tartalék reptereket és a z úgynevezett „depókat", ahonnan a homokzsákokat viszik légi szállítással az átázott töltésekre oda, ahova gépjárművel nem lehet bejutni. A felderítésen részt vettek Kalocsa polgármesterén kívül a Védelmi Bizottság elnöke, valamint a helyi média képviselői is.
(fotó: Kiss Attila őrnagy)
19:05
Kalocsa környéke szerdán…
(fotó: Juhász László százados / MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred)
18:58
Az MH 54. Veszprém Radarezred katonái a több napos megfeszített munka után kedden pihenőnapot kaptak a kalocsai laktanyában, valamint Dunakeszin és Várpalotán.
(fotó: Péter Gergely hadnagy – MH 54 Veszprém Radarezred)
18:54
Elrendelték a fehérvári es a várpalotai bázislaktanyába települt, mintegy 600 fős árvízvédelmi készültségben lévő állomány kivonását és állomáshelyére való visszacsoportosítását csütörtök reggel 8 órától.
18:24
Decsen is védekeznek katonáink
Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára szerda délután személyesen tájékozódott a Decs és környéke árvízhelyzetéről, valamint a védekezési munkákról.
Megtekintette a védekezésben résztvevő katonáknak szállást adó decsi faluházat, majd Tóth
Ferenccel, a Tolna megyei Kormányhivatal kormánymegbízottjával megnézték Báta község
védműveit, ahol a Magyar Honvédség, a katasztrófavédelem és a vízügy szakemberei – vállvetve a helyi lakossággal –
még napi küzdelmet folytat a part menti házakért.
(fotó: Kovács Zoltán)
16.40
Továbbra is tilos hajózni a Dunán
Továbbra is fenntartják a hajózási zárlatot a Duna magyarországi felső és középső szakaszán, mert bár az apadás megindult a folyó felső szakaszán, a gátak állapota miatt feltételezhető, hogy hajóforgalom veszélyeztetné az árvízi védekezést – közölte a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) szerda délután az MTI-vel.
Az NKH Útügyi, Vasúti és Hajózási Hivatalának tájékoztatása szerint a nemzetközi hajóforgalom számára a hajózási zárlatot várhatóan fokozatosan fogják feloldani, amint az árvíz elleni védekezés ezt lehetővé teszi.
A Duna osztrák szakaszán szerdán részlegesen feloldották a tilalmat, míg a teljes szlovák szakaszon továbbra is érvényes a szlovák hajózási hatóság által a múlt hét elején elrendelt hajózási zárlat.
A hajózási tilalom nem terjed ki az élet, az egészség, a köz- és vagyonbiztonság megóvása, valamint a károk megelőzése, illetve elhárítása érdekében szükséges tevékenységet végző úszólétesítményekre, valamint a katasztrófavédelmi, a honvédelmi, a vízirendészeti és a folyamfelügyeleti szervek úszólétesítményeire – zárul az NKH közleménye.
(MTI)
16.30
Június 12-én, a reggeli órákban Vanyur Tibor mérnök ezredes, az MH Hadkiegészítő és Központi Parancsnokság parancsnoka találkozott Váradi-Palotai Panna önkéntes műveleti tartalékos szakaszvezetővel Szentendrén. A szakaszvezető önként kérte tényleges szolgálatra történő behívását, hogy segíthessen az árvízvédelmi munkálatokban. Váradi-Palotai Panna elmondása szerint nagyon jó hangulatban és kiváló csapatban dolgozott: önkéntes tartalékos társaival együtt Leányfalun és Szigetmonostoron a gátak megerősítésében vett részt.
16.25
Videó: tréleren egy PTSZ
15.48
Továbbra is rendkívüli árvízvédelmi készültség van érvényben a Duna Bács-Kiskun megyei teljes szakaszán. A folyó vízszintje már az összes mérési helyen elérte vagy meghaladta a korában mért legnagyobb magasságot. Június 12-én, szerdán hajnali 5 órakor 989 centit mértek a bajai vízmércén. A város patinás főtere melletti Petőfi-szigeten lévő házak, üdülők, vendéglátó egységek, sportlétesítmények védelmében az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj száz katonája vesz részt. Vasárnap érkeztek a helyszínre, szállásuk a kalocsai bázislaktanyában van, napi tizenkét órát dolgoznak a szigetet körbeölelő Sugovica partján. Feladatuk igencsak speciális, a vízügyi szakemberek ugyanis őket kérték fel „buzgárügyeletre".
A munkát Hetényi Botond százados irányítja. A szolnokiak harctámogató századának megbízott parancsnoka a honvedelem.hu helyszínen tartózkodó tudósítójának elmondta: állandó készenlétben kell lenniük, hogy a homokzsákokból épített gát egy-egy szakaszának a csúszását megakadályozzák, átfolyásokat azonnal izolálni tudjanak. A mai napon délután fél négyig három riasztást kaptak.
(fotó: Galambos Sándor)
15:24
Ma éjjel Győrben 50 honvéd lesz a laktanyában 15 perces készenlétben arra az esetre, ha katonai erőre lenne szükség az árvízvédelmi utómunkálatok során.
15:08
Bajánál tetőzik a Duna
Bajánál 990 centiméteres átlagos vízmagassággal szerda reggel óta tetőzik a Duna – mondta Zsigó Róbert, Baja polgármestere a homokzsákokkal körbevett Petőfi-szigeten tartott sajtótájékoztatón.
A vízmagasság óránként változik 986 és 991 centiméter között, amely azt jelzi, hogy hosszan elnyúló tetőzésre kell készülni – hangsúlyozta a polgármester.
Zsigó Róbert elmondta, a szakemberek szerint szombat délutánra, illetve vasárnap reggelre csökkenhet a vízmagasság 900 centiméter alá.
Véleménye szerint a Petőfi-szigeten a szükséges erők és a szükséges eszközök rendelkezésre állnak a védekezéshez.
A szigetet körbevevő ideiglenes védművön továbbra is több százan – katonák, tűzoltók, rendőrök – állnak készenlétben. „A tűzoltók száz fős figyelőszolgálatot szerveztek, váltásban, egyfolytában ellenőrzik a töltés állapotát" – tette hozzá.
Olyan csapatokat szerveztek, amelyek öt percen belül a sziget bármely pontjára el tudnak jutni, az autókra készített homokzsákokkal együtt – fogalmazott.
Megköszönte a katonák, rendőrök és tűzoltók munkáját és a hétfőig a szigeten dolgozó önkéntesek segítségét.
A polgármester beszámolt arról, hogy az ideiglenes védművet tízezer köbméter homokból, valamint 700 ezer homokzsákból több ezer ember építette meg. Az elbontásakor is számítanak az önkéntesek segítségére – tette hozzá.
(MTI)
14:51
Államtitkári látogatás a székesfehérvári bázislaktanyában
Székesfehérváron, az MH Összhaderőnemi Parancsnokságon (MH ÖHP) kialakított bázislaktanyába látogatott Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára szerda délután.
Az államtitkárt Domján László vezérőrnagy, az MH ÖHP parancsnoka fogadta, majd az itt kialakított operatív központban beszámolt az árvízi védekezés országos helyzetéről.
Ezt követően az államtitkár meglátogatta a laktanyában kialakított pihenő helyiségeket, ahol azoknak a katonáknak köszönte meg a munkát és a kitartást, akiket az országos védekezési munkálatokból ide vezényeltek pihenésre.
(fotó: Kovács Zoltán)
14:40
Levonulóban van a rekordméretű árhullám a Dunán, ez azonban távolról sem jelenti azt, hogy a munkálatoknak vége.
Interjú Nosza Vilmos ezredessel, a Katonai Operatív Törzs ügyeletes parancsnokával.
13:58
Továbbra is érvényben van a légtérhasználati korlátozás
Az árvízi veszélyhelyzet miatt a munkák zavartalan folytatása és a biztonságos repülések érdekében továbbra is légtérhasználati korlátozás van érvényben az Esztergom és a déli országhatár közötti Duna szakasz mentén – közölte Farkas András, a Nemzeti Közlekedési Hatóság Légügyi Hivatalának vezetője szerdán az MTI-vel.
A nyugati országhatár és az Esztergom közötti folyószakasz mentén szerdán délelőtt 11 órától feloldották a tilalmat.
A korlátozást a honvédség és a katasztrófavédelem kérésére rendelték el még június 6-án, hogy az árvízi védekezés miatt szükséges repüléseket lehetőleg ne zavarják más gépek – mondta el a légügyi hivatal vezetője.
A korlátozás a Duna medrének középvonalától mindkét parton három-három kilométeres távolságban, 600 méter magasságig van érvényben. A légi kutató-mentő repülés, mentőrepülés, honvédelmi, rendészeti célból végzett repülés, valamint a Nemzeti Veszélyhelyzetkezelő Központ által a veszélyhelyzet elhárításában közreműködésre kijelölt repülés kivételével minden gépre vonatkozik. Így a többi között a sétarepüléseket, a sport- és hobbicélú repüléseket, illetve a mezőgazdasági munkákat végző járművek sem használhatják a légtér kijelölt részét.
(MTI)
13:07
Az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj katonái ma befejezték munkájukat Pilismaróton, és visszatérnek Szolnokra.
12:41
Megkezdődött a takarítás Budapesten
Megkezdődött Budapesten az árvíz utáni takarítás, a homokzsákok elszállítása – közölte a Főpolgármesteri Hivatal szerdán az MTI-vel.
A közlemény szerint a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. szakemberei kedd este nyolc órakor megkezdték a Bem felső rakparton a Jégverem utca és Margit híd közötti szakaszon az árvízi védekezéshez korábban kihelyezett homokzsákok elszállítását. A szakemberek jelenleg a III. kerületi Mozaik utcában a Hajógyári-szigetre vezető K-híd és az Árpád híd közötti szakaszát, valamint a Pók utcai lakótelepet takarítják.
A hivatal közlése szerint folyamatosan figyelemmel kísérik a vízszint alakulását és ahol lehetővé válik, a társaság haladéktalanul megkezdi a homokzsákok elszállítását, valamint az adott területek, közutak takarítását, fertőtlenítését.
(MTI)
12:28
Táltosok a vízben
Szerdán is nagy a katonai forgalom Tatán, az MH 25. Klapka György Lövészdandár laktanyájában. Igaz – ahogy mondani szokták – a közlekedés leginkább egyirányú: katonai teherautók, trélerek, kisebb konvojok hagyják el sorban a néhány napja még az árvíz elleni védekezés egyik bázislaktanyájaként szolgáló helyőrséget.
Szintén ma indul el több között az MH Bakony Harckiképző Központ egyik PTSZ –M típusú harcjárműve is. A „Táltos" becenévre hallgató monstrumért Várpalotáról kora reggel kisebb konvojjal indult a tréler.
A várpalotai „táltosokat" már sok ember ismeri, hiszen a március 15-ei rendkívüli hóhelyzetben több százan tapasztalhatták meg, hogy a lánctalpas bizony bármilyen nehéz terepen képes közlekedni, sőt ilyen helyzetekben személyszállításra is alkalmas.
Most, az árvíz idején sem volt ez másképp, bár szerencsére a katonák erőfeszítéseinek köszönhetően ezúttal bajba jutottak szállítására nem volt szükség.
Selek Róbert őrnagy, a hajmáskéri kiképzőbázis parancsnoka elmondta: múlt héten csütörtökön vezényelték ki az MH BHK két harcjárművét és a négy-négy fős kezelőszemélyzetet Győrbe.
Péntek este hat órától Győrújfalunál biztosítási feladatokat láttunk el szombat estig, majd vasárnap hajnalban Dunaszentpál községbe indultunk. Itt a gát megerősítéséhez homokzsákokat, élelmiszert és sódert hordtunk.
„A területet elöntötte a víz és semmilyen más járművel nem lehetett megközelíteni a gátszakaszokat. A gépek megbízhatóak, ami nagyban köszönhető annak, hogy a kezelőszemélyzet rendszeresen karbantartja őket. Nagyon szeretjük a lánctalpasainkat. Sem a hóhelyzetben, sem most nem csalódtunk bennünk. Dunaszentpálon egyébként már megismerték, hogy ezek a «Táltosok» már szerepeltek a médiában…" – mondta az őrnagy.
(fotó: Kálmánfi Gábor)
12:10
Néhány napra a külföldi missziókba készülők felkészítését is megszakították az MH 5. Bocskai István Lövészdandár debreceni és hajdúhadházi helyőrségében az árvízhelyzet miatt.
(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár)
11:32
A hivatásos és szerződéses állomány mellett folyamatosan részt vállaltak az árvíz elleni küzdelemben az önkéntes tartalékosok is. A Duna felső szakaszán a veszélyhelyzet elhárultával, az igények megszűnését követően Koronczai Tibor mérnök alezredes, a székesfehérvári MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred megbízott parancsnoka intézkedett a védekezésben részt vevő önkéntes műveleti és védelmi tartalékosok kivonásáról, illetve az anyaalakulatukhoz történő visszaszállításukról.
(fotó: MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred)
10:29
Komárom-Esztergom megyében már nincs szükség védekezésre
A Duna folyamatos apadásával Komárom-Esztergom megye gátjain védekezési munkálatokra már nincs szükség, néhány településen még figyelőszolgálat működik, valamint szivattyúznak – közölte a megyei katasztrófavédelem sajtószóvivője szerdán az MTI-vel.
Stolczenberger Klára elmondta: a védekezési helyszíneken lévő, más megyéből érkezett tűzoltók most pihennek, hogy a Duna alsóbb szakaszain részt tudjanak venni a védekezésben.
Táton megkezdték az ideiglenes védmű elbontását a 10-es út forgalmi rendjének visszaállítása érdekében. Az almásfüzitői vörösiszap-tározót továbbra is óránként ellenőrzi a Tatai Környezetvédelmi Zrt., de eltérést, szivárgást, egyéb elváltozást nem tapasztaltak.
A Dunán még hajózási tilalom van, és vannak lezárt útszakaszok is a megyében.
A megyei főkapitányság közölte: 107 rendőr vesz részt az árvízvédelem rendőrségi feladatainak ellátásában, biztosítja a védekezésben résztvevők munkáját és közlekedését.
Pilismarót üdülőövezetéből és Esztergomban, a Prímás szigetről összesen 146 személyt telepítettek ki. Az övezetet a rendőrség lezárta, járőrök vigyáznak a házakra. A kitelepítettek sérelmére elkövetett bűncselekmény nem jutott a rendőrség tudomására.
(MTI)
09:32
Az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis árvízi védekezésre vezényelt katonáinak fele ma már hazatérhet Kecskemétre, a többiek pedig Kalocsára tartanak.
09:25
Helyreállítási megbízottat nevezett ki a kormány
Árvízi helyreállítási megbízottnak nevezte ki a kormány Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgatót – közölte Orbán Viktor miniszterelnök szerda reggeli győrújfalui sajtótájékoztatóján.
A kabinet megkezdte a felkészülést a dunai árvíz utáni helyreállításra – mondta a kormányfő.
Bakondi György kinevezése mellett értesítették az önkormányzatokat, hogy várják a helyreállítási igényeiket, a gátrendszer állapotának felmérése is megkezdődött, az árvíz utáni megerősítési tervek pedig szintén készülnek – sorolta.
„Ma van az a nap, amikor először kimondhatjuk azt a mondatot, hogy győzelemre állunk" – fogalmazott Orbán Viktor, megjegyezve, hogy egy „csata" van még hátra szerda este a Duna mentén, Bajánál.
(fotó: Krizsán Csaba / MTI)
A fővárosban jelenleg 813 centiméteren áll a folyó vízszintje, és várhatóan délre apad le nyolc méter alá, amikor is „Budapesten fel lehet lélegezni" – mondta a miniszterelnök.
A déli Duna-szakaszokon „a védekezés százszázalékosan kiépített" – folytatta -, a bal parton a Terrorelhárítási Központ, a jobb parton a katasztrófavédelem végzi a munka irányítását, a Petőfi-szigetnél pedig négyszáz katona vár bevetésre. Hozzátette, a helikoptereket is a térségbe vezényelték.
Orbán Viktor emellett felhívta a figyelmet arra, hogy gátszakadások gyakran az apadáskor történnek, ezért Esztergomtól lefelé továbbra is megfeszített erőre és figyelemre van szükség a Dunán.
(MTI)
09:12
Árvédelmi töltésekkel védett folyóvölgy keresztmetszete
- Hullámtér: a folyók partélei és az árvédelmi töltések közötti – vagy ahol töltések nincsenek, a magaspartok közötti – terület;
- Árvédelmi töltés: olyan víztartásra méretezett földmű, mely a terep fölé emelkedő árvíz szétterülését meghatározott területsávra, a hullámtérre korlátozza;
- Övzátony: a folyókanyarulatok belső oldalán felhalmozódó üledék;
- Ártér: a vízfolyások medrét két oldalról kísérő, az év nagyobb részében vízmentes terület, amelyet árvíz idején elönt a víz;
(forrás: MTI)
09:05
„A Magyar Honvédség szinte minden alakulata jelen van a térségben. Fő feladataink a töltések szinten tartása, megerősítése, ezt kemény, megfeszített munkával végezzük. A lakosság is nagyon jól felkészült az árvízi védekezésre. Itt is hasonló nehézségekre készülünk, mint az ország más részein, de várhatóan nem lesznek problémák" – nyilatkozta a honvedelem.hu helyszínen tartózkodó tudósítójának Nyers József mérnök ezredes, az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred parancsnoka Baján.
A parancsnok elmondta: Az árvízi területeken szolgálatot teljesítő állományt Kalocsán és Decsen felállított bázisokról látják el.
(fotó: Tóth László)
08:50
A térségbe kirendelt erők jelenleg a töltés magasítását, erősítését végzik. A szakértők elmondása szerint a helyzet komoly, de kezelhető" – nyilatkozta a honvedelem.hu helyszínen tartózkodó tudósítójának Horváth András főhadnagy Bátán. Katonai részről önkéntes védelmi tartalékosok, illetve a Bocskai dandár katonái vannak jelen.
(fotó: Tóth László)
08:33
A székesfehérvári MH 93. Petőfi Sándor vegyivédelmi zászlóalj katonái jelenleg három helyszínen – Táton, Kalocsán és Decsen – biztosítják az árvízvédelmi feladatokban résztvevő honvédségi állomány számára a tisztálkodási lehetőséget.
08:20
A mai napon 200-an vesznek részt az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezredtől az árvízi védekezésben Győr-Moson-Sopron megyében.
(fotó: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakéta Ezred)
08:03
Bátánál ma várható a Duna tetőzése
A Tolna megyei Bátánál ma várható a dunai árhullám tetőzése, a községben szerdára virradóra is folytatták a megelőző védekezést – közölte a Tolna megyei katasztrófavédelmi szóvivő az MTI-vel.
Boros Brigitta elmondta: éjszaka 277-en, katonák, tűzoltók dolgoztak a gátakon, mert a vízügyi szakemberek szerint meg kellett erősíteni az ideiglenes védműveket.
Az előrejelzések szerint szerdán 775 centiméteren tetőzik a Duna Bátánál – tette hozzá. A várható vízszint 34 centiméterrel haladhatja meg a 2002-es árvíz idején mért eddigi legmagasabb, 741 centiméteres vízállást.
Az 1700 lakosú településen két és fél kilométer hosszan építették ki a védművet, amely 30 centiméterrel magasabb a várható vízszintnél. A községben 90-100 házat veszélyeztet az ár, keddig több mint harmincan hagyták el ideiglenesen otthonukat.
Dunaföldvárnál és Paksnál apadásnak indult a Duna; az Országos Vízügyi Főigazgatóság adatai szerint szerda reggel hat órakor Dunaföldvárnál 706 centiméter volt a vízállás, ez 15 centivel alacsonyabb a kedd reggeli, tetőző vízszintnél.
Paksnál szerda reggel hat órakor 883 centiméteres vízállást mértek, ez nyolc centis csökkenést jelent a kedd délelőtti tetőzéshez képest.
(MTI)
07:55
Komáromnál várhatóan megszűnik a rendkívüli készültség
Komáromnál a Duna folyamatosan apad, fél nap alatt csaknem fél métert csökkent a vízszint. Várhatóan szerdán megszüntetik a korábban kihirdetett rendkívüli készültséget a városban – tájékoztatta a polgármester az MTI-t.
Molnár Attila közölte: szerda estére már csak elsőfokú lesz a készültségi szint.
A Duna Komáromnál szombat este 845 centiméteren tetőzött, a szerda reggel hat órai vízállás ennél két méterrel alacsonyabb, 643 centiméter.
Komárom szőnyi városrészének védelmére 4640 méter hosszan három zsák széles és öt-hat zsák magas fóliázatlan gátat építettek. A több százezer homokzsákot kézzel töltötték meg, vasúti kocsikon vitték a helyszínre, és a vízügyi szakemberek irányításával csaknem kétszáz katona rakta le. A gát állta a vizet, káros árvízi jelenségek sehol nem fordultak elő – ismertette a polgármester.
(MTI)
06:40
Munkában Nagymarosnál az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis Szállítórepülő Századának katonái.
(fotó: Labádi Tímea főtörzsőrmester / MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis)
06:28
Annak ellenére, hogy az országot lassan elhagyja az árhullám, továbbra is kiemelt figyelmet kell fordítani a védművek állapotára, a szükséges védekezési terv ellátására – közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) szerda hajnalban az MTI-vel.
Közleményük szerint a korábbi árhullámok tapasztalatai rámutattak arra, hogy a védekezés egyik legfontosabb időszaka az apadás idejére tevődik, ilyenkor a nagyrészt földből épült árvízi művek szilárdsága, állékonysága jelentősen csökken.
Az OMIT tájékoztatása szerint Magyarországon jelenleg 800 kilométer töltésen van árvízvédelmi készültség, ezen belül 540 kilométeren rendkívüli védekezés folyik.
A szerda hajnali, négy órás adatok szerint Nagybajcsnál 597 centiméterre, Budapestnél 813 centiméterre csökkent a vízszint. Bajánál, ahol szerda estére 995 centiméter körülire várják a tetőzést, szerda hajnalban 988 centiméteres vízszintet mértek.
(fotó: Újvári Sándor / MTI)
Készítette: Antal Ferenc, Draveczki-Ury Ádám, Galambos Sándor, Kálmánfi Gábor, Szűcs László