Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Főpróba a Tiszán

Szöveg: Galambos Sándor |  2011. szeptember 22. 15:42

Utolsó előtti állomásához érkezett a BLOND AVALANCHE 2011 (Szőke Lavina 2011) elnevezésű többnemzeti (magyar-román-szlovák-ukrán), számítógéppel támogatott parancsnoki és törzsvezetési gyakorlat. Az együttműködő országok katonái egy esetleges árvízre készülnek, amikor közösen vesznek majd részt a károk következményeinek enyhítésében, a polgári lakosság kimenekítésében, az anyagi javak és élő állatok mentésében. A gyakorlat főpróbáját szeptember 21-én tartották a Szentesen.

Kiválóra „vizsgázott" a Szőke Lavina 2011 elnevezésű katasztrófavédelmi gyakorlat főpróbáján a „Tisza" Többnemzeti Műszaki Zászlóalj. A magyar, román, szlovák és ukrán katonák négy napja közösen készülnek egy esetleges árvíz következményeinek a felszámolására – ami a Tisza közelében bármikor előfordulhat. A gyakorlat különlegessége, hogy a zászlóalj eddigi történetében most először mutatják be teljes dinamikájában a mentés folyamatát – úgy, ahogy az a valóságban is történik.

A főpróba zökkenőmentesen zajlott. A gyakorlat irányítója, dr. Böröndi Gábor dandártábornok, a Tisza-zászlóalj „magvát" adó MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka elégedett volt a látottakkal, és elismerően nyilatkozott a négy nemzet katonáinak felkészültségéről Kovács József altábornagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka is. Rajtuk kívül a KatonaSuli programban részt vevő Hódmezővásárhelyi Integrált Szakképző Központ Szakiskola és Szakközépiskola Gregus Máté Tagintézményének diákjai is ott voltak szerdán a Tiszánál, és Hódmezővásárhely polgármestere is kíváncsi volt a főpróbára. Lázár János viszont nem csak a partról figyelte az eseményeket: úszó harcjárműbe ült, hogy közelről is láthassa a katonák tevékenységét. Tapasztalatait összegezve elmondta: a bajban a polgári lakosság eddig is számíthatott a katonáira, a mostani gyakorlat pedig azt bizonyítja, hogy a Magyar Honvédség a jövőben is készen áll a katasztrófák következményeinek az elhárítására. Ez pedig a Tisza veszélyeztetett körzetében lakókat biztonságérzettel tölti el.

 Fotó: Dévényi Veronika

További képekért kattintson galériánkra!