Hagyományőrzés és ismeretbővítés a „láthatatlan csatatéren”
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2013. január 29. 20:34Még akkor is fontos megismerkedni a rádiózás alapjaival, ha ma már az internet és a mobiltelefonok jóvoltából néhány gombnyomás után is zökkenőmentesen kommunikálhatunk a világ másik felével – mondta dr. Orosz Zoltán altábornagy Szentendrén.
Galéria
Az ünnepélyes aláírást követő beszédében dr. Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökhelyettese előremutató eseményként értékelte a megállapodás megkötését. Mint fogalmazott, még akkor is fontos megismerkedni az alapokkal, ha mai világunkban már az internet és a mobiltelefonok jóvoltából néhány gombnyomás után is zökkenőmentesen kommunikálhatunk a világ másik felével.
„Fontos, hogy a leendő szakemberek megtudják, miként jutottunk el idáig, hiszen rendkívül széles ismeretanyagról beszélünk, amiben el lehet merülni, amin el lehet gondolkodni: e rendkívül hasznos tevékenység ráadásul hozzájárul a kapcsolatok építéséhez és bővítéséhez, a példamutató együttműködéshez" − fogalmazott Orosz Zoltán.
Horváth Gábor dandártábornok, az altiszti akadémia parancsnoka felidézte: a történelemből ismert modern katonai műveletek mögött mindig ott állt a híradók aprólékos munkája, a világ hadseregei hatalmas szellemi és anyagi erőforrásokat fektettek abba, hogy e hatalmas, láthatatlan csatatér urai lehessenek.
„E csaták megnyerése is úgy kezdődik, hogy fel kell készíteni azokat, akik meg fogják vívni a harcokat" – mondta a dandártábornok.
Az MH Altiszti Akadémia célja a híradó-informatikai területen is a minőségi tudással rendelkező altisztek képzése, ezért komoly mérföldkő az intézmény életében a megállapodás aláírása.
Az így kialakított interaktív klub egyszerre több szerepet is betölt: kulturális és hagyományőrző funkciója van, megismerteti a technikai fejlődés következtében egyre inkább háttérbe szoruló amatőr rádiózást, az itt elhelyezett muzeális értékű, hadtörténeti jelentőségű eszközöket. Fejleszti az egyéni képességeket, a szakmai rutint és hozzájárul a szakmai nyelvtanuláshoz.
Emellett nem hanyagolható el az sem, hogy a megállapodás hozzájárul a szakmai csapatépítéshez, így ismét egymásra találhat a híradó-informatikai közösség, méghozzá annak honvédségen belüli és azon kívüli résztvevői is közelebb kerülhetnek egymáshoz.
Novák Tibor, a Budapest Fővárosi Rádióamatőr Klub elnöke és Lázin Miklós titkár ismertették a klub működésének céljait, tevékenységük lényegét, és örömüket fejezték ki, hogy együttműködhetnek az altiszti akadémia állományával.
Fotó: Dévényi Veronika