Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hajnalig tartó kalandok a Hadtörténeti Múzeumban

Szöveg: Kovács Dániel |  2013. június 24. 7:24

Tömött BKV buszok, este sem szűnő nyüzsgés, kígyózó sorok a múzeumok bejáratánál – szombaton, a Múzeumok Éjszakáján az érdeklődők egyetlen belépőjegy megvásárlásával hajnalig látogathatták a tárlatokat. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum is a kedvelt úti célok között szerepelt, nem véletlenül, hiszen az intézmény a kiállítások mellett színes programok özönével készült a kiemelt alkalomra.

Már délután lehetetlen volt tolakodás nélkül felszállni a várnegyedbe induló buszokra, az ajtóba, korlátba kapaszkodók kezén ott volt a karszalag, ami jelezte, hogy ők is a múzeumlátogatók népes táborába tartoznak. Az izgalmas programokkal kecsegtető, és nem kevésbé kiemelten pénztárcakímélő lehetőséggel azok is éltek, akik egyébként nem számítanak rendszeres múzeumlátogatónak.

1595956215

A kora esti órákban kezdődtek az élménydús programok a Hadtörténeti Múzeumban, azaz a múzeum előtt, a Kapisztrán téren, hiszen annyi minden várta a látogatókat, hogy mindez el sem fért volna az épületben. Az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárhoz  tartozó Budapest Központi Zenekar fellépése kezdte el a vendégek csalogatását vidám katonazenével, és más közismert dallamokkal, majd a Különleges Díszelgő Csoport is mutatta be látványos műsorát.

Közben folyamatosan érkeztek a zsúfolt buszok, így a tömeg is egyre nőtt. Mire az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj bemutatójára került sor, talpalatnyi szabad hely sem maradt a harangtorony előtti tér környékén. Bár a hangszórókból elhangzott, hogy a bemutató erőszakos elemeket tartalmazhat, mindenki a helyén maradt, és lélegzetvisszafojtva figyelte, a téren posztoló „fegyveres terroristákat" hogyan teszik egymás után ártalmatlanná a zászlóalj profi, rutinos katonái, majd ezután hogyan látják el sebesült bajtársukat. „A feladat teljesítve" – nyugtázta a rádión keresztül az akció parancsnoka, ám a műsor korántsem ért véget…

1595956216

Robbanóanyaggal felszerelt terepjáró érkezett a térre – elkezdődött az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred bemutatója. Gazdája vezetésével belga juhászkutya érkezett a térre, majd a parancsszóra egyből akcióba lendült, azaz elkezdte felderíteni az üresen álló járművet. Kiváló szaglásának köszönhetően egyből kiszúrta és jelezte a robbanószert. A hatástalanításnál sem ember, sem kutya nem került veszélybe, hála a tűzszerészek által használt csúcskategóriás Andros nehéz tűzszerészrobotnak, mellyel percek alatt, biztonságos helyről irányítva eltávolították a bombát.

A tűzszerészek többféle bemutatóval készültek. A térre érkezőket egyből lenyűgözte az impozáns méretű Cougar robbanásbiztos tűzszerészjármű, amelyet misszióban használnak katonáink. Sátrak alatt lehetett megnézni, és kipróbálni a tűzszerészek kevésbé méretes eszközeit is. Nagy volt az érdeklődés, hiszen a közönség nagy része ilyen profi felszerelést maximum A bombák földjén című háborús filmben láthatott. A látnivalókat fegyverkiállítás is gazdagította, kézről kézre jártak a legmodernebb M24-esek, AK-63-asok, de akadt M2-es nehézgéppuska és éjellátó szemüveg is.

1595956216

A múzeum udvarába érkezőket igazi vásári forgatag fogadta. A rögtönzött sátrak alatt árusok kínálgatták portékájukat – a népi hangszerektől kezdve a távirányítású királytigrisig mindent, sőt olyan sátor is akadt, ahol a vásárló elkészíthette saját ólomkatonáját, mindössze meg kellett várnia, míg a nagy melegben megszilárdul az 500 fokra felhevített ólom. Az épületben kicsik és nagyok együtt szórakozhattak a rengeteg videojáték között: akadt repülőgép szimulátor, és számtalan lövöldözős játék is, melyeket nagy képernyőn élvezhettek a játékosok.

A belépővel a múzeum összes kiállítását végig lehetett nézni, kezdve a legújabbal, a Játék-katonák–Katonai játékok cíművel, mely június 21-én nyitott meg, és a régi, muzeális tárgyaktól kezdve, az új beszerzésű, közelmúltban gyártott darabokig mutat be olyan játékokat, melyeknek valamilyen katonai vonatkozása van. Sokak érdeklődését keltették fel az állandó kiállítások is, mint az És legördül a Vasfüggöny, mely a második világháború utáni évtizedekbe, a kommunista hatalomátvétel időszakába kalauzolta a látogatókat, vagy a Tervasztaltól a harcmezőkig, amely a magyar kézifegyvergyártás utolsó száz évét mutatta be.

1595956216

Akiben maradt még éberség a hajnali órákban is, a harangtorony előtt megtekinthette a Különleges Műveleti Zászlóalj éjjellátó készülékek segítségével vívott helységharc-bemutatóját, mielőtt holtfáradtan, de élményekkel gazdagodva hazafelé vette az irányt.

Fotó: Rácz Tünde