Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Harcban szerzett tapasztalatok alapján építették fel a gyakorlatot

Szöveg: Lengyel József főhadnagy |  2014. július 10. 13:51

Az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis katonáival közösen idén elsőként vehetett részt a Törökországban rendezett ISIK („Fény”) elnevezésű harci kutató-mentő gyakorlaton.

1595975416

A török haderő napi szinten „harcban áll" a Kurd Munkapárt (PKK) nevű terrorszervezettel. A gyakorlaton valós, megtörtént eseményeket dolgoztak fel, amelyekhez a szervezet ellen végrehajtott akciókat vették alapul. A házigazda igyekezett olyan eseményeket modellezni, amelyek kapcsán harci kutató-mentő feladatok végrehajtására van szükség. A műveletek többsége lövészfeladatból (konvojkísérés) vagy terrorista személy kiemeléséből indult ki, ezek támogatása során a JTAC-eket (előretolt repülésirányító) külön csoportként alkalmazták.

A feladatokat riasztásból hajtották végre, nagyon rövid felkészülési idő mellett, mivel a gyakorlatnak nem része a felkészítés. Utóbbin a magyar katonák már korábban átestek, amikor részt vettek a nemzetközi összhaderőnemi személyi kutató-mentő egységesítő tanfolyamon (CJPRSC) Franciaországban. Utóbbi célja az volt, hogy egységes európai látásmód alakuljon ki a harci kutatás-mentésben. A tanfolyamon szerzett tapasztalatokat Törökországban is sikeresen alkalmazták a katonák.

1595975416

Két magas szintű parancsnoki munkát igénylő kihívás során Lengyel József főhadnagy került parancsnoki pozícióba, ő irányította a szárazföldi feladatok végrehajtását. A török fél jelentős repülő- és szárazföldi erőket alkalmazott a műveletek során, ami lehetővé tette, hogy a katonák az egész kutatás-mentési rendszert egyben, működés közben lássák.

Hasznos tapasztalatokat nyújtott az ISIK a magashegyi harcászati tevékenység gyakorlására is, ami hazai körülmények között nem lehetséges, azonban bizonyos hadszíntereken elengedhetetlen. A feladatok egy része légcellás ugrással indult, amelyben a „delegált" csoport szabadeső légcellás ejtőernyős képesség hiányában nem tudott részt venni. A teljes harci kutató-mentő (Combat Search and Rescue − CSAR) -képesség kialakításának elengedhetetlen része a HALO-HAHO (szabadeső alacsony nyitású és magas nyitású) ugrások ismerete.

1595975416

A feladatok felét éjjel, felét nappal hajtották végre. A nappali tevékenység az éjszakai feladatokra való felkészülést is jelentette. A korábban említett terrorszervezettel szemben folytatott légi műveletek során a török fél nappal komoly veszteségeket szenvedett, ezért a gyakorlaton a műveletek nagy részét éjszaka vezényelték le.

Összességében nagyon hasznos, nemzetközi tapasztalatokkal teli gyakorlaton vettek részt a katonák, ami meghatározó lehet a képességek további fejlődése szempontjából.
Az egész gyakorlat hitelességének garanciáját az jelentette, hogy a török haderő saját, harcban szerzett tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel.

1595975416


Fotók: a szerző felvételei