Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hősi halott katonákat temettek el Budaörsön

Szöveg: Snoj Péter | Fotó: a szerző felvételei |  2019. november 8. 7:08

Száznyolcvan német és tizenkilenc magyar katona földi maradványait helyezték végső nyughelyre november 7-én, csütörtökön, a budaörsi német-magyar katonatemetőben. Magyar hősi halottat utoljára temettek e sírkertben.

1596071434

Katonai tiszteletadás mellett vettek végső búcsút azon, a második világháborúban elesett katonáktól, akik földi maradványait idén találták meg. A száznyolcvan német és tizenkilenc magyar hősi halott mindegyikét Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében, illetve Rákoscsabán exhumálták. Utóbbiak közül tizenhatnak ismert a neve, mindössze három sírjára kerül „ismeretlen magyar katona" felirat.

A megemlékezőket Kovács Imre, a Német Hadisírgondozó Népi Szövetség magyarországi megbízottja köszöntötte. A szövetség német elnökségi tagja, Tore May beszédében felidézte a Budapestért vívott véres küzdelem történetét, kiemelve, hogy a magyar főváros ostromának 500 ezer magyar, német és szovjet katona, valamint civil esett áldozatául.

1596071434

„Különleges ez a mai nap számunkra, hiszen utoljára temetünk a magyar parcellába" – fogalmazott Maruzs Roland alezredes. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Katonai Emlékezet és Hadisírgondozó Osztály Belföldi Hadisírgondozó Osztály vezetője hozzátette, hogy a temető második parcellájába – a magyar parcellába – huszonöt éve temetnek hősi halottakat. „Az ország különböző részein elesett 698 magyar katona méltó végső nyughelye ez a temető" – mondta, hangsúlyozva: egy kultúrát jellemez, hogy miképpen emlékezik meg az elesett katonákról, sajátjaikról és más nemzetek fiairól egyaránt. Mint aláhúzta, a veszteséget feledni nem lehet, emlékezni kell rá és az újonnan felnövekvő nemzedékeknek tanítani kell okulásul, hogy miért kell a békét védeni. „Ha ez a tanítás végre sikerül, akkor talán az ördögi kört is sikerül megállítani, amely szerint a béke bőséget teremt, a bőség büszkeséget. A büszkeség megvetést, a megvetés háborút, a háború nyomort, a nyomor alázatosságot, az alázatosság békét" – mondta.

A jelenlévők mind a német, mind a magyar parcellánál imát mondtak az elesettek emlékéért Jákob János dandártábornok, a HM Tábori Lelkészi Szolgálat protestáns tábori püspöke, Takács Tamás ezredes, a szolgálat Katolikus Tábori Püspökség lelkészi kar vezetője és Barbara Lötzsch, a Budavári Német Ajkú Evangélikus Gyülekezet lelkésze vezetésével.

A megemlékezés a főkeresztnél tartott koszorúzással ért véget.

GALÉRIA