Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Iain Lindsay: Európa biztonságának szavatolása közös feladatunk

Szöveg: Snoj Péter |  2018. február 20. 12:16

Az Egyesült Királyság és Európa a biztonságos közös jövőért címmel rendezett teadélutánt a Magyar Atlanti Tanács február 19-én, hétfőn, a Magyar Tudományos Akadémián. Iain Lindsay brit nagykövet előadásában hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság nem hagyja magára Európát, továbbra is a kontinens biztonságának meghatározó szereplője kíván maradni.

Lindsay nagykövet – akit Vizi E. Szilveszter, a Magyar Atlanti Tanács elnöke és a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja köszöntött – beszédében több alkalommal is kiemelte az európai nemzetek egymással és az Észak-Atlanti Szerződés Szervezetével (NATO) való együttműködésének és összefogásának fontosságát. „Európa biztonságának szavatolása közös feladatunk. A biztonság szó jelentése azonban sajnos rendkívül átértékelődött az elmúlt évek során. Éppen ezért még keményebben kell dolgoznunk, hogy biztosítsuk állampolgáraink, országaink és Európa biztonságát. Fontos, hogy a rendelkezésünkre álló képességeket és forrásokat alárendeljük a közös célnak, azonban mindezt a lehető legkonstruktívabb módon" – fogalmazott Iain Lindsay.

1599182047

Az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete emlékeztetőül elmondta, hogy két évvel ezelőtt, 2016-ban hazája állampolgárai megszavazták az Európai Unióból való kilépést. Ezt követően a brit kormány azonnal világossá tette, hogy a kiválás ellenére mély és speciális kapcsolatokat akar kialakítani és fenntartani az unióval és a tagországokkal. A brit diplomata aláhúzta, hogy ez az együttműködés különösen vonatkozik a biztonsági és gazdasági kérdésekre is. „Fontos kiemelnem: az Európai Unióból való távozásunk nem jelenti azt, hogy magára hagynánk Európát!"

E gondolatmenetet megerősítve Iain Lindsay elmondta, hogy az Egyesült Királyság a NATO második legnagyobb védelmi költségekre fordító nemzete és az Európai Unió egyetlen olyan tagja, amely GDP-je két százalékát védelmi kiadásokra fordítja. Véleménye szerint országa a legaktívabb EU-tagállamként vesz részt a biztonságpolitikában, amely kapcsolatot hazája vezetése továbbra is fent kívánja tartani. Más szóval az Egyesült Királyság szeretne továbbra is az Európai Unió stratégiai partnere, az európai biztonság elkötelezett támogatója maradni.

1599182047

Mint fogalmazott, napjainkban egyre égetőbbé váló biztonsági kockázatok – mint például a terrorizmus, a tömeges migráció és a kiberhadviselés – arra kényszerítik Európa országait, hogy nemzeteink még inkább szorosabb együttműködésre törekedjenek a biztonság érdekében. Hozzátette: a brit vezetés hisz abban, hogy az uniónak és a NATO-nak is szorosabb együttműködésre kellene lépnie egymással, mégpedig úgy, hogy a két intézmény erőforrásai és törekvései ne egymással párhuzamosan, hanem egymást erősítve lépjenek fel a fenyegetések ellen. „Úgy látjuk, hogy az európai védelem sarokköve a NATO. A szövetség és az általa nyújtott V. cikkely szerinti kollektív biztonsági garancia mindannyiunk biztonságát szolgálja" – szögezte le.

Az egyre erősödő brit-magyar katonai együttműködés kapcsán elmondta, hogy az Egyesült Királyság fontos biztonsági és gazdasági partnereként tekint az Amerikai Egyesült Államokra és Kanadára is, azonban európaiként legalább annyira fontos a britek számára az európai partnerekkel való kapcsolatok ápolása. Többek között Magyarország is fontos szövetségese az Egyesült Királyságnak. „Magyarország hozzájárulása a nemzetközi missziókhoz figyelemre méltó, különös tekintettel a folyamatos balkáni jelenlétre, amely nagyban hozzájárul a régió stabilitásához. Hiszem, hogy a védelmi kapcsolataink fejlődése, a közös katonai gyakorlatok, katonáink közötti jó viszony is hozzájárulhatnak a régió, illetve országaink biztonságához" – emelte ki Iain Lindsay nagykövet.

1599182048

Fotó: Tischler Zoltán