Jó döntés volt a NATO-hoz csatlakozni
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2019. március 13. 17:21Két évtized távlatából a tapasztalatokat politikai és katonai szempontból értékelve világosan látszik, hogy jó és megalapozott döntés volt a NATO-hoz csatlakozni – mondta Benkő Tibor honvédelmi miniszter március 13-án, szerdán az Országházban az észak-atlanti szövetséghez való csatlakozás 20. évfordulóján tartott konferencián.
Galéria
Videó
Videó
Videó
Videó
„NATO-tagságunk, a szövetségeseinkkel folytatott együttműködés húsz éve honvédelmünk egyik pillére, a nemzeti önerő, azaz a Magyar Honvédség képességei és az állampolgárok elkötelezettsége, illetve áldozatvállalása mellett. Ugyanakkor nem kérdéses, hogy a Washingtoni Szerződés 5. cikke, vagyis a kollektív védelemről rendelkező rész hazánk katonai biztonságának sarokköve" – hangsúlyozta Benkő Tibor. Mint hozzátette, ugyanakkor nem szabad elfeledkezni a szerződés 3. cikkéről sem, amely a nemzeti katonai képességek folyamatos fejlesztésének szükségességéről szól, a NATO erejét ugyanis a tagországok katonai képességei adják. Így a Magyar Honvédség modernizációja, a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program a NATO-t is erősíti.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke megnyitó beszédében elmondta: 1956-ban a nyugati világ katonai erejébe vetett magyar remények illúziónak bizonyultak, és több mint négy évtizednek kellett eltelnie, hogy a reálpolitika – 1999-ben – valóra váltsa ezeket a vágyakat. A magyarok a saját bőrükön tapasztalták meg, hogy kelet és nyugat között nem lehet világpolitikai egyensúly katonai egyensúly nélkül, ami pedig elképzelhetetlen az észak-atlanti szövetség hiányában. Magyarország – Csehországgal és Lengyelországgal együtt – 1999. március 12-én csatlakozott a szövetséghez, amiben döntő szerepe volt annak, hogy az Országgyűlés pártjai és a társadalom is mindig támogatta a tagságot. Az erről szóló népszavazáson végül a résztvevők 85 százaléka támogatta a csatlakozást.
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta: alig van a szövetségnek olyan tagja, amelyre jobban illene a katonanemzet megjelölés, mint Magyarországra. Az elmúlt ezer évben a fegyverek dicsőségéből él a nemzet, amit a túlerővel szemben folytatott reménytelen harc, a folyamatos helytállás jellemeznek. „Szinte mindig magunk voltunk, szinte mindig egyedül kellett helytállnunk, vagy ránk kényszerített szövetségek tagjaiként. Most először megadatik az, hogy saját kezünkbe vegyük a sorsunkat, s legjobb meggyőződésünk és belátásunk szerint csatlakozzunk a NATO-hoz, amelyet otthonunknak érzünk" – fogalmazott az államtitkár.
A konferencián felszólalt még David Cornstein, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete, Martonyi János és Kovács László, egykori külügyminiszterek, Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, Mesterházy Attila, az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke és Vizi E. Szilveszter, a Magyar Atlanti Tanács elnöke.
A rendezvény után Magyarország NATO-csatlakozásának és tagságának főbb mérföldköveit bemutató fényképkiállítás nyílt a Parlamentben. A kiállítást Erdélyi Lajos, a Honvédelmi Minisztérium humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg, aki elmondta: a tablókon több száz kép szerepel, amelyek az ország NATO-tagságának történetét mesélik el. „Eredményeink elérhetetlenek lettek volna azon politikusok és a katonák áldozatkész munkája nélkül, akik részt vállaltak a csatlakozás előkészítésében" – fűzte hozzá. A helyettes államtitkár közölte: a kiállítás országszerte látható lesz a különböző helyőrségekben, de külföldön is megtekinthetik az érdeklődők.