Két óra alatt építettek átkelőt a Sajón a műszaki katonák
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2018. szeptember 11. 19:30Minden helyzetben számítani lehet a magyar honvédekre – hangsúlyozta Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes szeptember 11-én, kedden a kesznyéteni önkormányzat épületében tartott sajtótájékoztatóján.
Galéria
Videó
Az államtitkár szavai szerint a híd felépítése jó példája a hadsereg, a kormány és az önkormányzat együttműködésének, ezért mindenkinek köszönetet mondott, aki részt vett a helyi lakosok életének könnyebbé tételében. Kitért arra is, a műszaki katonák hídépítő képességét majdnem teljesen felszámolta 2006-ban a szocialista kormány, 2010 után viszont a hadsereg modernizációja került középpontba, és a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program éppen ezt célozza. A pontonhíd éjjel-nappal üzemel katonai biztosítás mellett,s az átkelőnek köszönhetően több tízmillió forintot spórolhatott meg az önkormányzat, s így a környéken élők.
Koncz Ferenc országgyűlési képviselő elmondta, a kesznyéteni Sajó-hidat augusztus 1-től tejesen lezárták, és a felújítási munkálatok várhatóan november 15-én fejeződnek be. A lezárás miatt a környék legnagyobb városa, Tiszaújváros csak 40 kilométernyi kerülővel érhető el, s ez főként a környék diákjait, illetve munkavállalóit érintené nehezen. Ezen a helyzeten segített a közeli Körömbe telepített katonai pontonhíd. Összességében 15 ezer ember életét könnyíti meg a Magyar Honvédség és a katonák által felépített átkelő.
Antal László ezredes, az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred parancsnoka kérdésünkre elmondta, augusztus 31-én, a délelőtti órákban építették meg az öt folyami pontontagból és két parti részből álló hidat. Az átkelőt korláttal és fényvisszaverő festéssel is ellátták, a közlekedési lámpákkal szabályozott forgalom pedig váltakozva haladhat át rajta. A hadi hídnál huszonnégy katona lát el szolgálatot, közöttük vannak építők, hídőrök, egészségügyiek és búvárok is.
A forgalom szeptember 4-én vehette birtokba az átkelőt, miután minden szükséges engedélyt megszereztek az üzemeltetéshez. „Azóta természetesen mérjük és számlájuk a forgalmat, ami alapján elmondható, 60 technikai eszköz halad át óránként. Ebbe beletartozik személyautó, kerékpár, motorkerékpár, de kamion, bálázógép, tehát mezőgazdasági vontatók is.Ez alapján mintegy 11 ezer technikai eszköz az, ami már átkelt a hídon ez alatt az idő alatt" – mondta a parancsnok.
Fotó: Dévényi Veronika