Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar mérföldkő Svédországban

Szöveg: Snoj Péter |  2018. június 22. 7:18

Kisebb történelmi mérföldkőnek nevezhetjük azt, amit a magyar katonák elértek Vidselben, a Légi Fölény 2018 elnevezésű gyakorlat keretében: Svédország és az Európai Unió legnagyobb kiterjedésű lőterén ugyanis első ízben hajtottak végre levegő-föld éleslövészetet a Magyar Honvédség JAS-39 Gripen típusú vadászgépei.

1599189481
A vidseli lőtér korántsem számít ismeretlennek a magyar katonák számára, hiszen immár negyedik alkalommal tartottak gyakorlatot Svédország és egyben az Európai Unió legnagyobb kiterjedésű lőterén (ahol csak rakétalövészetre 1650 km2 áll rendelkezésre). Ugrik Csaba dandártábornok, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnoka elmondta, hogy a 2012-ben újrakötött Gripen-szerződés értelmében a korábbi gyakorlathoz hasonlóan folytatódik a hagyomány, miszerint a Magyar Honvédség katonái háromévente felkereshetik a gyakorlóteret, hogy végrehajthassanak minden olyan feladatot, amelyek révén tökéletesíthetik a korábban megszerzett képességeket, valamint új ismeretekkel bővíthetik azokat. „Ez Európa egyik legnagyobb, legjobban felszerelt lőtere, ahol nemcsak gyakorolni tudunk, hanem méterre pontosan meg tudjuk állapítani a kiértékelésnél, hogy milyen pontos találatokat érünk el a fegyverekkel. Így, amikor megkapjuk az adatokat, ki tudjuk értékelni az eredményeinket, és ha esetlegesen hibát követtünk el, meg tudjuk állapítani, miként tudjuk javítani azt, miként tudunk továbbfejlődni" – összegezte a repülőbázis és a gyakorlaton részt vevő állomány parancsnoka.

A Légi Fölény 2018 kéthetes időtartama alatt az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis hajózó-, műszaki és logisztikus katonái, valamint az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis előretolt repülésirányítói (JTAC – Joint Terminal Attack Controller) kiváló összhangról tettek tanúbizonyságot, és nagyszerű teljesítményt nyújtottak. Mint arról korábban beszámoltunk, az első hét folyamán a Gripenek levegő-levegő fegyverekkel hajtottak végre éleslövészetet. Ezen belül nagy szerep jutott a vadászgépek Mauser típusú 27 milliméteres fedélzeti gépágyúinak és a JAS-39 egyik alapvető fegyverzetének, az AIM-9 Sidewinder rakétának.

1599189481
Mint Ugrik Csaba dandártábornok is rávilágított, a Magyar Honvédség vadászrepülőgépeinek legalapvetőbb feladatköre a készenléti szolgálat ellátása, amelynek alapját a levegő-levegő fegyverek készségszintű ismerete és kezelése jelenti. A kecskeméti repülőbázis parancsnoka azt is hozzátette, hogy ezen túlmenően a képesség gyakoroltatása egyben felkészülés is a 2019-ben, immáron második alkalommal vállalt Baltic Air Policing misszió ellátására. A Balti Légtérrendészeti Szolgálat során négy hónapon keresztül újra magyar Gripenek őrzik majd a balti országok légterét.

A levegő-levegő fegyverzet használatára a kecskeméti katonák már februárban megkezdték a felkészülést. Ennek során a repülőbázis szimulátorát – és egy pontosan lemodellezett digitális térképet – hívtak segítségül, és több száz alkalommal begyakorolták azokat a repüléseket, amelyeket aztán a kéthetes svédországi tartózkodás során a valóságban is teljesítettek.

Miután a gyakorlat első hetében teljes sikerrel zárták a Sidewinder rakéták és a gépágyú alkalmazását, eljött a várva várt pillanat és a gyakorlaton részt vevő katonák különleges esemény szereplőivé váltak. „Nem szeretek nagy szavakat használni, de mégis azt kell mondanom, hogy ez egy kicsi történelmi pillanat. Végre kipróbálhattuk a levegő-föld fegyverzetünket is. Az ilyen jellegű fegyverzetek használatához nagyon sok gyakorlás kell. Komoly gyakorlattal kell bírni ahhoz, hogy ezeket a precíziós fegyvereket úgy tudjuk használni, hogy azok a megfelelő helyre menjenek" – fogalmazott Ugrik Csaba dandártábornok. Hozzátette azt is, hogy az első héten diktált remek ütem különösen örömteli volt számára, hiszen a gyakran szeszélyes időjárás a gyakorlat egész ideje alatt komoly kihívás elé állította a foglalkozások tervezőit. Éppen ezért minden egyes alkalmat kihasználtak, amikor a természet lehetővé tette a különböző repülések végrehajtását.

1599189482
A Légi Fölény 2018 gyakorlat során a Magyar Honvédség JAS-39 Gripen vadászgépei először hajtottak végre éleslövészetet kétfajta AGM-65 típusú Maverick levegő-föld rakétával, valamint GBU-12 lézervezérlésű és MK-82 szabadesésű bombával. Ezen feladatok sikeres teljesítésében volt óriási szerepe a már említett előretolt repülésirányítóknak is. A szolnoki helikopter bázis szakembereiről Ugrik Csaba dandártábornok úgy nyilatkozott: „Ők kulcsfigurák ezen a gyakorlaton. Nagyon magas színvonalú végrehajtást tudtak biztosítani számunkra, ezért is sikerült olyan pontosan a fegyvereinket a célba juttatni."

Az éleslövészeten túl egy, a pilóták számára igen kedvelt foglalatosságra is alkalom nyílt Vidselben: a kismagasságú repülések alkalmával akár 150 méteres magasságban is megcsodálhatták a sokszor érintetlen vadont.

1599189482
A sikeres feladatvégrehajtásokról a gyakorlat parancsnoka a honvedelem.hu-nak elmondta, hogy a titok a csapatmunkában rejlik, azon belül is a csapatot alkotó fogaskerekekben. „A logisztika nélkül nem tudunk megmozdulni, az MH Katonai Közlekedési Központ nélkül nem tudunk kitelepülni, a szerelők nélkül nem alkalmasak a repülőgépek a repülésre, a pilóta nélkül nem tudjuk a repülőgép fegyverzetét célba juttatni, a pénzügyes nélkül nem tudunk vásárolni. Ennek a fogaskerékrendszernek olajozottan kell működni, és mindenkinek hozzá kell tenni, ami az ő feladata. Ha mindenki csak a saját feladatát végzi el, akkor siker lesz a végeredmény."

A részt vevő állomány hazatelepülését megelőzően Ugrik dandártábornok kiemelte, hogy a gyakorlat két hete során egy olyan komplex feladatot hajtottak végre – az előzetes kiértékelés alapján nagy sikerrel -, amelyre a kecskeméti állománynak csak régen volt lehetősége. „Azt kell mondanom, hogy nagyon-nagyon sikeres volt a feladat. Ez természetesen az ide kitelepült állománynak köszönhető, valamint azoknak, akik otthon őrizték nemcsak Magyarország, hanem Szlovénia légterét is, míg mi itt kint végrehajtottuk ezt a feladatot."

Fotó: a szerző felvételei