Magyarországon egyedülálló egységgel bővült a Honvédkórház
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2014. február 6. 18:28Nagyon komoly eredménynek nevezte Hende Csaba az ország első klinikai demonstrációs egységének átadását február 6-án, a Honvédkórházban tartott sajtótájékoztatón. A honvédelmi miniszter kiemelte: az intézmény nem csak a katonagyógyászatban, hanem az egész magyar egészségügy képzésében fontos szerepet vállalt.
Videó
A Honvédkórház kapcsán elmondta: az a „problémahalmaz", amit 2010-ben a tárca átvett, az előző, baloldali kormányok egészségügyi katasztrófájának teljes tárházát tartalmazta. „Ezt kellett a rendelkezésünkre álló rendkívül szerény anyagi eszközökkel a betegek ellátása és az itt felhalmozott emberi és szakmai értékek megőrzése mellett átalakítani, mégpedig gyökeresen" – mutatott rá a miniszter. A mostani vezetés alatt 17 százalékkal bővült a kórház teljesítménye, viszont a felére esett vissza az a hiány, amivel átvették az intézményt – tette hozzá. Hende Csaba szerint a kórház teljes megújítása még nem ért véget, de a legnehezebb lépéseket már megtették.
Szócska Miklós hangsúlyozta, hogy az egészségügyi képzésben nagyon fontos a gyakorlati helyzetek szimulálása. Az egészségügyért felelős államtitkár megköszönte, hogy a Honvédkórház elsőként vállalt szerepet a képzési egység kialakításában, és megjegyezte: az intézmény újjáépítése során kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy az új módszer gyakorlatközpontú legyen, az egészségügy szereplőinek hasznos és alkalmazható tudást adjanak, továbbá a képzést visszavigyék oda, ahol a gyakorlat is történik.
Szabó István dandártábornok, az egészségügyi központ parancsnoka elmondta: közel egyéves munkával a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) segítségével, valamint a HM EI Zrt. támogatásával hozták létre a klinikai demonstrációs egységet, amely nemcsak a katonai gyógyászatot, hanem az egész magyar egészségügyet szolgálja. Az új részlegben az egészségügyi dolgozók az általános ápolási, szakápolási, szakasszisztensi, valamint speciális katona-egészségügyi feladatok ellátását is gyakorolják.
A teljes beruházás 62 millió forintba került, amiből 32 millió forintot a HM EI Zrt., 15 millió forintot az MH Egészségügyi Központ biztosított, míg a GYEMSZI 15 millió forinttal járult hozzá.
Fotó: Rácz Tünde