Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Már helikopterekkel is segít a Magyar Honvédség

Szöveg: honvedelem.hu |  2013. június 7. 6:30

Negyedik napja vesznek részt a dunai árvízvédelmi munkálatokban a Magyar Honvédség katonái. Folyamatosan frissülő összeállításunkban mi is nyomon követjük az eseményeket. (Frissítve: 22:48-kor)

22:48


Komáromnál elkészült a gát

A vízügyi szakemberek tájékoztatása szerint a komáromi ideiglenes védmű elkészült, az önkéntesek bevonására a gátépítéshez már nincs szükség – közölte pénteken este tíz órakor a város honlapján a polgármester.
Komárom szőnyi városrészének védelmére 4640 méter hosszan három zsák széles és öt-hat zsák magas fóliázatlan gátat építettek.

A több százezer homokzsákot kézi erővel töltötték meg, vasúti kocsikon szállították a helyszínre és a vízügyi szakemberek irányítása mellett a honvédség közel kétszáz katonája helyezte el.

Komáromnál este 21 órakor 827 centiméteres vízállást mértek, itt korábban 801 centiméter volt a valaha mért legnagyobb vízállás. A gát 880 centiméterig biztonságot ad a településnek – tette hozzá Molnár Attila.
A polgármester az emberfeletti munkában résztvevőknek a segítséget megköszönve hozzátette, ha szükség lesz önkéntesekre, értesítik a város lakosságát. A jelenlegi információk alapján sem a kórház, sem a lakosság kitelepítésére nem lesz szükség.

(MTI)

21:55


Harci búvárokat vetett be a Bocskai-dandár

Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 24. Bornemissza Gergely Felderítő-zászlóaljának harci búvárai,együttműködve a szentesi 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred búváraival Győrújfalunál, a víz alatt új védvonalat építenek, hogy a gát meggyengülése, vagy átszakadása esetén ne öntse el a Duna vize a térséget.

21:23


Helyzetjelentés a Dunáról

A Dunán végigvonuló áradás napok óta közszereplővé teszi a Magyar Honvédség katonáit. Az ígérgetett, előrehozott, későbbre jósolt tetőpont a napokban eléri hazánkat. Honvédjeink éjt nappallá téve dolgoznak, hogy mentsék az ártérbe lévő értékeket, életeket.

A katonák munkáját nagyban segíti a Honvédelmi Minisztérium alá tartozó Currus Zrt. egyik új fejlesztése, a pilóta nélküli repülőgép, avagy másnevén drón.

1595955375

(fotó: Galovtsik Gábor)

Na jó! A valóságban persze ez sem rugaszkodik el a földtől szakemberek nélkül. Habár fedélzetén nem ül senki, alapvetően továbbra is emberi irányítással működik – távirányítással. A modellrepülőnek tetsző szerkezet szeme egy kiskamera, amely valós időben rögzít mindent, amire rálát. Jelen esetben végigköveti a Duna vonalát és a veszélyesnek minősülő ártereket, ezzel információhoz juttatva az árvízvédelem vezetőit, hogy hova összpontosítsák erőiket.

„Ugyanazok az aerodinamikai szabályok vonatkoznak a drónra is, mint akármelyik repülőgépre. Működési elve megegyezik velük. Két órát is a levegőben tud lenni. A távirányítás korlátunk 15-17 kilométer" – foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat Szabados Szabolcs, a Bora típusú drón főpilótája.

Esztergom és Tát települések között a közvetlen, 11-es főúton történő áthaladás megszűnt. A kétsávos műút helyére nemzetközi hajóútnak tetsző táj költözött. Partjain ugyan nem fürdőzők ütik el idejüket, hanem hófehér homokzsákok fala magasodik, tetejükön pedig magyar honvédek. Előbb Esztergom gátjain találkozunk katonákkal, méghozzá a debreceni MH 5. Bocskai István Lövészdandár 39. Lövészzászlóalj csapataival. Pár hete még NATO Creval minősítésért küzdöttek a gyakorlótéren, most közel 900-an a lassan átnedvesedő gát falát erősítik a körzetben.

1595955375

(fotó: Galovtsik Gábor)

Mint az épp dolgozó váltás parancsnokától, Kovács Tamás századostól megtudtuk: emberei az éjjel fejeztek be egy 8 órás műszakot, majd a pihenésük második órájában riasztották őket, mert száz katonát Komáromba vezényeltek át. Így most már 12 órás váltásokban dolgoznak. Mindez meg sem látszik a munkatempón. Szakadatlanul emelik a zsákokat és emelik a védelem magasságát.

Ugyanígy Táton, ahol a körzetben dolgozó debreceni és a tatai 25. Klapka György Lövészdandár által közösen kialakított és kihelyezett operatív törzse is működik. A helyi általános iskola területére felépített táborban csak inteni van idejük a gátakról érkező és oda induló váltásoknak.

Kevinszky Gábor őrnagy, a helyszínen lévő 250 debreceni lövész megbízott parancsnoka kérdésünkre elmondta, hogy a feszített ütem ellenére a katonák kitartanak, fáradhatatlanul teszik a dolgukat. „Köszönhetően a jó fizikai felkészültségüknek, a katonák maximálisan helyt állnak, ameddig csak kell."

1595955375

(fotó: Galovtsik Gábor)

20:52


„Ami most történik, arról még tíz év múlva is beszélgetni fogunk"

– Úgy keltünk fel ma reggel, mint akin átment az úthenger – mondja a Koroncó felé tartó buszon ülve Mohos Zsolt őrnagy, a Bakony Harckiképző Központ árvízvédelemhez kirendelt egyik munkacsoportjának parancsnoka – Ezzel együtt a hangulat jó, bár a munka nem volt kevés az elmúlt pár napban; most éppen Koroncónál, a Bakony-ér egyik 3 kilométeres szakaszán fogunk nyúlgátat építeni és gátat erősíteni. Az, hogy pontosan mi lesz a feladat, mindig az adott helyszínen derül ki.

– Mekkora csapat megy most Koroncóra, és várhatóan meddig tart a mostani műszak?

– Negyvenöt fővel vonulunk, este hat órától kezdünk, és mire a váltás megérkezik, mi pedig visszaérünk a szállásra, szerintem reggel nyolc óra lesz. Ilyen helyzetben nyilván senki nem a munkaórákat számolja, csak azért mondom, hogy dicsérjem a fiúk kitartását, hiszen negyedik napja, kedd óta vagyunk itt. Eddig egyszer voltunk Koroncón nappal, akkor lencsés mélyedéseket töltöttünk fel homokzsákokkal, csütörtök éjszaka pedig Győrújfaluban gátmegerősítését végeztünk.


– Az éjszakai műszak a legnehezebb?

– Ebből a szempontból nincs igazán különbség, mert az éjszakai világítást a katasztrófavédelem megoldotta. Inkább az a probléma, hogy a munkában résztvevő számos szervezet különbözően értelmezi az árvízi védekezést. Pár dolog néha nehézkesnek tűnik, bár lehet, hogy csak azért, mert nekünk, katonáknak elég nagy a rutinunk az ilyen feladatok terén.


– Milyen a csapat hangulata?

– A hangulat nagyon jó, bár azért a csütörtök éjszaka eléggé megterhelő volt. Tartjuk a lelket egymásban, viccelődünk, megy a sztorizás – és azzal mindenki tisztában van, hogy ami most történik, arról még tíz év múlva is beszélgetni fogunk. Ha valaki nem hozott fogkrémet, telefontöltőt, annak adnak a többiek – most például úgy jöttünk ki éjszakára, hogy a pihenősöktől elkértük a zseblámpáikat. Segítünk egymásnak.

– Mennyire láthatóak előre a következő napok feladatai?

– Amit biztosan tudunk: jön a tetőzés, vagyis még több munka várható. Ebben a helyzetben nem tudhatjuk előre, hogy mikor, hová, hány fővel kell megindulnunk. De jó a csapat: eddig is minden ránk bízott feladatot elvégeztünk.

20:10


Árvíz madártávlatból

Pénteken a Magyar Honvédség egyik An-26-os szállítórepülőgépének fedélzetéről is végignézhették a szakemberek az áradó Dunát.

1595955376

(fotó: Dévényi Veronika)

19:57


Ideiglenes katonai bázisi Kalocsán

Ideiglenes katonai bázist alakítanak ki Kalocsán, mivel a Dunán levonuló árhullám elleni védekezésben a folyó alsóbb szakaszain is részt vesz majd a Magyar Honvédség – tájékoztatta a honvedelerm.hu-t késő délután Böcz Lajos alezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság műveleti vezetési csoportjának parancsnoka.

A csoportparancsnok azt is elmondta: Győr térségében újabb problémát okoz az, hogy a Koroncó melletti patak annyira megduzzadt, hogy 100 katonát kell kivezényelni különböző árvízvédelmi munkálatokra. Ugyancsak segítséget kért a haderőtől a rendőrség is – ők kevés vízi járművel rendelkeznek, így a járőrözési-ellenőrzési feladataikhoz jelentős számú katonai vízi járművet, és személyzetet is kértek.

A székesfehérvári műveleti vezetési teremben egyébként a legfontosabb katonai szakterületek, legjobban felkészült szakemberei, huszonnégy órás váltásban irányítják, koordinálják és tervezik a konkrét műveleteket. Fogadják többek között az alakulatoktól beérkezett jelentéseket, előkészítik a döntéseket, tájékoztatják az elöljárót és persze döntéseket is hoznak.
Az MH ÖHP felelősségi körzete a Duna befolyási pontjától, Rajkától, egészen Kisoroszi térségéig tart. A parancsnokságnak alárendelt katonai alakulatok jelenleg két nagyobb felelősségi körzetben, Győr és Tata központokkal védekeznek az árvíz ellen. Az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred, illetve az MH 25. Klapka György Lövészdandár alakulatparancsnokai egyben a kijelölt védekezési körzetek parancsnokai is.

1595955376


(fotó: Kálmánfi Gábor)


19:51

A délutáni váltás után 450 katona, 4 darab PTSZ és két búvárcsoport dolgozik Győrújfalunál, további 100 fő pedig Koroncónál segíti az árvízi védekezést.

19:45

Árvízvédelmi feladatok végrehajtására bevonultak az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság önkéntes tartalékosai Szentendrére, az MH Altiszti Akadémiára.

1595955376

(fotó: Ifju Tímea főhadnagy / MH HKNYP)

18:54


Légi körhinta…

…méghozzá három szereplővel. Azaz a HA-BCL lajstromjelű civil Mi-2-est is számítva néggyel, de ha az engedély nélkül repkedő motoros paplanernyőt is számoljuk, öttel.
Péntek reggeltől gyakorlatilag folyamatos körforgás volt az élete annak a két Mi-17 és egy MI-8 Hip szállítóhelikopternek, melyek az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis színeiben vették ki részüket a győrújfalui gát megerősítésében.

A gépek és hajózóik a már számtalan árvíznél tökéletesre csiszolt koreográfiát adták elő, tökéletes precizitással. Érkezés a deponáló helyre, azaz a homokzsákok felhalmozási helyszínére (ami akár egy négytengelyes billenőplatós teherautó is lehet), alacsony magasságon megfüggés, a kampós kötél lebocsátása, arra a zsákokra erősített acélsodrony karikájának feltevése, a sodrony felhúzása és a helikopter teherterében rögzítése. Utána óvatos elemelkedés és gyorsítás, érkezés a gát fölé, precíz mozdulatokkal az egyenként féltonnás zsákok elhelyezése (ezt mondani könnyű, a rotorvéggel szűk méterekre az ártéri fák koronájától kicsit nehezebb) és irány a depo ismét.

Szünet: csak tankolni és javítani azt, amit szükséges.
A helikopterek olyan helyre képesek eljuttatni a fél tonnás zsákokat, ahol már a PTSZ-M lánctalpas jármű sem mehet, a gumikerekes teherautókról nem is beszélve.

Körről körre hosszabbodik a zsákok vonala, készül a gát aljának megtámasztása. Sok idő nincsen, hiszen az áradás tetőpontja a legfrissebb becslések szerint szombatra várható. Addig még sok-sok órát fognak eltölteni a gépek és hajózóik a levegőben.

S ahogy a sisak alatt csatakosra izzadt haját szárító gépparancsnok megjegyezte: a külső teher emelése két és fél órán keresztül már nem az a szórakoztató feladat.

1595955376

(fotó: Rácz Tünde)

18:19

Budapest belvárosa a Parlamenttel az áradó Dunával június 7-én.

1595955377

(fotó: Ujvári Sándor / MTI)

17:52


Folyamatos az önkéntes tartalékos katonák bevonultatása

Hamarosan több mint ezer önkéntes tartalékos katona segít az árvízi védekezésben, miután pénteken országszerte újabb behívást tartottak – nyilatkozta az MTI-nek Kun Szabó István dandártábornok pénteken.
Az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnoka hangsúlyozta, hogy az elmúlt napok tapasztalatai azt mutatják, jól működik a tartalékos rendszer.
Mint elmondta, a honvédség több ezer katonája van kint a gátakon, köztük 700 önkéntes védelmi, illetve műveleti tartalékos katona. Ők a Duna teljes szakaszánál töltik a homokzsákokat, segítik a védművek megerősítését.

A dandártábornok ismertetése szerint a bevetett tartalékosok többsége tavaly vett részt kiképzésen. Dandárjához éppen hétfőn vonult be kiképzésre újabb 276 műveleti tartalékos. Az árvíz miatt őket egyből kivitték a terepre.

Kun Szabó István értékelése szerint a tartalékosok helytállása a gátakon „rendkívül kimagasló", szinte semmi különbség nincs az aktív és a nem aktív állomány munkája között.
Felidézte, hogy 2010-ben papíron volt 17, ma már 4700 valódi, kiképzett tartalékos katonája a  Magyar Honvédségnek. A toborzás pedig nem állt le, a kitűzött cél ugyanis az, hogy a honvédség tartalékosainak száma 2014 végére elérje a 8 ezret.

A dandártábornok szerint az árvízi helyzet bizonyítja azt, hogy a honvédség segítségére nagy szükség van, és azt is, hogy „tartalék nélkül nincs haderő".

(MTI)

1595955377

(fotó: Tóth László)

17:33


Buli a homokzsák…

Legalábbis a Győrújfaluból egy öreg, ex-osztrák haderős Steyr platóján érkező fiatalok számára. A lényeg: úgy menteni a falut, hogy közben a jókedvet sem szabad elveszíteni.
Pedig valóban a falu és tágabb értelemben a Szigetköz sorsa forog kockán az elkövetkezendő napokban. Lehet ezt a probléma jelentőségétől elzordult arccal tudomásul venni és dolgozni, mint ahogyan azt a gát környékén oly sok egyenruhás arcon lehetett látni.

S lehet vidáman, keményen dolgozva, de mégis optimistán és mosolyogva.
Két nap a gáton, s ki tudja, még mennyi: kérdésemre csak vállvonogatás volt a válasz. Amíg kell, addig a falu (majdnem) apraja is kinn dolgozik a nagyja mellett. S hogy ezt komolyan is gondolják, arra az alig percek alatt üressé váló Steyr-plató a bizonyíték. A mindannyiuknál öregebb obsitos katonai terepjáró teherautó így fordulhatott is vissza a focipályán berendezett „homokzsák-gyárhoz".

S az okostelefonok világában már nem meglepő, hogy a mellettünk elporoló teherautóról vidám rikkantást hallunk: „hé, most a médiát fotózzák!". És valóban, valószínűleg már ma a közösségi portálok legnépszerűbbikén landolhat a három, Katonai Sajtó-feliratú trikóban bandukoló médiamunkás, köztük ezen sorok írója is.

17:10


Versenyfutás a gáton

Van valami egészen valószerűtlen abban, amikor az ember egy több méter magas gát tetejét egyetlen ujjával megböki s a gát úgy hullámzik, mint egy nagy darab gyümölcszselé.
S ennek a zselének a tetején 450 katona dolgozott ma délelőtt is, hiszen a meggyengült, átázott gát jelenti az egyetlen védvonalat a Mosoni-Duna és a Szigetköz között. Az elmúlt éjszaka sikerült megfogni egy suvadást, azaz a gépekkel és kézi erővel odahordott és a víznyomás hatására megcsúszott földtömeget. Az egész éjjel tartó védekezés eredményes volt: így dolgozhatott ma délelőtt is a katonák homokzsákot adogató csatárlánca a gát meglehetősen mozgékony tetején.

A háború ugyanis korántsem dőlt el, de az éjszakai csatát sikerült megnyerni. A gátnak tartania kell, hiszen beljebb már nincs más, ami megfogja a Mosoni-Duna rekordszinteket nyaldosó víztömegét. A hangulat ennek megfelelően elszánt: s persze a katonahumor sem hiányzott, rámutatva többek között arra, hogy a kezemben tartott kameraállvánnyal nehéz lesz homokot lapátolni…

A munkát és persze az elszántságot segíti az is, hogy kivételes összefogással zúdul az élelmiszer, ropogtatnivaló, kávé és üdítők – mindezek a Magyar Honvédség által biztosított ellátmányon felül. Cégek, magánszemélyek, Győrújfaluból és az ország távoli sarkaiból hordják valóban doboz- és kartonszám az enni- és innivalót. Valahol ez is mutatja, hogy az összefogásnak mennyi arca lehet.

1595955377

(fotó: Rácz Tünde)

16:18

A kora délutáni órákban az MH Altiszti Akadémia Logisztikai Zászlóaljának katonái tesztelték a KD-84 típusú könnyű deszant-átkelő készlet hajótesteit. A terhelhetőség- és motorpróba sikeresen lezajlott.

1595955377

(fotó: MH Altiszti Akadémia)

16:11

Az MH Ludovika Zászlóalj árvízi védekezésben részt vevő katonái ma 17
órakor indulnak a Margitszigetre. A honvéd tiszt jelöltek egész éjjel
segítik a védekezési munkálatokat, majd holnap reggel az alakulattól érkező váltás veszi át tőlük a munkát.

1595955378

(fotó: Révész Renáta főhadnagy / MH Ludovika Zászlóalj)

15:49

Elindultak a gátra az önkéntes műveleti tartalékosok

1595955378


(fotó: Ifju Tímea főhadnagy / MH HKNYP)

15:19

A szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred a Győrbe átcsoportosított állományán túl, további erői bevonásával folytatja a részvételt az árvíz védekezési feladatokban a Duna magyarországi szakaszán.

1595955378

(fotó: Juhász László százados / MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred)

15:12

A Magyar Honvédség katonái nem várták felkészületlenül az árvízhelyzetet: a várpalotai székhelyű MH Bakony Harckiképző Központ katonái április közepén, míg Tatán, az MH 25. Klapka György Lövészdandárnál pedig április végén tartottak árvízvédelmi gyakorlatot.

15:00

A mai menü: húsleves és tarhonyás hús

Hajnali 4 órakor kezdték meg a munkát a kaposvári MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred Tátra települt tábori ellátó csoportjának katonái, akik pénteken 350-400 főre készítették el az ebédet.

A mai menü húsleves és tarhonyás hús volt. A leveshez 30 kilogramm húsos csontot, 20 kilogramm sárgarépát, 10 kilogramm petrezselyemgyökeret, 5 kilogramm zellert és karalábét, 10 kilogramm vöröshagymát és tésztát, valamint egy kilogramm ételízesítőt használtak fel. A tarhonyás hús pedig 53 kilogramm lapockából, 40 kilogramm tarhonyából, 5 kilogramm hagymából és 10 liter lecsóból készült.

A váltott műszakban tevékenykedő szakácsok egyébként minden nap éjfélig dolgoznak, hogy elkészítsék a gáton tevékenykedő katonák számára az ételeket.

1595955378

(fotó: MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred)

14:44

Eligazították az önkéntes műveleti tartalékosokat MH Pápa Bázisrepülőtéren. A délutáni órákban szállítják őket Tatára, ahol az árvízi védekezésben való részvételüket koordinálják.

1595955379

(fotó: Soproni Éva zászlós / MH Pápa Bázisrepülőtér)

14:35

Hende Csaba honvédelmi miniszter is felkereste az árvízi védekezésben a Margitszigeten, 12 órás váltásokban dolgozó minisztériumi dolgozókat és tartalékosokat.

1595955379

(fotó: Farkas Anikó)

14:14


Érkezik az erősítés

Pénteken is érkeztek az önkéntes műveleti tartalékosok a budapesti Petőfi-laktanyába. Kun Szabó István dandártábornok, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnoka elmondta: a tartalékosok az átöltözés és eligazítás után azonnal indulnak szolgálati helyükre, azaz az árvízveszélyes területekre, mivel egyre több helyen van szükség erősítésre. Hozzátette: maximálisan elégedett a már korábban behívott tartalékosok munkájával, akik fáradhatatlanul vesznek részt az árvíz elleni védekezésben.

1595955379

(fotó: Tóth László)

13:56

Madártávlatból – árvízvédelmi tevékenység Győr környékén

1595955379


(fotó: Sályi Gergő törzsőrmester / MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred)

13:32

Evakuálják a robbanóanyag kereső kutyákat

Az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred hadikikötőjében a Duna vízállása miatt a mai napon megkezdték a robbanóanyag kereső kutyák evakuálását! Klárika, Dragon, Frodó, Mázli, Zsivány, Pocket, Emma, Bobi, és Brian ideiglenesen Dunakeszire, az ORFK Oktatási és Kiképzési Intézetébe költözik.

1595955380

(fotó: MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred)

13:25

Önkéntes műveleti tartalékosok indulnak Tatára a székesfehérvári MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezredtől. További feladataikat a tatai helyőrség parancsnoka határozza majd meg.

1595955380

(fotó: MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred)

13:19

Tábornok a gáton

Pénteken Komáromnál a Duna vízszintje átlépte a 2002-ben mért 802 centimétert, délelőtt 10 órakor már 805 centiméteres vízmagasságot regisztráltak a szakemberek. Ezen a szakaszon a védekezésbe nagy létszámmal bevont MH 25. Klapka György Lövészdandár katonái keményen dolgoznak, hogy a homokzsákokból emelt nyúlgát elég magas és elég erős legyen, mire megérkezik a z árhullám csúcsa.

A Komárom-Szőny vasúti töltés mellett, a katonák által épített, ideiglenes gát megerősítési munkálatait minden nap a helyszínen ellenőrzi a tatai dandár parancsnoka, Sándor Zsolt dandártábornok is. Az alakulat első embere nemcsak az irányítási és szervezési munkákból vette ki a részét, hanem a gát megerősítési munkálataiba is besegített – jó példát mutatva ezzel a katonáknak.

1595955380

(fotó: MH 25. Klapka György Lövészdandár)

13:11

Szinte az összes, a területen tartózkodó katona Győrújfalun erősíti a szivárgó gátat: 450 honvéd adja egymásnak a homokzsákokat, amelyeket a 4 PTSZ és a 3 szolnoki helikopter visz megállás nélkül. 
Délelőtt Áder János köztársasági elnök is a helyszínre érkezett, aki miután meghallgatta Kovács Ferenc mérnök ezredes jelentését, szemrevételezte a katonák munkáját.

1595955380

(fotó: Sályi Gergő törzsőrmester / MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred)

12:44


Áder János a Szigetközben

Áder János köztársasági elnök, Kovács Ferenc mérnök ezredes, a győri MH 12. Arrabona Légvédelmi Ezred parancsnoka és Szegő László dandártábornok, a Köztársasági Elnöki Hivatal Honvédelmi Főosztályának főosztályvezetője társaságában a megáradt Mosoni-Duna partján, Győrújfalu határában június 7-én.

1595955381

(fotó: Krizsán Csaba / MTI)

12:38

Katonák és vízügyi szakemberek dolgoznak a megcsúszott győrújfalui gát erősítésén.

1595955381

(fotó: Krizsán Csaba / MTI)

12:29

Elöljárói döntés alapján a Székesfehérvári Helyőrségi Zenekar állománya is részt vesz az árvíz elleni védekezésben. Emiatt a június 20-ára tervezett „Karmesterek Éjszakája" elnevezésű program elmarad – tájékoztatta a zenekar baráti körének tagjait körlevélben Ruff Tamás százados, karmester.

12:08

Az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred katonáinak nagy része még mindig Győrújfalunál segédkezik a gátépítésnél összesen 487 fővel. Győrben a Dunakapu térnél 40 fő segíti az árvízi védekezést.

11:26

Az éjszakai órákban az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezredtől egy könnyű vízimentő-csoport indult rohamcsónakokkal Tatára. Eközben a Magyar Honvédség hadikikötőjében két másik könnyű vízimentő-csoport áll még készenlétben.

Az éjszakai illetve a hajnali órában megérkeztek a hadikikötőbe az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred katonái is a PTSZ-M közepes lánctalpas úszó gépkocsival, Kraz-255 PMP folyami pontonokkal, BMK-130 vontató motorcsónakokkal, és H-14 Rába vontató tehergépkocsikkal. Nem sokkal később a az MH Logisztikai Ellátó Központ PTSZ-M közepes lánctalpas úszó gépkocsija is megérkezett a helyszínre.

1595955381

(fotó: MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred)

11:12

Az MH 54. Veszprém Radarezred katonái Győrújfaluban, illetve az Ásványráró-Vámosszabadi Duna szakaszon folytatnak árvízi mentési munkálatokat. A Tatára települt katonák a Szőny-Komárom vonalon, a vasúti töltés megerősítésében segédkeznek.

1595955381

(fotó: Péter Gergely / MH 54.Veszprém Radarezred)

11:03

Megkezdődött az önkéntes tartalékosok bevonulása az MH Pápa Bázisrepülőtéren. A katonák Tatán és környékén fognak árvízvédelmi feladatokat ellátni.

A székesfehérvári MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred mozgó vezetési pontja is felkészült az esetleges bevetésre.

1595955382

(fotó: Mátyás Andrea / MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred)

11:00


Videó: épül a nyúlgát a komáromi Csillag erődnél


10:44

Több mint 150 önkéntes tartalékos vonul be ma az MH 5. Bocskai István Lövészdandár debreceni és hódmezővásárhelyi helyőrségébe. Felszerelésüket követően útba indulnak az árvíz sújtotta területekre, hogy bekapcsolódjanak a katasztrófa-elhárítási feladatokba.

1595955382

(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár)

10:25


Az önkéntesek bejelentkezés nélkül ne menjenek a védekezési helyszínekre!

Budapest Főváros Védelmi Bizottsága arra kéri az árvízi védekezésben szerepet vállaló önkénteseket, hogy előzetes bejelentkezés nélkül ne jelenjenek meg a védekezési helyszíneken, mert a területre való belépést nem tudják biztosítani. A bizottság arra hívta fel a figyelmet, hogy a védekezési terület zárt területnek minősül, ezért oda csak engedéllyel vagy előzetes regisztrációval lehet belépni. Közölték, a védekezési helyszíneken kizárólag azok vehetnek részt a munkálatokban, akik előzetesen a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapján az adott helyszínre és időpontra regisztráltak.

A Duna vízszintjének emelkedésével újabb védekezési helyszínek kialakítására van szükség, ezért a védelmi bizottság azt kérte az önkéntesektől, kísérjék figyelemmel a honlapot, valamint a védekezéseket végző megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok internetes oldalait.

Eközben a facebook-on is szerveződik egy önkéntes csoportosulás, az Árvíz 2013 Összefogás további önkénteseket vár az árvíz elleni küzdelemhez.

Az önkéntesek és akik a kialakult árvízhelyzetben segítséget szeretnének nyújtani, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnál (BM OKF) érdeklődhetnek.

Az elérhetőségek megtalálhatók a BM OKF honlapján!

10:16


Videó: rohamcsónakkal az áradó Dunán


10:11


Vízállás-előrejelzés a Duna magyarországi szakaszán, június 7-10. között

1595955382


(forrás: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum / MTI)

09:59


Kora délutánig erősítik a gátat Győrújfalunál

Kora délutánig erősítik, aztán tovább magasítják a Mosoni-Duna gátját Győrújfalunál – közölte a helyszínen az MTI-vel a védekezés katonai parancsnoka pénteken.
Szabó Ferenc mérnök ezredes elmondta: 300 katona, 40-50 vízügyi dolgozó, a katasztrófavédelem 200 munkatársa, legalább 100 önkéntes és számos speciális gép mellett 3 helikopter is részt vesz a munkálatokban. Utóbbiak mintegy 1 tonnás kötegekbe rendezett homokzsákokat szállítanak a gáthoz.

A csütörtök kora esti után péntek hajnalban ismét kisebb gátcsúszást észleltek, ennek támasztásán, megerősítésén dolgoznak – tájékoztatott Szabó Ferenc.
Azt mondta, a folyó szintje jelenleg mintegy 80 centiméterrel van a gáté alatt.

Hozzátette, a vízügyi szakemberek azt várják, hogy este 10 és hajnali 2 óra között tetőzik a Duna Nagybajcsnál, ezt követően kezd a víz visszaduzzadni a Mosoni-Dunába.

(MTI)

09:41

Az MH Katonai Közlekedési Központ Tátra P-50 teherautóját is Győrújfalunál használják a védekezéshez. Emellett ma hajnalban konténerszállító járművekkel 3500 darab ágy szállítását kezdték el Nyírtelekről Győrbe.


09:35

Újabb csapatot indított a komáromi vasútvonalhoz a várpalotai MH Bakony Harckiképző Központ. A fél 10-kor induló állomány először Tatára érkezik, ahol a szállás elfoglalása után kapják meg pontos utasításban, hogy melyik területen kell részt venniük a védekezési munkálatokban. A nemzetközi vasútvonal mentén egész éjjel pakolták a homokzsákokat, erősítették a gátat.


09:29


Áder János: szervezettebb a korábbinál a védekezés

Előbb kezdődött, szervezettebb és a korábbi árvizekénél begyakorlottabb a mostani védekezés – mondta Áder János köztársasági elnök Mecsér határában a töltésnél pénteken újságíróknak.
Az államfő arról beszélt, hogy ha a következő napokban nem lesz esőzés, akkor Magyarországról a médiának nem kell olyan tragikus képeket közvetítenie, mint az elmúlt napokban nyugatról.

Áder János kiemelte, örömmel látta, hogy az emberek összefognak a bajban, van aki saját erejével, van aki munkagéppel, de „az összefogás számos apró, megható jelét lehet tapasztalni"; van aki ételt vagy egy liter bort hoz a védekezőknek.
Szavai szerint a munkálatok során mindent megtettek, ami emberileg, szakmailag lehetséges. Hozzátette: nálunk gazdagabb országokban sem feltétlenül tudtak megbirkózni a félévezrede nem látott víztömeggel.

Áder János arról is beszélt, hogy a gyors áradáshoz hasonlóan komoly problémákat okozhat a hirtelen apadás és annak a meglazult töltéseket károsító, szívó hatása.

Megjegyezte, mivel a védműveket a történelmi vízállásnál egy méterrel magasabbra kell építeni, ez az új feladatokat is megmutatja. Ez nem kevés pénzbe kerül majd, de nem kerülhető el – értékelte a köztársasági elnök.

(MTI)

09:18


Orbán Viktor: a legrosszabbra is fel kell készülni

A miniszterelnök szerint mivel a valaha volt legnagyobb árhullámmal kell szembenézni a Dunán, a legrosszabbra is fel kell készülni.
„Bekövetkezett az, amit szerettünk volna elkerülni, de sajnos nem sikerült": a határszakaszon már a valaha mért legnagyobb vízállás feletti vízszintet mértek a folyón, amely még árad – mondta Orbán Viktor péntek reggeli győri sajtótájékoztatóján, utalva arra, hogy Nagybajcsnál megdöntötte az eddigi rekordot a Duna vízszintje.

A legrosszabbra is fel kell készülni – jelentette ki a kormányfő, aki ezért minden korábbinál nagyobb összefogást és együttműködést kért mindenkitől.
Közölte azt is, hogy a legnagyobb erőkkel most Győrújfalu térségében kell dolgozni, a községnél ugyanis megcsúszott a rézsű, de sikerült visszaépíteni a gátat.
Győr-Moson-Sopronban nyolc településen folynak munkálatok, és eddig 25 embert telepítettek ki a megyében. A szomszédos Komárom-Esztergomban – ahonnan 38 embert telepítettek ki – két elzárt település van, Dömös és Pilismarót, és felkészültek arra is, ha esetleg el kell szállítani a betegeket a komáromi kórházból.
Pest megyében egy község megközelíthetetlen, Kisoroszi, és 21 településen zajlik a védekezés, amely Budapesten is rendben halad – közölte a miniszterelnök.

1595955382

(fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)

Beszámolt egyúttal arról, hogy első fokú árvízi védekezés 305, másodfokú 199, harmadfokú 63 kilométeren zajlik, rendkívüli helyzet pedig 191 kilométeren van.
Orbán Viktor szólt arról is: elrendelte, hogy a védekezési feladatok irányítását a vezényelt katasztrófavédelmi tisztek vegyék át a veszélyeztetett településeken az eddig egyébként kiválóan teljesítő polgármesterektől, de őket is vonják be a munkálatokba.

A miniszterelnök a jó hírek közé sorolta, hogy eddig nem történt személyi sérülés, a munkálatok fegyelmezetten zajlanak, ütemesen halad a gátak megerősítése, a kitelepítési terveket folyamatosan aktualizálják, és sem Ausztriában, sem Németországban nem esik az eső, csapadék a hétvégéig sem várható, így az árhullám levonulását újabb eső nem befolyásolja.

Az egyetlen negatív jelenségnek a rémhírterjesztést nevezte, majd azt kérte, hogy az emberek ne üljenek fel semmilyen rémhírnek, az állam pontos tájékoztatást ad mindenről.
Végül elmondta, hogy büntetés-végrehajtási intézetekből is rendeltek ki embereket a gátakra.

A tájékoztatón Bakondi György katasztrófavédelmi főigazgató is felhívta a figyelmet arra, hogy Nagybajcsnál a Duna szintje meghaladta az eddigi legnagyobb vízmagasságot, és még nem tetőzik a folyó.

Hende Csaba honvédelmi miniszter tájékoztatása szerint jelenleg 4179 katona kilenc árvízi helyszínen dolgozik, további 5454-en pedig tartalékban vannak. Eddig 426 technikai eszközt vontak be a védekezésbe, köztük deszantos rohamcsónakokat, helikoptereket, felderítő, pilóta nélküli repülőgépeket és más munkagépeket. 

(MTI)

08:46

Csütörtök kora délután, este és éjjel a Honvédelmi Minisztérium 50 munkatársa is részt vett az árvízi védekezésben a Margitszigeten, ahol az önkéntes műveleti tartalékosokkal együtt, 12 órás váltásban pakolták a homokzsákokat.

1595955383

(fotó: Rácz Tünde)

08:42

A Margitszigeten nagy erőkkel folytatódik a gátépítés. A honvédség részére egy 500 méteres szakaszt jelöltek ki, ahol az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárhoz vezényelt önkéntes műveleti tartalékosok dolgoznak. Az alapot már tegnapelőtt kiépítették, jelenleg a kijelölt szakaszon az északi és a déli oldalról haladva befelé rakják a homokzsákokat. A helyszínre csütörtök délután Kun Szabó István tábornok is ellátogatott.

Csütörtök délelőtt megközelítőleg hétezer, délután pedig ötezer darab zsákot kaptak, amibe folyamatosan rakták a homokot.

1595955383

(fotó: Szabó Lajos zászlós / MH vitéz Szurmay Sándor Budapest helyőrség Dandár)

08:38

A székesfehérvári MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezredtől éjszaka Tatára szállítottak egy PTSZ-t. A katonák ma reggeltől Győrújfaluban segítik a gát erősítését.
A helyszínen összesen 500 katona, 4 PTSZ és 4 helikopter segíti a gátépítést.

08:32

Győrújfalu csütörtökön éjszaka.

1595955383

(fotó: Mecseki András / MH Pápa Bázisrepülőtér)

08:21

Komáromnál versenyt futnak a katonák a gáton az idővel. A Duna vízszintje rohamosan emelkedik, ezért a már ott dolgozó több mint 300 katonát további 100 fővel erősítették meg. A katonák egy része a homokzsákokból emelt nyúlgátat folyamatosan magasítja és erősíti, miközben a komáromi vasúti rendezőpályaudvarnál ugyancsak katonák töltik a védekezéshez használandó zsákokat homokkal. Szükség esetén pedig több PTSZ-M is rendelkezésre áll a térségben.

08:14

A székesfehérvári MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj csütörtökön Tatára kirendelt katonái pénteken kora reggel megkezdték a homokzsákok töltését és pakolását a komáromi vasútállomáson.

08:09


A honvédség további csaknem ezer önkéntes tartalékost vonultat be

A Magyar Honvédség pénteken is csaknem ezer önkéntes tartalékos katonát vonultat be az árvízi védekezéshez – mondta dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök pénteken reggel a TV2 Mokka című műsorában.

A vezérezredes elmondta: a Magyar Honvédség jelenleg országszerte 14 helyen több mint 4200 katonával vesz részt a mentésben. Ha szükséges, további erőket is mozgósítanak.
A honvédség elsődleges feladata a gátak megerősítésében való részvétel.

Benkő Tibor elmondta, hogy a csütörtök este áttelepített helikoptereket már be is vetették. Ezekkel nagy tömegű homokzsákokat szállítanak. A vezérkari főnök elmondta azt is, hogy a honvédségi motorcsónakokkal a rendőrséggel közösen járják be az elöntött területeket, hogy megelőzzék az esetleges fosztogatásokat.

Mindezek mellett a honvédség speciális eszközeivel is képes segíteni az árvízzel veszélyeztetett területeken – tette hozzá. Példaként említette a lánctalpasokat, a pilóta nélküli légi járműveket, valamint a honvédség tábori ellátó pontjait, amelyek egyebek mellett mobil konyhát, vízszállítási pontot, tábori ágyakat foglalnak magukba.

Benkő Tibor elmondta, hogy csütörtökön már 5500 ember elhelyezésére érkezett igény. Ennek biztosítását is megkezdte a honvédség – tette hozzá a vezérkari főnök.

(MTI)

08:03


Videó: katonák erősítik a gátat a komáromi Csillag erőd környékén

 


07:44


Videó: árvíz a pilóta nélküli repülőgépek szemével


07:20


Videó: Tata és Győr felé tartanak a kaposvári MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred katonái.


07:12

Az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj katonái vízi járőrözéshez készülődnek Pilismaróton, a vízzel elöntött házak között.

1595955383

(fotó: Petrovics Renáta / MH 25. Klapka György Lövészdandár)

06:55

Három helikopter kezdte meg feladatát Győrújfalu térségében. A deponáló helyről úgynevezett nagy „big bag"-eket vesznek fel, ami egy homokzsákokkal teli nagy zsák. A zsákokat a töltés bordás megtámasztására használják fel. A helikopterekre kívülről kötelekkel függesztik a terhet.

06:51

Még mindig árad a Duna Budapestnél

Villamos halad a Duna által elöntött pesti alsó rakpart mellett, az egyik hotel előtt csütörtökön, az esti órákban.

1595955384


(fotó: Fotó: Kallos Bea / MTI)

06:44

Az MH Pápa Bázisrepülőtér törzsfőnöke, Vicai Zoltán alezredes és Szabó Ferenc főhadnagy tábori lelkész meglátogatta a pápai katonákat a győri laktanyában. Eligazítás után Győrújfaluhoz utaztak velük. A helyszínen a győri alakulat parancsnoka, Kovács Ferenc ezredes irányításával több ezer önkéntes, katasztrófavédő, tűzoltó és katona dolgozott.

1595955384

(fotó: Soproni Éva / MH Pápa Bázisrepülőtér)


06:30

Bevetették a Magyar Honvédség helikoptereit

Éjszaka érkeztek, de már hajnali 5 órakor felszálltak a Magyar Honvédség helikopterei az ideiglenes bázisként működő MH Pápa Bázisrepülőtérről. A kora reggeli órák első feladata Győrújfalu térségének felderítése és berepülése, majd ezt követően, Győr közelében a vízügy szakemberei által kialakított úgynevezett deponáló helyen – azaz lerakaton – az ott felhalmozott nagy mennyiségű homokot és egyéb árvízvédelemhez használt anyagokat állítják össze a helikopteres védekezési munkálatokhoz.

A gátépítési, megerősítési munkák során az éjjellátó készülékkel is felszerelt MI-8-as és MI-17-es szállító helikopterek alkalmasak több tonnányi, homokkal töltött zsák légi szállítására és beemelésére. Szükség esetén bevethetők emberek mentésére és kutató-mentő feladatokra is.

Készítette: Füzes Judith, Kálmánfi Gábor, Snoj Péter, Szűcs László,Trautmann Balázs