Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Meg kell tanulnunk ismét magyarnak lenni”

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2015. szeptember 25. 15:21

Fennállásának huszonötödik évfordulóját ünnepli idén a Honvéd Hagyományőrző Egyesület (HOHE). A jubileumról bensőséges ünnepség keretében emlékeztek meg szeptember 25-én, pénteken, Budapesten.

A Stefánia Palotában rendezett ünnepséget megalakulása huszonötödik évfordulója alkalmából a Honvéd Hagyományőrző Egyesület. Mint köszöntőjében prof. dr. Szakály Sándor elnök hangsúlyozta, az egyesület a néhai Kéri Kálmán nyugállományú vezérezredes vezetésével azt a nemes célt tűzte maga elé, hogy erősítse a mindenkori magyar haza katonáinak szolidaritását, barátságát, és az egyes korszakokon átívelve őrizze meg az oly sokat emlegetett honvéd hagyományokat.

1596001106

A HOHE elnöke kiemelte: a kiinduló gondolat az volt, hogy mindazok, akik egyenruhát öltöttek, szinte kizárólag azért tették ezt, hogy vállalják a hon, a haza védelmét. E hivatás olyan, ami mással nem vethető össze, hiszen művelői esküvel fogadják, hogy szükség esetén akár az életüket is áldozzák valamiért – mutatott rá Szakály Sándor.
Mint az elnök felidézte, akik 1990-ben, a HM Hadtörténeti Intézetben Kéri Kálmán vezetésével létrehozták az egyesületet, azt gondolták, hogy közel fél évszázaddal a második világháború után emlékezni kell azokra a katonákra és munkaszolgálatosokra, akik valamikor a frontokon harcoltak.

Szakály Sándor hozzátette: Kéri Kálmán abbéli álma nem valósult meg teljesen, hogy a HOHE legyen minden egykori hivatásos vagy tartalékos összefogó helye, de az egyesület huszonöt év óta a katonai becsület, a tisztesség és a hazaszeretet elvei mentén dolgozik, és a jövőben is így tesz majd. Az elnök hangsúlyozta a nyitás fontosságát a fiatal generációk felé. „Az a leglényegesebb, hogy mire esküdtünk fel, és ez a haza védelme volt. Mindegy, mely korszak katonáiról volt szó, az egyenruha és az eskü közel hozta egymáshoz őket" – mutatott rá, és köszönetet mondott mindazoknak, akik az évek során tettek annak érdekében, hogy az egyesület működni tudjon.

1596001106

Major Norbert Gusztáv, a HOHE alapító tagjának visszaemlékezését követően Vargha Tamás, köszöntötte a megjelenteket. „Meg kell tanulnunk ismét magyarnak lenni. Alig van magyar öntudatunk, pedig büszkék lehetünk arra, hogy magyarok vagyunk. Ezer éve élünk itt, és sok-sok pusztítást, katasztrófát megélt ez a nép, de mindenkor tudott újat teremteni" – idézte Kéri Kálmán gondolatát a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára. Mint mondta, a HOHE mindvégig annak érdekében tevékenykedett, hogy emléket állítson mindazoknak, akik az elmúlt évszázadok során életüket áldozták, megsebesültek, eltűntek, hadifogságot szenvedtek a haza, a nemzet érdekében, illetve azért, hogy ápolja mindazon hagyományokat, amelyek egykori intézményekhez, fegyvernemekhez, szolgálati ágakhoz kötődnek.

1596001106

A mai tagságot is ugyanazon elvek vezérlik, mint az alapítókat, akik annak idején a legnehezebb körülmények között is vállalták múltjukat, és továbbadták tapasztalataikat, szolgálva ezzel a hazát, amelynek védelmére esküt tettek. Amennyiben ez a jövőben is így lesz, ennél méltóbb módon nem lehet emléket állítani Kéri Kálmánnak, és nem lehet kifejezni azt a köszönetet sem jobban, amivel tartozunk az egyesületnek. „Nem szolgálhatjuk másként az emberiséget, csak úgy, ha megóvjuk, megőrizzük és továbbörökítjük a magyarság gazdag szellemi és lelki hagyományait" – fogalmazott Babits Mihály gondolata alapján Vargha Tamás.

A beszédek után Vargha Tamás, Kun Szabó István vezérőrnagy, a HM társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, illetve Szakály Sándor nyújtott át elismeréseket a megjelenteknek, majd prof. dr. Kecskeméthy Klára mutatta be a HOHE Emlékkönyvet. A programot az MH Légierő Zenekar ünnepi műsora zárta.

1596001107

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária