Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Növekedési pályára állt a Magyar Honvédség

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2018. február 27. 18:58

A Magyar Honvédség ismét növekedési pályára állt  – mondta dr. Simicskó István honvédelmi miniszter február 27-én, kedden a fővárosban tartott védelmiipari konferencián.

1599182422
A miniszter a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban tartott szakmai konferencián hangsúlyozta: a hazai védelmi ipart ismét talpra kell állítani, ezt rögzíti a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program is. Hozzátette, a kormány döntésének köszönhetően a védelmi költségvetés 2024-re eléri majd a GDP 2 százalékát, ami körülbelül 1000 milliárd forintot jelent majd. A cél, hogy a Magyar Honvédség ütőképes, jól felszerelt haderővé fejlődjön, amely a modern kor kihívásaival szemben is minden időben képes megvédeni állampolgárait.

A tárcavezető hangsúlyozta: csökkenteni kell az ország függőségét, ezért szükség van például fegyver-, lőszer- és lőporgyártásra. E tekintetben is egy új korszak, a fejlődés időszaka kezdődött el a Magyar Honvédségben – fogalmazott. A tárcavezető szavai szerint Magyarország jelenleg a világ legbiztonságosabb országai közé tartozik, és e biztonság megőrzése, erősítése minden magyar ember közös ügye. Ebben feladata van a katonáknak, a védelmi ipar szereplőinek, s az állampolgároknak is.

1599182422
Zsitnyányi Attila, Magyar Védelmiipari Szövetség elnöke kérdésünkre elmondta: az ágazat az utóbbi négy évben indult fejlődésnek, s a piacon megtalálhatók magán, illetve állami cégek. Körülbelül harminc olyan cég lehet ma Magyarországon, amelyek valóban aktívak a védelmi iparban, s valamilyen terméket is létrehoznak. A piac kibocsátása összességében körülbelül 1,5 milliárd euró – tette hozzá. Elmondta azt is, nagy lehetőségként élik meg az ipar fejlesztését, s azt látják, hogy most a Magyar Honvédségnek szinte mindenre szüksége van, amit a gyártók képesek elkészíteni. „Ha végignézzük, milyen cégek léteznek ma, elmondhatjuk: a legtöbb területen igenis lehet magyar cégeken keresztül végrehajtani a fejlesztéseket" – fogalmazott az elnök.

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban a szakmai konferencia előtt bemutatták A Magyar Hadiipar Története – A kezdetektől napjainkig 1880-2015 című könyvet. A kötetről Benkóczy Zoltán, a HM Zrínyi Térképészeti és Kommunikációs Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: 2016-ban mintegy háromezer példányban jelent meg, de akkora volt az érdeklődés után, hogy újra kellett nyomtatni. A kötetet Dombrády Lóránd, Germuska Pál, Kovács Vilmos és Kovács Géza Péter jegyzi, akik közösen dolgozták fel a mindenkori magyar haderő haditechnikai ellátását és felszerelését biztosító hadiipar történetét kialakulásától napjainkig.

1599182422
Fotó: Dévényi Veronika