Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Séta a Balaton mélyén

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2014. június 13. 7:20

Nem túl romantikus, viszont állítólag felettébb csendes, békésen nyugodt a Balaton mélyének iszapos-hínáros medrében sétálni. A látótávolság katonaibúvár-szemmel nézve szokatlanul jó, akár másfél-két méter is lehet: a feladat pedig nem lesz nehéz, csak a búvárruha az.

A tervek szerint – az időjárás függvényében − idén július 5-én rendezik meg a hagyományos Balaton-átúszást Révfülöp és Balatonboglár között. Az 5.2 kilométeres távot ezúttal merülőpárokban, váltásos rendszerben, tizenkét katonai búvár is teljesíteni fogja – de nem úszva, mint mondjuk tavaly, hanem nemes egyszerűséggel átsétálva az északi partról a délire. De valóban olyan egyszerű mindez?

1595973661

Az MH Balatonkenesei Rekreációs Központ felségvizein vitorlások mellett most ott a „Baja" nevű honvédségi járőrnaszád, mely kis katonai pontonhíd-elemet vontat. Ez szolgál bázisul az MH 1. Honvéd  Tűzszerész és Hadihajós Ezred, valamint az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred búvárainak, akik a közelmúltban például a Mályi-tóban végrehajtott szakkiképzés után most a Balaton átsétálását gyakorolják.

Antal László alezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi és hadműveleti kiképzési főnökségének kiemelt főtisztje, főnökhelyettese elmondja: a „Balaton lépésről lépésre" nevű feladathoz ezekben a napokban próbálják ki az eszközöket, illetve térképezik fel a helyi vízviszonyokat.

„Szerencsére minden ideális. A látótávolság remek, a víz pedig 22 Celsius-fokos. Ez egyfajta fűszere a katonabúvár-tevékenységnek, mert a katonabúvár a civil búvárral ellentétben nem azért merül le, hogy a vízi világ szépségeiben gyönyörködjön. Most kicsit kilépünk a mindennapi munkából" – fogalmaz az alezredes.

1595973661

Összehasonlítva a vízparti sétát a víz alattival, a fő különbséget a nehéz búvárruha, a víz sűrűsége és az iszapréteg mélysége képezi. Ez utóbbi jelentősen mértékben lelassítja a haladást: az előzetes becslések szerint legalább két és fél – három óra kell majd ahhoz, hogy a búvárok átérjenek a másik partra.

Csurgó Attila ezredes, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred parancsnoka szerint a tűzszerészbúvárok munkáját, mindennapi feladataik végrehajtását segíti a víz alatti séta.

„Kihívást jelent, hogy a hajó és a rögzített platform miatt a búvárok nem tudnak szabadon mozogni. A mederviszonyok szintén nem mindennaposak, mert folyóvízben iszappal, hínárral nem találkoznak, hiszen ott a sodrás miatt kizárt a lerakódás. Ha egy ilyen medersétát a búvár végre tud hajtani, akkor éles tűzszerészfeladat esetén már előre meglesz a Balatonban is a vízbiztonsága" – nyilatkozza az ezredes.

A Balatont átúszni vágyóknak azért persze nem kell majd folyton lefelé nézniük, hátha éppen alattuk sétál el egy-egy búvárpár, mivel a katonabúvárok külön kijelölt szakaszon közlekednek majd.

1595973662

A Balatont átsétálók között ott lesz egy hölgy is, a 2003 óta a szentesi alakulatnál szolgáló Nagyné László Anikó őrmester, kiképző altiszt (képünkön fenn), aki szerint ott lenn „nagy a csend és a béke".

„Nem túl nehéz lenn sétálni − az iszap mélysége a döntő. Az imént nem volt túl mély, csak a bokámig ért. Igazából mi a kiképzés mellett is folyamatosan fejlesztjük magunkat, és sok újdonságot próbálunk ki. Az átsétálást nem mondanám rutinfeladatnak: jó megmérettetés ez számunkra" – mondja a búvárhölgy.


Fotók: a szerző felvételei