Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Sikertörténet a V4-es biztonság- és védelempolitikai együttműködés

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2014. március 14. 14:08

Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia az elmúlt időszakban aktívan hozzájárult a szövetség értékeinek és érdekeinek képviseletéhez – hangsúlyozta március 14-én, a Visegrádon rendezett V4-es védelmi miniszteri találkozón Hende Csaba.

Visegrádon írták alá péntek délelőtt a V4-es országok védelmi miniszterei a közösen felállítandó EU-harccsoportról, a hosszú távú vízióról és a védelmi tervezési együttműködésről szóló megállapodásokat. Hende Csaba honvédelmi miniszter, Martin Stropnickỳ cseh, Tomasz Siemoniak lengyel és Martin Glváć szlovák védelmi miniszter a tárgyalásokat követően munkaebéden vett részt a Közép-Európai Védelmi Együttműködés (CEDC) országainak tárcavezetői, Gerald Klug osztrák védelmi miniszter, Višnja Tafra horvát védelmi miniszterhelyettes és Primož Šavc szlovén védelempolitikai igazgató társaságában.

A V4-es megállapodások aláírását követő sajtótájékoztatón Hende Csaba elmondta: az országok történelmi együttműködése igen fontos mérföldkőhöz érkezett. A tárgyalások megerősítették, hogy a védelmi terület a négy ország közötti kooperáció egyik sikertörténete, amely a 2016-ban felállítandó EU-harccsoportra épül. „Hiszek abban, hogy ez a fél évig készenlétet adó harccsoport hosszú távon alapját képezheti egy NATO-, EU- vagy egyéb műveletben alkalmazható közös erőnek" − szögezte le a honvédelmi miniszter.
A hosszú távú vízióval az aláírók kötelezettséget vállaltak a védelmi kiadások csökkentésének megállítására, illetve a gazdasági teljesítőképesség függvényében azok emelésére is, közelítve a mértéket a NATO által javasolt szinthez. Emellett megállapodtak a szorosabb védelmi tervezési együttműködésben, az oktatási és kiképzési kooperáció elmélyítésében is.

1595968560
A Visegrádi 4-ek védelmi miniszterei

A V4-es országok emellett éves rendszerességgel tartanak majd közös hadgyakorlatokat: ezek közül az elsőt jövőre, a NATO egy „nagy láthatóságú" gyakorlatához kapcsolódva rendezik.

Hende Csaba elmondta: a felek megvitatták a szeptemberi NATO-csúcs fő témáit, és informálisan az ukrán fejleményekről is szót ejtettek. A honvédelmi miniszter kiemelte: a napokban tizenöt éves NATO-tagságát ünneplő Magyarország, Csehország és Lengyelország, illetve a hamarosan tízéves tag Szlovákia az elmúlt időszakban aktívan hozzájárult a szövetség értékeinek és érdekeinek képviseletéhez.

Martin Stropnickỳ alapvető fontosságúnak és egyre hatékonyabbnak ítélte a V4-es egyeztetéseket. Mint mondta, a regionális kooperáció a NATO-n belül is meghatározó lehet, a szövetségi tagság pedig egyértelmű, kézzelfogható hatást gyakorolt államaink haderejére. „Hadseregeink jól kiképzett, professzionális, megfelelő önbizalommal felvértezett katonákból állnak" − fogalmazott.

1595968560
Martin Stropnicky cseh, Tomasz Siemoniak lengyel, Hende Csaba magyar és Martin Glvác szlovák védelmi miniszter megállapodást ír alá a visegrádi négyek honvédelmi minisztereinek tanácskozásán

Tomasz Siemoniak hitet tett az együttműködés dinamizmusának növelése és az európai védelmi képességek előmozdításának szükségessége mellett. Mint mondta, az ukrán válság egyértelműen megmutatja, mekkora szükség van minderre.

„Az ukrán helyzet rámutat arra, hogy a békét nem szabad adottnak venni, mindig készen kell állni az új kihívásokra, mi pedig már csak méreteinkből fakadóan is rákényszerülünk a regionális együttműködésre" − emelte ki Martin Glváć. A szlovák védelmi miniszter hangsúlyozta: Pozsony a lengyel és a magyar elnökség által lefektetett alapokon látja majd el nyártól a V4-es elnökséggel járó feladatokat.

„Ukrajna kapcsán Magyarország véleménye egyértelmű: vissza kell állítani az ország területi integritását és szuverenitását, Oroszország krími műveletei pedig veszélyt jelentenek a nemzetközi stabilitásra" − mondta újságírói kérdésre válaszolva Hende Csaba, és a V4-es minisztertársakkal együtt a konstruktív párbeszéd fontosságát hangsúlyozta a krími válság rendezésében.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária és Koszticsák Szilárd (MTI)