Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Száz éve élen a kiképzésben

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2013. szeptember 19. 18:37

A katona mestersége a harc: minden katonának tudnia kell harcolni és ezt szolgálja a harckiképző központ küldetése is – mondta Hende Csaba szeptember 19-én, Várpalotán, az MH Bakony Harckiképző Központ (MH BHK) százéves fennállása alkalmából megrendezett ünnepségen.

A honvédelmi miniszter ünnepi beszédében kiemelte: az MH BHK katonái sokszor bizonyították az elmúlt időszakban, hogy lehet rájuk számítani.
„Megújult a Magyar Honvédség. Megújult többek között a jogszabályi háttér, megújult a tisztképzés és az altiszt képzés, valamint az önkéntes tartalékos rendszer is" – húzta alá a tárcavezető.

Az ünnepségen dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök zászlószalagot kötött fel a várpalotai alakulat csapatzászlójára, amellyel kapcsolatosan Hende Csaba leszögezte: a szalag a szolgálatban eltöltött száz esztendőt jelképezi.

Honlapunk kérdésére a miniszter elmondta: ennek az alakulatnak a jelentőségét az is pontosan mutatja, hogy az elmúlt évtizedekben valamennyi katonai feladatra döntően itt, a harckiképző központ kezelésében lévő lőtereken és kiképző bázisokon készítették fel a honvédeket.

1595960167

„Nekem személy szerint az elmúlt három és fél évben vannak tapasztalataim a központ működéséről, és elmondhatom, hogy Fürst Tamás ezredes vezetésével kifogástalan munkát végeznek itt Várpalotán" – tette hozzá a tárcavezető.

Fürst Tamás ezredes, az alakulat parancsnoka beszédében kiemelte: az MH Bakony Harckiképző Központ többek között Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű katonai lő- és gyakorlóterének fenntartásáért és üzemeltetéséért felelős. Hallhattuk: a központ a Magyar Honvédség kiképzési gyakorlatainak és éleslövészeteinek lebonyolítása, kiszolgálása mellett számos nemzetközi – egyebek közt holland, angol, amerikai, olasz – együttműködésben is részt vett.

„A katonák büszkék a munkájukra, az egyenruhájukra, az alakulatukra, a hazájukra. A katona szó ma már a legtöbb ember számára ebben azt országban leginkább azt jelenti: »segítség«. Sokan vannak közöttünk most is, akik ebben az esztendőben szinte néhány hét különbséggel megtapasztalták, milyen a hó és a jeges szél ellen, és milyen a hőség és az áradó víz ellen küzdeni – katonaként, hazánk, Magyarország zászlaja, és az MH Bakony Harckiképző Központ zászlaja alatt. Ez a zászló a hősiesség és a dicsőség jelképe – büszkeségünket pedig tovább növeli, hogy alakulatunk zászlaját egy frissen adományozott zászlószalag is díszíti" – fogalmazott az ezredes.

1595960167

Az ünnepségen Hende Csaba, Benkő Tibor vezérezredes, Domján László vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka, valamint Fürst Tamás ezredes elismeréseket adtak át. A város nevében Talabér Márta polgármester asszony adott át emléktárgyat az alakulat parancsnokának.

A honvedelem.hu kérdésére válaszolva Benkő Tibor vezérezredes kiemelte: a központ mindig is élen járt a katonák felkészítésében. „Saját tapasztalatból is mondhatom: igen komoly felkészültséget igényelt, hogy ezeken a lőtereken éleslövészettel egybekötött harcászati gyakorlatot hajthassunk végre. A várpalotai alakulatnál szolgáló katonák nagyszerű szakmai felkészültségről tettek tanúbizonyságot" – nyilatkozta a vezérezredes.

A száz éves ünnepség részeként ünnepélyes keretek között átadták a bakonykúti kiképző bázis területén található Madersprach Viktor kilátót. Mint ahogyan Tengerdi Győző, a HM Verga Zrt. vezérigazgatója beszédében hangsúlyozta: a kilátó épülete felújított épülete egykor lőtértorony volt.

„Több száz millió forintot szánunk arra az idei évben, hogy az erdők közjóléti funkcióját erősítsük – ennek részeként adjuk át most ezt a kilátót is – erdei tornapálya és kerékpárút mellett. A Honvédelmi Minisztériummal és a várpalotai alakulattal is nagyon jó a munkakapcsolatunk" – közölte a vezérigazgató.

Hende Csaba a kilátó átadása kapcsán arról beszélt, hogy a honvédelmi tárca igyekszik mindazon objektumokat és anyagi értékeket, amelyek már a haza védelme számára feleslegessé váltak, „visszabocsátani a közösség és a nemzet használatába."

1595960167

„Az egykori katonai megfigyelőpont mostantól a természetet szerető embereket fogja tovább szolgálni. Azért Madersprach Viktorról neveztük el a kilátót, mert mind vadász-íróként, mind katonaként kiemelkedő alkotott. Harcolt például az orosz fronton és harcolt Erdélyben: az 1916-os erdélyi betöréskor ő vezette azt a német hegyi vadász alakulatot, amely elvágta a román csapatok visszavonulásának útját és így ez a támadás összeomlott. Ő a különleges műveleti katonák egyik korai megtestesítője volt, páratlan tetteket hajtott végre" – emelte ki a tárcavezető.

A két ünnepséget követő állófogadáson, Talabér Márta pohárköszöntőjében gratulált az MH BHK századik születésnapjához. A polgármester asszony úgy fogalmazott: csak „a tisztelet hangján tud szólni" a központnál folyó munkáról.
„A rendkívüli márciusi hóhelyzetben sok katona dolgozott azért, hogy Várpalotáról és a kistérségből hazaszállítsák az embereket a hótól elzárt utakon. Az elmúlt időszakban a várostól öt katonatiszt is megkapta a Thury György-díjat: két héttel korábban éppen Vokla János alezredes, az alakulat parancsok-helyettese" – mondta Talabér Márta.

A harckiképző központ az elkövetkezendő napokban többek között kiállítással, koncerttel, családi nappal, valamint a Gyorsan-Bátran-Hűséggel nevű kerékpártúrával ünnepli fennállásának századik évfordulóját.

Fotó: Galovtsik Gábor