Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Újabb illetményemelést kaptak a katonák

Szöveg: Révész Béla |  2017. február 10. 11:00

Nemcsak szavakban fejezzük ki megbecsülésünket a magyar katonák iránt, hanem teszünk is értük − mondta Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes azon a sajtótájékoztatón, amelyen a katonai életpályamodell és bérfejlesztés eredményeit ismertette február 10-én, pénteken.

„A magyar gazdaság fejlődésével sikeres, de hosszú úton indultunk el. A kormány célja, hogy az ország erősödését mindenki, köztük a szolgálatot teljesítő katonák saját életükben, egyénileg is érezzék" – közölte Vargha Tamás miniszterhelyettes a Honvédelmi Minisztériumban tartott sajtótájékoztatón. Az államtitkár rámutatott: a kormány és a tárca másfél évvel ezelőtt indította el azt az átfogó bérfejlesztési programot, amely a hon- és rendvédelmi életpálya részeként jelentősen növeli a magyar katonák fizetését. Az illetmény első lépésben 2015 júliusában nőtt, akkor átlagosan 30 százalékkal, ezt 2016 és 2017 januárjában újabb 5-5 százalékos bérfejlesztés követte. Így idén februárban a katonai állomány már a megemelt fizetést kapta kézhez. A program szerint a Honvédelmi Minisztérium 2019-ig minden évben ezt a tendenciát követi, így akkora megvalósul az 50 százalékos illetménynövekedés. „Ilyen mértékű bérfejlesztésre a honvédelmi ágazatban másfél évtizede, 2002 óta nem volt példa" – mondta Vargha Tamás.

1596027367

A legénységi állomány tagjai – akiknek a legalacsonyabb volt az illetményük − az életpályamodellben meghirdetett béremelésen túl külön illetménynövelésben részesültek tavaly ősszel. Míg egy szakaszvezetőnek például bruttó 150 000 forint volt a fizetése 2015 nyarán, addig ugyanez a katona idén januárban már 221 000 forintot keresett. A plusz forrás mértéke az iskolai végzettségtől függ, hiszen a tárca célja az, hogy a magasabb végzettséggel rendelkezők közül kerüljenek ki az altiszti állomány leendő tagjai.

Vargha Tamás külön kitért a Honvéd Egészségpénztárnál anyagi veszteséget szenvedtek kártalanítására. Hangsúlyozta, hogy a tárca semmilyen formában nem volt felelős a károkért, ám a kormány és a minisztérium számára elsődleges fontosságú a katonák megbecsülése, ezért 2016. november végén, a honvédelmi törvény módosításával (amelyet nagy többséggel fogadott el az Országgyűlés) lehetőséget találtak arra, hogy megkezdődhessen a kártalanítások folyósítása. A minisztérium a törvénymódosítás alapján minden feltételt megteremtett a kártalanítási kérelmek elbírálásához és a kifizetések teljesítéséhez. A személyi állomány tagjai a kérelmeket 2017. február 1-jétől terjeszthetik elő.

A miniszterhelyettes kiemelte: a honvédelmi tárca az illetményfejlesztés mellett más módon is gondoskodik a katonákról. 2017. január 1-jén lépett hatályba a honvédelmi egészségkárosodási ellátás rendszere, amely szerves részét képezi az életpályamodellnek. A struktúrát azon katonák számára építette ki a tárca, akik legalább tíz év szolgálati viszonnyal rendelkeznek, ám önhibájukon kívül valamilyen baleset vagy betegség miatt egészségügyileg alkalmatlanná válnak addigi szolgálati beosztásukra vagy a katonai szolgálatra. A jogszabály értelmében a Magyar Honvédség ezeket a katonákat is továbbfoglalkoztatja valamilyen formában, ám ha ez az érintett egészségi állapota miatt mégsem lehetséges, a tárca egészségkárosodási járulékot biztosít az illetőnek.

„Mindezek az intézkedések arra szolgálnak, hogy kifejezzük megbecsülésünket és tiszteletünket a hazát védő magyar katonák felé, és hogy szilárd egzisztenciális alapot, kiszámítható jövőt teremtsünk azok számára, akik ezt a hivatást választották" – hangsúlyozta Vargha Tamás miniszterhelyettes.

1596027367

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária