Afganisztán, Kabul, 2019. február: lezárult egy fejezet
Szöveg: Balla Tibor alezredes | 2019. február 23. 7:05Jelentős és tapasztalatokban gazdag időszak végéhez ért az afganisztáni magyar helikopteres mentorálás: a nemzetközi légi kiképzőcsoport állománya közös ünnepséggel és a század zászlójának bevonásával zárta le az elmúlt időszakot.
Az AMT sikerein felbuzdulva a koalíciós partnerek az afgán Mi-17-es szállítóhelikopterek hajózóinak felkészítésében is kérték a magyarok szakmai hozzáértését.
A 2015. januárban Kabulban megalakított 311-es századot (Air Expeditionary Advisory Squadron, AEAS ) magyar, amerikai, horvát, cseh és szlovák mentorokból hozták létre azzal a céllal, hogy az afgán helikopteres társadalom – a Shindandban, Mazar-E-Sharifban, és Kabulban korábban sikeresen lezárult hajózó és műszaki képzés után – újabb szintre léphessen. Az afgán katonai felső vezetés a már kiképzett és a végrehajtó századokhoz kikerülő hajózók részére a szárazföldi csapatok hathatósabb támogatása érdekében ugyanis új képességek kialakítását tervezte: az UB-32 blokkokból kilőhető, nem irányított Sz-5 és Sz-8 típusú 57 mm-es rakétákkal, illetve az UB blokkok konzoljaira szerelhető GSH-23 gépágyúval történő lövészet készségszintű elsajátítását, valamint az afgán hajózók éjjellátó képességének létrehozását célozta meg. E képességek kialakítását az afgán légierőben rendszeresített MI-35 típusú harci helikopterek számának drasztikus csökkenése, illetve az Afgán Különleges Erők éjszakai bevethetőségének igénye tette szükségessé.
Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis hajózó és műszaki állományából kikerülő légi mentorok a koalíciós partnerekkel közösen több mint 500 fő hajózót, köztük helikopter gépparancsnokokat, másodpilótákat, fedélzeti technikusokat és ajtólövészeket képeztek ki 2019. februárig.
Mára az afgán helikopter századok Afganisztán-szerte elértek arra a szintre, hogy önállóan építik fel éves felkészítésüket, saját oktatókkal biztosítják saját utánpótlásuk kiképzését, és – nem utolsó sorban – műveleti feladataikat a szárazföldi erőkkel közösen tervezik és hajtják végre.
A felszámolt kiképző század Kabulban maradó, négyfős magyar Légi Tanácsadó csoport és a feladataik végrehajtását biztosító, négyfős Force Protection csoport feladata, hogy a májusig hátralévő időszakban biztosítsa az átmenetet az újonnan érkező UH-60 típus és a leköszönő Mi-17 típusú helikopter megmaradó hajózó állományának szakmai szinten tartása között.