Bemutatkoztak az új technikai eszközök
Szöveg: Szűcs László | 2009. május 27. 18:44Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), az 1999. évi Bécsi Dokumentum előírásai értelmében repülőbázis-, és katonai-létesítmény látogatást rendezett a Magyar Honvédségnél, a dokumentumot aláíró államok képviselői részére május 25–28-a között. A látogatók május 27-én Csobánkán jártak.
A szentendrei MH Központi Kiképző Bázis Csobánkán található gyakorlóterére látogattak el május 27-én az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) 1999. évi Bécsi Dokumentumát aláíró országok képviselői. A dokumentumot aláírt 56 európai, ázsiai és észak-amerikai ország ugyanis kötelezettséget vállalt arra, hogy ötéves perióduson belül megmutatják újonnan rendszerbe állított fegyvereiket és technikai eszközeiket, illetve egy-egy repülőbázisukat és katonai létesítményüket a többi állam képviselőinek.
Az úgynevezett repülőbázis-, és katonai-létesítmény látogatásoknak hazánk immár harmadszor adott otthont. A Bécsi Dokumentumot aláírt államok képviselői először 1998-ban, majd 2006-ban látogattak el Magyarországra. Akkor az azóta már megszűnt szentkirályszabadjai MH 89. Bakony Harci-helikopter Ezrednél, a debreceni MH 5. Bocskai István Lövészdandárnál, illetve a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison jártak.
Május 27-én, szerdán – a katonai-létesítmény látogatás részeként – a szentendrei MH Központi Kiképző Bázison (MH KKB) és az alakulat csobánkai gyakorlóterén vendégeskedtek a Bécsi Dokumentumot aláírt országok képviselői. A vendégeket Csobánkán dr. Iszaszegi János mérnök vezérőrnagy, az MH KKB parancsnoka fogadta, majd rövid tájékoztatójában ismertette az alakulat rendeltetését, felépítését és feladatrendszerét.
A látogatók ezt követően úgynevezett statikus bemutató keretében ismerkedtek meg a kiképző bázison rendszerben lévő technikai eszközökkel és fegyverekkel, illetve a Magyar Honvédségnél a közelmúltban rendszerbe állított, BTR–80 típusú harcjármű alvázára épített műszaki-vontató, vegyi-sugár felderítő és sebesült kihordó gépjárművekkel. Ezeket a technikai eszközöket ezt követően egy dinamikus harcászati gyakorlat keretében is megtekinthették a vendégek. A szentendrei katonák egy konvojt ért vegyi támadást imitáltak. Ennek során a vegyi-sugár felderítő gépjárműnek meg kellett határoznia, hogy milyen biztonságos – vagyis nem szennyezett – útvonalon folytathatja útját a konvoj. Ezt követően a konvojon az ellenség fegyveresei is rajtaütöttek, amelyben az egyik harcjármű üzemképtelenné vált, s néhány katona is megsérült. A vendégeknek ekkor nyílt lehetőségük a sebesültkiemelő és a vontató harcjárműveket „harci" tevékenység közben megfigyelni.
A dinamikus bemutató után a látogatók két kiképzési helyet is megtekintettek a gyakorlótér területén. Az egyiken a szentendrei kiképző bázison tanított katonai túlélési technikákat mutatták be a magyar katonák a nemzetközi megfigyelőknek. A másik helyszínen pedig a bázison alapkiképzésen lévő szerződéses legénységi állomány egy szakasza a rajtaütés és lesállás kiképzési mozzanatait mutatta be.
Mindezen mellett, mintegy ráadásként, a gyakorlótéren néhány kört teljesítve bemutatkozott a Magyar Honvédség tereprali csapata is, akik a csobánkai bázist fő kiképzési helyként használják.
A látogatás végén az ellenőrző csoport szóvivője, Norberto Birchler alezredes a honvedelem.hu érdeklődésére
Bognár Zoltán ezredes, az MH Műveleti Központ Fegyverzetellenőrzési Osztályának vezetője a csobánkai látogatást követően, vagyis a két napos program végén kiemelte: a katonai-létesítmény látogatás helyszínéül azért éppen Szentendrét és a csobánkai gyakorlóteret választották, mert itt az MH Központi Kiképző Bázis a Magyar Honvédség egyik legnagyobb és legfontosabb kiképző létesítménye, és minden katona, aki a hadseregben szolgálatot teljesít átesik itt egy alapkiképzésen. Megtudtuk azt is, hogy a létesítmény látogatások után a megfigyelők rögtön összeülnek és értékelik a tevékenységet. S ezt az értékelést természetesen átadják a magyaroknak is.
Dr. Isaszegi János mérnök vezérőrnagy, az MH KKB parancsnoka mindehhez hozzátette: a látogatás során mindent megtettek annak érdekében, hogy az ellenőrző csoport tagjai a legteljesebb képet kapják meg az alakulat napi tevékenységéről. Emellett lehetőséget kaptak arra is, hogy kötetlen beszélgetést folytassanak a helyszínen szolgálatot teljesítő katonákkal. A tábornok kiemelte: az itt bemutatott új technikai eszközök közül kettő – a sebesültkiemelő és a vontató harcjármű – jelenleg is megtalálható Afganisztánban, a Magyar Honvédség tartományi újjáépítési csoportjának harcjárművei között. A rendszeresítés előtt kötelezően előírt úgynevezett csapatpróbát teljesítik.
Idén egyébként Magyarország mellett még tizenegy, a Bécsi Dokumentumot aláírt állam szervez hasonló jellegű rendezvényt, amelyre természetesen meghívták hazánk képviselőit is. Még májusban Ciprus, Törökország, Hollandia és Spanyolország, júniusban Albánia, Norvégia, valamint az Amerikai Egyesült Államok, szeptemberben Ausztria és Írország, október elején pedig Csehország és Németország várja az ellenőrző csoportokat.
Fotó: Galovtsik Gábor