Nagyüzem a béketámogatóknál
Szöveg: Géczi Sándor zászlós | 2010. január 15. 9:46A megszokott „nagyüzem” vette kezdetét az új év első napjaiban a szolnoki MH Béketámogató Kiképző Központ (MH BTKK) falai között. Idén januárban, immáron 27. alkalommal indult a Ciprusi UNFICYP ENSZ békefenntartó misszió, illetve 30. aklalommal a Sínai-félszigeti MFO katonai-rendőri kontingens felkészítése.
Az előbbi, vagyis a ciprusi békefenntartó misszióra való felkészülés valójában január 18-án kezdődik. Ám a szlovák, valamint magyar kulcsbeosztású személyek már a teljes létszámú váltó állomány beérkezése előtt egy héttel megkezdték szakfeladaikra történő felkészülésüket.
Ez alkalommal a kiutazókat, a hazai „veterán" felkészítők mellett, egy szlovákiai kiképzőtiszthelyettes, Kocka József törzsőrmester is segíti.
Õ maga is másfél évet töltött Ciprus szigetén műszaki tiszthelyettesi, majd később katonai sajtó fotográfusi beosztásokban. A vendégkiképző 2000 óta viseli a mundért, és Ciprus előtt Afrikában is szolgált ENSZ zászló alatt.
A felkészítés azért is eltérő az előző években megszokottaktól, mert ezúttal az UNFICYP misszió 4. szektor leendő szlovák parancsnoka is együtt készül a kontingens majdani vezető beosztású tagjaival.
A tizenhárom szlovák és az ugyancsak tizenhárom magyar felkészülő az átfogó missziós ismereteken túl, saját leendő beosztásával is megismerkedik. Mi több, már most megfelelő munkakapcsolatot alakíthat ki azokkal, akikkel tavasszal egy időben kezdi meg missziós szakbeosztását.
A teljes kiutazó kontingens felkészülésére a Magyar Honvédség tizenhét alakulatától érkeznek tisztek, tiszthelyettesek, és tisztesek.
Az MFO 30. váltása január 11. és február 12. között hajtja végre felkészülését.
Apáti Zoltán alezredes az MH BTKK parancsnoka elmondta, hogy a korábbiakhoz hasonlóan most is rendőrökből és katonákból összetett állományból válogatták a kiutazókat.
Õk a szolnoki felkészítés mellett az IRM NOK-ban (Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Nemzetközi Oktatási Központ) is gyakorolnak későbbi külszolgálatukhoz szükséges eljárás módokat.
A Kiképző Központ részlegei közt, akárcsak más, segítő, támogató katonai szervezetekkel, nagyfokú együttműködési készségre van szükség a kiképzési fázisok sikeres végrehajtásához.
Az MH BTKK további feladata az idén első alkalommal induló Afganisztáni ANA tisztek képzésére készülő AMET (Air Mentor Team), felkészítés végrehajtása.
Természetesen minden felkészítésben érintettek más katonai szervezetek a Rendőrség, valamint szövetséges országok fegyveres erőinek felkészítői, részlegei és tanácsadói egyaránt.
Nagyon sok múlik tehát a kiképzésekre bevont partnerek és az MH BTKK jól olajozott munkakapcsolatán és nem kevésbé a felkészülők motiváltságán.
Fotó: A szerző felvételei