Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Negyvenkilenc magyar békefenntartó érkezett Ciprusra

Szöveg: T. T. és J. L. |  2012. október 8. 9:40

Megtörtént a szeptemberi váltás Cipruson: szeptember 19–26. között érkezett ki a megosztott szigetre a 32. UNFICYP magyar kontingens, amelynek 49 katonája három helyőrségben kezdte meg szolgálatát.

Nicosiába, a főparancsnokságra az egyéni beosztást ellátó katonák, valamint az úgynevezett  Parancsnoki Tartalék Erőkhöz (MFR) illetve a katonai rendészekhez beosztott magyar békefenntartók kerültek.

Famagustában, a 4. szektor parancsnokságán főként a magyar kontingens parancsnoki állománya szolgál, míg az Athienouba telepített végrehajtó alegység, az 1. szakasz felel a ciprióta görög és török fél közti status quo fenntartásáért és az ENSZ ciprusi békefenntartó misszió feladatainak maradéktalan végrehajtásáért.

1595942754

A szeptemberi váltás első ütemében a kulcsbeosztású katonák kerültek ki a műveleti területre. Köztük volt Terék Tamás alezredes, a magyar kontingens új parancsnoka, aki Lukács Péter alezredestől vette át a kontingens vezetését. Az átadás–átvétel során a feladatrendszer és a hadműveleti terület megismerése mellett lehetőség nyílt az UNFICYP vezetőivel való kapcsolatfelvételre is.

A váltási folyamat zárórendezvénye egy ünnepélyes sorakozó volt, amelyet megtiszteltek jelenlétükkel a 4-es szektorban szolgáló nemzetek – a szlovákok, magyarok, szerbek és horvátok – nagykövetei, valamint az UNFICYP politikai és katonai vezetői is.

A váltást követően – a békefenntartói feladatok ellátása mellett – azonnal megkezdődött az újonnan kiérkezett katonák kiképzése is. A katonai megfigyelő és összekötő tisztek (MOLO) a nicosiai főparancsnokságon vettek részt a MOLO-kurzuson, amelyen a britek és az argentinok vezette  szektorok összekötő tisztjeivel közösen vették át és bővítették ki a beosztásukhoz szükséges ismeretanyagot.

1595942754

Emellett a Train the Trainers program keretében kezdődött meg az a hathetes felkészítés, amelynek végére valamennyi, a szigetre érkezett katonának el kell sajátítania az összes szükséges képességet. Ennek érdekében repülésbiztonsági, híradó, térképészeti, egészségügyi és tűzoltóismeretekre tesznek szert.

A járőrök pedig ez idő alatt sajátítják el a ciprusi gépjárművezetés szabályait, illetve ekkor ismerik meg az ütközőzónát és a szemben álló felek állásait.

1595942755


Fotó: UNFICYP magyar kontingens