Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Otthonuktól távol szolgálják hazájukat

Szöveg: Demeter Ferenc |  2008. november 12. 8:02

Békefenntartók a nagyvilágban címmel kiállítás nyílt a várpalotai helyőrségi klubban. A kiállítás anyagát zömmel a Várpalotáról missziókban szolgálatot teljesítők adták össze. A tablókon fényképek, a vitrinekben különféle tárgyak, használati eszközök, melyek tulajdonosaik sok emlékét őrzik.

A rendezvényen megjelenteket Dr. Burai Gézáné, a helyőrségi klub igazgatója köszöntötte, köztük sok olyan katonát, akik a világ különböző térségében teljesítettek katonai szolgálatot. Bejelentette azt is, hogy Várpalotán a
helyőrségi klubban megalakult a Missziós klub, ahová azokat várják, akik külföldön teljesítettek katonai szolgálatot.

A kiállítást Gulyás Zoltán ezredes, az Összhaderőnemi Parancsnokság törzsfőnök-helyettese nyitotta meg. Beszédében foglalkozott a békefenntartás történetével. Elmondta, hogy a békefenntartás bizonyos értelemben magyar találmány. Az 1897-es véres krétai zavargások idején Pintér Gyula, az Osztrák-Magyar Monarchia konzulja a város török-görög negyedének határára vezényelte ki az osztrák-magyar matrózokat, hogy tartsák távol egymástól a harcoló feleket. Az 1900-as évek elején a magyar katonák részt vettek a kínai boxer lázadás utáni helyzet normalizálásában, de ott voltak a Balkán félszigeten Koszovóban és Albániában, hozzájárultak a harcokat követő rendezéshez.

1595881581
Magyarország intenzíven 1973-ban kapcsolódott be a békefenntartói tevékenységbe. Dél-Vietnamban a Nemzetközi Ellenőrző és Felügyelő Bizottságban 750 magyar katona teljesített szolgálatot. A 90-es évek elején több országba voltak ENSZ megfigyelőként a magyar katonák. Magyarország először 1995-ben küldött fegyveres békefenntartókat a Sínai-félszigetre, Ciprusra és a Balkánra. Ugyanebben az évben szárazföldön és a légtérben biztosította a NATO-erők átvonulását Bosznia felé. A boszniai rendezésben való részvétellel nagy segítséget adtunk a NATO csapatoknak a kialakult helyzet stabilizálásához.

1999-óta a Magyarország a NATO szinte valamennyi szárazföldi békeműveletében részt vett. 2004-re a békefenntartásban résztvevők létszáma elérte az ezer főt és ott vagyunk a legveszélyesebb helyeken is. A misszió ezért nagyobb felkészültséget követel meg, mert éles helyzetben kell a katonáknak bizonyítaniuk. Ehhez a “kiképzettséghez" járul hozzá a Várpalotán lévő Bakony Harckiképző Központ. A külszolgálatra készülő állományt itt, a központ kezelésében lévő gyakorló és lőtereken készítik fel. Érdekes szerepe van a felkészítések során a központ

1595881581
„ellenerő" századának, akik a szerzett tapasztalatok alapján az ellenség szerepét kapják meg. Így a misszióba készülő katonák már a kiképzés időszakában az éles helyzethez hasonlatos körülményekkel találkozhatnak. Ez nagyban segítheti a külföldre menő katonák szolgálatának jó ellátását és azt, hogy a nemzetközi elismertségük tovább erősödjön.

Közel 70 katona szolgált már misszióban Várpalotáról. Ezek a katonák hozták el ide a klubba az emlékeiket, mert szeretnének másoknak is bemutatni azt, hogy mit dolgoztak és hogyan éltek kint a misszióban.

Végezetül a résztvevők gyertyát gyújtottak a két Afganisztánban meghalt hős, Kovács Gyula és Nemes Krisztián emlékére, majd egyperces néma fejhajtással tisztelegtek az elesettek előtt.