„Kelly Hősei”
Szöveg: Szakács Zalán főhadnagy | Fotó: P. Á. őrmester, Cs. I. tizedes, T. P. tizedes, R. V. tizedes |  2024. június 17. 13:27A KFOR műveleti területén elmondható, hogy a magyar KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj feladatrendszere öleli fel a legszélesebb spektrumot. A zászlóalj katonáinak készen kell állniuk a békefenntartói műveletek által jelentett kihívásokra, mint amilyen a tömegkezelés (Crowd and Riot Control - CRC), valamint „klasszikus” katonai képességek bemutatására egyaránt.
A követelmények széles spektrumára való felkészülés csak kimagasló színvonalú kiképzés biztosításával szavatolható. A zászlóalj parancsnoka, Szent-Imrey Dávid alezredes emiatt rendelte el a „Kelly Hősei” keresztképzést a KFOR erőinek, valamint az EULEX (Európai Unió Jogállamiság Missziója Koszovóban) rendőri alegységeinek bevonásával. Ehhez hasonló többnemzeti közös feladat megszervezése és vezetése korábban mindig a KFOR Parancsnokság feladatának számított, viszont Szent-Imrey alezredes a magyar kontingens vezetését és törzsét is szerette volna kihívás elé állítani. Ezen elv mentén a keresztképzés megtervezését, megszervezését, majd levezetését is a magyar parancsnokok, tisztek végezték, a KFOR-ban egyedülállóan, nemzeti kezdeményezésből eredő, színvonalas képzést eredményezve. A feladat végrehajtása mintegy 400 fővel és közel 100 technikai eszközzel, több dimenzióban (földi, légi), két napon át folyamatosan zajlott. A június 5-i első napon a magyar és a meghívott szövetséges alakulatok parancsnokai adhattak tanúbizonyságot vezetői képességeikről. Szent-Imrey Dávid alezredes, kontingensparancsnok és helyettese, Kiss Róbert őrnagy vezetése alatt a kontingenstörzs ismertette a gyakorlat lefolyásának rendjét, kiadták a parancsokat a résztvevő alakulatok számára. A meghívott alakulatok parancsnokai a kapott feladatokat térkép, terepasztal segítségével modellezhették le, így biztosítva a képzés gyakorlati fázisára történő felkészülésüket.
A keresztképzés gyakorlati fázisa a műveleti területen tapasztalható, békefenntartói feladatok közé tartozó kihívások elé állította a résztvevő alegységeket. A helyszín kijelölésekor a KFOR erői által nem használt Camp Kelly táborra esett a választás, mely a képzés elnevezésének is alapot szolgáltatott. A résztvevők számára ismeretlen helyszínen, egyre agresszívebb tömeget kellett képesnek lenniük feloszlatni úgy, hogy rendőri és katonai rendészeti együttműködés keretében körözött személyeket emeltek ki a tömegből. Ezen felül helikopterrel történő csapatmozgások, szimulált egészségügyi helyzetek, klasszikus katonai, harcászati feladatok is helyet kaptak a képzésben, melyben 14 nemzet erői képviseltették magukat. A keresztképzést folyamatos magyar tervezés és vezetés mellett hajtották végre, minőségét számos technikai újítás (drónok és helikopterek alkalmazása, vízágyúval támogatott tömegoszlatás) tovább fokozta; a vízágyú, mint a KFOR erőinél újonnan megjelent eszköz, ezen gyakorlat keretein belül vizsgázott elsőként.
Szent-Imrey alezredes kiválóra értékelte a képzést; kiemelte, hogy a keresztképzés során lehetőség nyílt értékes tapasztalatok megszerzésére, melyeket a jövőbeni gyakorlatok, feladatok tervezésébe is beleépítenek.
Galéria