Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Befejeződött a haderő iraki szerepvállalása

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2011. szeptember 28. 15:31

Az MH Összhaderőnemi Parancsnokságon (MH ÖHP) szeptember 28-án rendezett visszafogadó ünnepséggel befejeződött a Magyar Honvédség iraki szerepvállalása. A NATO Iraki Kiképző Állományából hazatért Tempfli László alezredes, Baranyai Virgil mérnök őrnagy és Varjú Gyula mérnök őrnagy szolgáltak utoljára az arab országban. A haderő 2003 augusztusa óta vett részt az iraki stabilizációban. A szerdai visszafogadó ünnepségen egyúttal az Afganisztánból, a Balkánról, a Sínai-félszigetről, Szerbiából, Grúziából, illetve Szomáliából hazatért katonákat és rendőröket is köszöntöttek.

Varga Csaba dandártábornok, az MH ÖHP törzsfőnöke köszöntőjében az iraki misszióról szólva elmondta: hazánk, az Országgyűlés döntése alapján, a diktatúra 2003 áprilisi megdöntését követően, 2003 augusztusában kapcsolódott be érdemben az iraki stabilizációba egy – a nemzetközi koalíciós erők (MNF) kötelékében szolgáló – 300 fős szállító zászlóaljnak a sivatagi országba telepítésével. A katonai egység 2004. december 31-ig látta el feladatát. A mandátum lejártát követően a Magyar Köztársaság Kormánya saját hatáskörben döntött arról, hogy hazánk szövetségesi kötelezettségvállalásaival összhangban, 2006. szeptember 30-ig részt vesz a NATO újonnan felállított iraki Kiképzőmissziójának (NATO Training Mission – Iraq, NTM-I) tevékenységében.

Az iraki vezetés nagyra értékelte a NATO szerepvállalását az iraki biztonsági erők kiképzésében és felszerelésében, éppen ezért az ország kormányfője 2006 őszén levélben kérte a szövetséget, hogy az NTM-I kiszélesítése révén támogassa az iraki nemzeti rendőrség félkatonai rendőri erőkké (csendőrséggé) történő átképzését. A NATO a 2006 novemberi rigai csúcstalálkozón pozitívan reagált a kérésre. A Magyar Honvédség további technikai, műszaki támogatást is nyújtott Iraknak, hiszen a Magyar Kormány NATO-kezdeményezés keretében felajánlott hetvenhét darab, használaton kívüli T-72-es harckocsit és harminchárom csapatszállító járművet.

2007-től a NATO Iraki Kiképző Misszió keretében kezdetben tizenöt fős Tanácsadó és Összekötő csoport; 2008 augusztusától pedig háromfős törzstiszti csoport dolgozott kiemelt beosztásban, kiképzési területen.

A visszafogadó ünnepségen hallhattuk: az iraki misszió korántsem volt veszélytelen, mivel 2004-ben harmincnyolc magyar katona sérült meg könnyebben egy öngyilkos merénylet következtében. „Ugyanebben az évben, júniusban pedig Nagy Richárd posztumusz hadnagy a legértékesebbet, az életét áldozta az iraki békéért" – hangsúlyozta a törzsfőnök.

A hazatért állomány munkáját általánosságban méltatva Varga Csaba dandártábornok aláhúzta: az elmúlt hónapok alatt végzett munkájukkal hozzájárultak „önmaguk és hazánk pozitív nemzetközi megítélésének erősítéséhez, elismerést vívtak ki a hazai, illetve a nemzetközi közvélemény körében egyaránt."

A rendezvény végén a hazaérkező katonák és rendőrök elismeréseket vehettek át a törzsfőnöktől.

 Fotó: A szerző felvételei