Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A béke megőrzését tanulják

Szöveg: Galambos Sándor |  2013. október 3. 10:25

Félidejéhez érkezett a 26. Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam (International Military Observer Course – IMOC). A szolnoki MH Béketámogató Kiképző Központ (MH BTKK) által szervezett háromhetes kurzus hallgatói október 2-án már a terepen, egy szituációs gyakorlat keretében alkalmazták a korábbi elméleti foglalkozásokon tanultakat.

Tizenkét ország tisztjeinek részvételével nemzetközi katonai megfigyelő tanfolyamot tartanak a szolnoki MH Béketámogató Kiképző Központban. A hallgatók rövidesen az ENSZ, az EU és az EBESZ által működtetett fegyvertelen katonai megfigyelő missziókban teljesítenek majd szolgálatot. A kiképző központ legutóbb két évvel ezelőtt bizonyította be, hogy megfelel az ENSZ Békeműveleti Főosztály (UN DPKO) által támasztott kiképzési követelményeknek, az akkor megszerzett akkreditáció 2015. augusztus 3-áig érvényes.

1596731433

Drót László alezredes, a kiképző központ megbízott parancsnoka a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: a háromhetes felkészítés első harmadában a hallgatók zömében elméleti foglalkozásokon sajátították el, illetve frissítették fel a katonai megfigyelők számára szükséges alapismereteket, többek közt a békefenntartás ENSZ által kidolgozott alapelveit, a nemzetközi szervezetekkel történő együttműködés lehetőségeit, az angol nyelvű rádióforgalmazás, a kommunikáció és a járőrözés végrehajtásával kapcsolatos szabályokat, a tárgyalástechnika különböző fogásait, valamint a stresszkezelés alapjait. A második héten viszont már a gyakorlati foglalkozásokra helyeződik a hangsúly, a hallgatók a tanteremben tanultakat alkalmazzák a terepen.

A kurzuson tizenegy országból (Egyiptom, Egyesült Királyság, Franciaország, Grúzia, Jordánia, Litvánia, Marokkó, Nigéria, Pakisztán, Szlovákia és Szlovénia) tizennégy külföldi hallgató és tizennégy magyar tiszt vesz részt – egyikük közülük rendőr. Képzésüket hat magyar állandó instruktor – köztük öt önkéntes műveleti tartalékos – végzi, akiknek a munkáját négy külföldi (finn, horvát, német és svéd) oktató is segíti.

1596731433

A csoport első szituációs tréningjét október 2-án, a szolnoki kiképző központban tartották, amelynek keretében öt szituációt kellett megoldaniuk – munkájukat a „helyi újságírók" állandó, zavaró jelenléte nehezítette. Az első feladat egy, az ellenállók által felállított illegális ellenőrzőponton történő áthaladás volt, majd egy elrabolt ENSZ-megfigyelőt kellett kiszabadítaniuk, akit a feltételezett helyzet szerint az általa megbecstelenített lány apja, a helyi törzsi vezető tartott fogva, így kényszerítve őt a lánya feleségül vételére.

Ezt követően egy aknamezőre futott terepjáró két súlyosan sérült ENSZ katonai megfigyelőjén segítettek, a mentést azonban nehezítette, hogy az aknamező mellett a civilek nagyobb számban kezdtek gyülekezni.  Később egy hangoskodó csődület miatt kellett intézkedniük a járőr tagjainak. A beállított helyzet szerint egy menekültcsalád szándékozott visszatérni elhagyottnak hitt otthonába, amelyben azonban már évek óta egy másik „lakásfoglaló" família lakott. A dolgot nehezítette, hogy mindkét fél hiteles dokumentumokkal próbálta igazolni, hogy őt illeti az ingatlan.

1596731433

Végül a járőrök egy vidám tömegbe „csöppentek"; mint azt a helyi vezetőtől megtudták, most van az év legfontosabb ünnepe, amire természetesen a felbukkanó ENSZ-járőrt is meghívták. A törzsfőnök szerint a legnagyobb sértés lenne visszautasítani egy ilyen szívélyes invitálást. A rendezvényen gyanús állagú, „rendhagyó" ízű ételeket és italokat szolgáltak fel, a megfigyelőknek pedig meg kellett találniuk az arany középutat, hogy a helyieket ne sértsék meg, és ők is túléljék az ünneplést komolyabb gyomorrontás nélkül.

Drót alezredes a foglalkozás végén elárulta: a gyakorlat forgatókönyvét az „élet írta", ugyanis a most lejátszott  szituációk közül már mindegyik megtörtént a korábbi missziók valamelyikében.

Magyar katonák 1988 óta vesznek részt nemzetközi békefenntartó műveletekben, az első ilyen misszió az Irak és Irán közti háború utáni tűzszünet felügyelete volt. Az ezt követő években a Magyar Honvédség a világ számos pontjára küldött katonai megfigyelőket, például Angolába, Mozambikba, Libériába, Tádzsikisztánba, Ugandába, Szaúd-Arábiába, Grúziába, Kuvaitba és Nyugat-Szaharába. 1995-ben pedig első alkalommal vett részt magyar fegyveres kontingens az ENSZ ciprusi missziójában (UNFICYP), valamint a Nemzetközi Erők és Megfigyelők (MFO) kötelékében a Sínai-félszigeten. Jelenleg fegyvertelen magyar katonai megfigyelők állomásoznak többek között Grúziában, Nyugat-Szaharában és Cipruson.

Fotó: a szerző felvételei