Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A Don hősei nemcsak áldozatot hoztak, de példát is mutattak

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2016. január 12. 13:37

„Nemcsak áldozatot hoztak, de példát is mutattak a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg katonái 73 évvel ezelőtt a Don mentén vívott harcokban” – mondta Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes január 12-én kedden, Budapesten, a doni áttörés évfordulóján rendezett megemlékezésen.

1596006950

Vargha Tamás a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán rendezett megemlékezésen elmondta: a Don folyó mentén vívott csaták − amelyek során szinte megsemmisült a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg − Mohácshoz, Doberdóhoz vagy Trianonhoz mérhető katasztrófát jelentettek. 1943 telén a magyar katonák a szörnyű körülmények között is helytálltak, teljesítették kötelességüket, „fogságba estek és meghaltak, vagy testben-lélekben meggyötörve végre hazatérhettek" – tette hozzá.

Az államtitkár felidézte, hogy 73 évvel a tragédia után azokra emlékezünk ezen a napon, akik az akkori Magyarország keleti határaitól mintegy 1500 kilométerre, mínusz 35-40 fokos fagyban harcoltak a túlerővel szemben, és akik a Don partján kényszerültek szembeszállni a Vörös Hadsereggel. „A sikeres orosz áttörés megpecsételte a túlélők sorsát, és csak nagyon kevesen térhettek haza a hadszíntérről. Ráadásul, akiknek sikerült elérni otthonukat, azok a német megszállással, majd pedig a nyilas hatalomátvétellel szembesültek" – mondta.

1596006950

„73 év múltán nekünk újra és újra meg kell fogalmaznunk, ki kell mondanunk, hogy a 2. magyar hadsereg katonáinak szolgálata, helytállása és kötelességtudata nemcsak áldozat, hanem példa is" – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a hadtörténészek az akkori események részletes feltárásával bizonyítják, hogy a honvédek egymást segítve, mentve bizonyították emberségüket és tettek tanúságot a bajtársiasságról. Szólt arról is, hogy a kommunista diktatúra történelemhamisítása helyett ma már a korszerű tudásanyag kell, hogy szerepeljen a tankönyvekben, azt hirdetve, hogy a magyar katonák nem hajtottak végre népirtást, hiszen nem is ezzel a szándékkal érkeztek orosz földre.

„Katonáinkat, a magyar honvédeket és a munkaszolgálatosokat megilleti a gyász és a tiszteletadás. Katonákra, magyar férfiakra emlékezünk, akik a szörnyű körülmények között is megkísérelték a lehetetlent: a náluknál létszámban, felszereltségben és fegyverzetben sokkal erősebb ellenséges erőt feltartóztatni" – mondta az államtitkár.

1596006950

A beszédet követően elhelyezték a kegyelet koszorúit és virágait a múzeum falán található emléktáblánál, majd pedig dr. Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökhelyettes átadta dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök menetparancsát Jásdi Balázs hagyományőrző főhadnagynak, a január 28-án kezdődő 16. Doni Hősök Emléktúra főszervezőjének.

Jásdi Balázs a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: idén olyan sokan jelentkeztek az emléktúrára, hogy négy csoportra kellett osztani a vonulókat. A résztvevők Komárom-Esztergom, Zemplén, Hajdú-Bihar és Heves megyékből indulnak majd gyalog Egerbe, ahová 30-40 kilométer megtétele után érkeznek meg. A túra fővédnöke dr. Simicskó István honvédelmi miniszter, a résztvevők között pedig jelen lesznek különböző hagyományőrző szervezetek és a Magyar Tartalékosok Szövetségének tagjai, valamint a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium tanulói.

1596006950

A múzeum udvarán tartott ünnepség előtt, a Mátyás-templomban a doni harcokban elesettek emlékére celebrált szentmisét Bíró László katolikus tábori püspök.

Fotó: Galovtsik Gábor