Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A forradalom és szabadságharc hőseire emlékeztek

Szöveg: Törőcsik Krisztina |  2012. március 16. 13:32

Az idei évben ismét három helyszínen – Győrben, Szombathelyen és Mosonmagyaróváron – emlékeztek meg az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred katonái a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napjáról, vagyis az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kezdetéről.

A Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata által rendezett ünnepség a Honvéd-ligetben Borkai Zsolt polgármester ünnepi beszédével kezdődött. A Richter János Zeneművészeti Szakközépiskola növendékeivel kiegészült Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola MÚZSÁK művészeti csoportjának és a Győri Nemzeti Színház művészének műsorát követően koszorúkat helyeztek el az egybegyűltek a Szabadság-emlékmű lábánál. Az ezred nevében Könczöl Ferenc alezredes, parancsnokhelyettes és Kalamár Dezső Csaba főtörzszászlós, az ezred vezénylőzászlósa helyezte el az emlékezés virágait. Az ünnepség a Szent István úton folytatódott, ahol Borkai Zsolt polgármester köszöntőjében kiemelte: a város büszke arra, hogy olyan alakulata van, amelyre bármikor számíthat, hiszen az elmúlt évek tapasztalatai megmutatták, hogy a győri ezred katonái azonnal bevethetők és maradéktalanul helytállnak, amint szükség van rájuk. A szabadtéri program zárásaként az MH 25. Klapka György Lövészdandár zenekara által kísért díszalegység felvonulását tekinthették meg a megemlékezésre kilátogatók. A felvonuláson részt vett az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred díszszázada, a Veres Péter Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium Győri Lovas Nemzetőr Díszszakasza és a IX. gróf Nádasdy Ferenc Hagyományőrző Huszár Bandériuma. A délelőtti programsorozat a Richter-teremben ünnepi díszközgyűléssel zárult.

A Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata által szervezett rendezvény a szombathelyi 11-es Huszár Hagyományőrző Egyesület felvonulását követően a Március 15. téren vette kezdetét, ahol az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred díszszakasza fogadta dr. Puskás Tivadart, Szombathely polgármesterét és Bozsóki Attila mérnök alezredest. A jelentést követően az ezred katonái felvonták az országzászlót, majd az OÁMK Simon István Utcai Általános Iskola és Teleki Blanka Szakképző Iskola diákjai adták elő ünnepi műsorukat.
Az ünneplők által tapssal honorált díszmenetet követően a megemlékezés az Ady téren folytatódott, ahol a „Hazám, hazám, te mindenem!" című emlékműsor után Ágh Péter országgyűlési képviselő mondott beszédet. Ezt követően beiktatták Szombathely város diákpolgármesterét, aki dr. Puskás Tivadar polgármestertől vehette át a város jelképes kulcsát. Az ünnepség a Petőfi-szobor megkoszorúzásával ért véget, ahol az ezred képviseletében Bozsóki Attila mérnök alezredes hajtott fejet a márciusi ifjak emléke előtt.

Mosonmagyaróváron, a Győr-Moson-Sopron Megye Önkormányzata által rendezett ünnepségen a MOFÉM Zrt. fúvószenekara és a Lajta Néptáncegyüttes fogadta az ünneplőket. Duka Zólyomi Árpád, a Petőfi Sándor Emlékműbizottság elnökének köszöntője után a Naptár Színház és a Kemence Táncszínház színvonalas műsorát tekinthették meg a résztvevők. Az ünnepi műsort követően a 48-as emlékműnél az ezred nevében Könczöl Ferenc alezredes helyezett el koszorút és rótta le tiszteletét a hősök emléke előtt.

Fotók: Cseszreginé Csekei Judit százados