Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A huszár- és katonai tradíció a nemzettudat-építés része

Szöveg: Tamás Tibor |  2012. március 10. 22:10

A vitézi múlt megbecsülésének és a katonahősök mély tiszteletének a legtermészetesebbnek kell lennie, hiszen nemzetünk históriáját a csatatereken vívták vérrel és vassal – hangsúlyozta Hende Csaba honvédelmi miniszter a fennállásának 20. évfordulóját ünneplő Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség jubileumi közgyűlésén március 10-én, szombaton a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban.

Zrínyi Miklós gondolatait idézve Hende Csaba kiemelte, hogy csakis az elődök példájából, a hazájukért minden harcot, veszélyt, viszontagságot vállalók tetteiből meríthet reményt és erőt a katona és a politikus a nyomasztó túlerővel szemben.

1595932544

A honvédelmi miniszter nyomatékosította: a katonahősök tiszteletére most is szükség van − talán nagyobb is, mint valaha −, hiszen a nemzeti és társadalmi összetartás vészesen gyengül, aminek egyik legfőbb oka történelmünk és azon belül hadi múltunk nem megfelelő ismerete, s ebből következően a hősi példák elfeledése.

„Nemzetünk sorsa nemegyszer függött a hazáért fegyvert fogó férfiak vitézségétől. Ennélfogva Magyarországon a vitézi múlt megbecsülésének és a katonahősök mély tiszteletének a legtermészetesebbnek kell lennie, hiszen nemzetünk históriáját a csatatereken írták, vérrel és vassal!" − fogalmazott.

Hende Csaba méltatta a huszár és katonai hagyományőrzők tevékenységét, amely hatalmas segítség a magyarság büszkeségének és öntudatának megtartásában, s ezáltal hozzájárul a nemzetépítés sikeréhez.

A honvédelmi miniszter leszögezte: az egyenruha nem jelmez, hanem „kötelezvény arra, hogy aki azt felveszi, vállalja azokat az értékeket, amit annak viselete tértől és időtől függetlenül jelképez – ezen értékek szerint él akkor is, ha az az uniformis éppen nincs használatban!"

A miniszter kiemelte, hogy ugyanezt várják el azoktól, akik hivatásszerűen választják a haza fegyveres szolgálatát. Ehhez hasonlóan a hagyományőrzőkkel szembeni erkölcsi és alaki elvárások is magasak, hiszen ők a magyar történelem legdicsőbb, ugyanakkor legdrámaibb korszakait jelenítik meg.

A hagyományok és őrzőik jelentőségét méltatva a honvédelmi miniszter elismerően szólt a honvédség és a hagyományőrzők hosszú évek óta tartó eredményes együttműködéséről, amely a lehetőségek jobb kihasználásával tovább erősödhet., ezért ennek érdekében egy új együttműködési megállapodás készül.

1595932544
Felszólalásában Székely Tibor, a hagyományőrzők szövetségének elnöke
leszögezte: egyesületeik fő célkitűzése változatlanul a magyar huszár- és katonai hagyományok hiteles ápolása, a magyarságtudat, a hazaszeretet erősítése, nemzeti értékeink felmutatása.

Számukra a katonai hagyományőrzés nem öncélú tevékenység, hanem a hős elődök tisztelete, a hazaszeretet megnyilvánulása, kulturális értékmentés a nemzedékek számára. A magyar huszárság a Magyar Honvédség és az egyetemes kultúra gyöngyszeme, hungarikum!

A hagyományőrző szövetség 20. jubileumi közgyűlése – amelyen részt vett Szőcs Géza, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NEFMI) kultúráért felelős államtitkára, Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára, dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, valamint dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM HIM parancsnoka – elismerések átadásával, majd a Honvéd Együttes ünnepi műsorával ért véget.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

További képekért kattintson galériánkra!