Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A legnehezebb feladat a „hajnali” ébresztő volt

Szöveg: Galambos Sándor |  2011. július 11. 7:16

Hatkor ébresztő, reggeli torna, körlettakarítás, sorakozó, parancskihirdetés, délutánig kiképzés, éjszaka pedig őrség – feszes napirend szerint éltek egy hétig a „Kalandra fel!” honvédelmi tábor lakói. Békéscsaba mellett, a Pósteleki Szabadidőparkban felépített „laktanyába” most első alkalommal toboroztak tizenéves „katonákat”, a következő turnust július 31-én várják.

Az éjszakai őrséget kimondottan szerették a gyerekek, a korai ébresztő és a sátor rendbe tétele viszont már gondot okozott a „Kalandra fel!" honvédelmi tábor lakóinak a pósteleki „laktanyában". Tízen bújtak egyenruhába július 3-án, jó pár nap eltelt, mire megszokták a katonás fegyelmet, a tábor végén azonban már azon keseregtek, hogy mindjárt menniük kell haza.

Pedig keményen telt az egyhetes kiképzés, erről Berczi István zászlós, a tábor parancsnoka és Soós Mihály százados, az MH Kelet-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság 4. számú Toborzó és Érdekvédelmi Irodájának érdekvédelmi tisztje gondoskodtak. Reggel hatkor volt ébresztő, utána reggeli torna, tisztálkodás, sorakozó és parancskihirdetés következett. A katonai foglalkozások általában délutánig tartottak.

A 11-14 éves „katonapalánták" terepfoglalkozáson, túlélési gyakorlaton, alaki foglalkozáson és lőkiképzésen vettek részt, láttak közelharc-bemutatót, megismerték a Magyar Honvédség szervezeti felépítését, „repültek" szimulátoron és megtanulták az életmentés, az elsősegélynyújtás alapjait is.

Gulyás László őrnagy, az MH 54. Veszprém Radarezred békéscsabai radarszázada és az 1. Gerinc Radar Mérőpont parancsnoka a honvedelem.hu-nak elmondta: először szervezetek ilyen tábort, a gyerekek „toborzását" Szabó Tamás, a Pósteleki Turisztikai Kft. ügyvezetője vállalta. Mivel elképzeléseit Hende Csaba honvédelmi miniszter is támogatta, így katonák is részt vehettek a foglalkozások levezetésében.

A július 8-i zárónapon szervezett akadályversenyen például a fegyverek szét- és összeszerelését Kohut Zoltán zászlós, az aknakeresést Berczi István zászlós, a kézigránátdobást Csete Ferenc főtörzsőrmester, a lajhármászást Kisné Laczkó Márta főtörzsőrmester és kislánya Brigi, a kúszó folyosón átkelést pedig Bercziné Fazekas Gabriella főtörzsőrmester vezényelték le. Csak az íjászatban és az airsoft fegyverekkel végrehajtott lövészet lebonyolításában kérték a civilek segítségét: a Csaba Lovas-Íjász Kör részéről Babulya Attila elnök, a Békéscsabai Városi Lövészklubtól pedig Fodor János elnök és Braun Csaba, az elnökség tagja jött el Póstelekre.

A tábor legfiatalabb lakói Óré Márk, Bencsik Balázs és Jánovszki András voltak – éppen betöltötték a 11. életévüket. A srácok egybehangzó véleménye szerint kár lett volna kihagyni ezt a hetet. Márk, a „szóvivőjük" elmondta: édesapja is katona volt, otthon nem is kellett könyörögnie, hogy egy hétre kipróbálja az életet angyalbőrben. Nem bánta meg, hogy eljött, ha lesz ilyen tábor, jövőre is jelentkezni fog. Remekül érezte magát, azt is elárulta, hogy a haverokkal egyetlen napirendi pontot nem tartottak be soha: a fél tízes takarodót. A „hajnali" hat órakor elrendelt ébresztő viszont nagyon megviselte, mert ilyenkor, vakáció idején gyakran csak tíz óra körül szokott kimászni az ágyból.

Fotó: Galovtsik Gábor

További képekért kattintson galériánkra!