A „Lopakodó” vitte a pálmát
Szöveg: Galambos Sándor | 2014. április 3. 18:59Tíz középiskola tizenöt csapata küzdött a legjobbaknak járó érmekért április 2-án az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis sportpályáján. A „Honvédelmi Kötelék” program keretében meghirdetett, felmenő rendszerű verseny Jász-Nagykun-Szolnok megyei döntőjét a Szolnoki Műszaki Szakközép- és Szakiskola Építészeti, Faipari Tagintézmény „Lopakodó” néven indult csapata nyerte.
Galéria
A rajt előtt a csapatkapitányoknak Virág Zoltán hadnagy, a helikopterbázis testnevelőtisztje, a verseny főszervezője tartott eligazítást
Tájfutás, katonai tereptan, kézigránátdobás, légpuskalövészet, honvédelmi totó és 4×400 méteres fegyveres váltófutás – a Honvédelmi kötelék program keretében ezekben a versenyszámokban mérték össze elméleti felkészültségüket, erejüket és ügyességüket Jász-Nagykun-Szolnok megye középiskolásai.
Virág Zoltán hadnagy, a helikopterbázis testnevelőtisztje, a verseny főszervezője a honvedelem.hu kérdésére elmondta: a végrehajtandó feladatokat ugyan központilag kapták meg, de a forgószínpadszerűen kialakított állomásokat néhány saját ötlettel is színesítették. A kézigránátdobásnál a csapatok például egy Mercedes harcjárműből indultak, gumiból készült gépkarabéllyal a kezükben kellett átküzdeniük magukat egy álcahálóval fedett kúszófolyosón ahhoz, hogy a gránátokhoz érjenek. A légpuskalövészethez pedig egy kis történetet is kreáltak. A forgatókönyv szerint ez az állomás ellenséges területen volt, ahova harcjárművel érkeztek a csapatok. A célok leküzdése előtt meg kellett szerezniük az ellenség által a harci árokban elrejtett fegyvereket, amelyekhez azonban egy akadálypályán át vezetett az út. A megtalált fegyverekkel visszafutottak a „frontvonalra", a lőállásokban letették a gumikarabélyokat, s csak ezt követően célozhattak a légpuskákkal.
A harci árokba „rejtett" fegyverekért folyik a küzdelem
Nagy Gergő, a 8-as számú „Liska" csapat kapitánya katonai alapismeretek tantárgyból is érettségizni fog, az MH Altiszti Akadémián szeretne továbbtanulni. Vegyivédelmi szakembernek vagy tüzérnek készül. Katonacsaládban nőtt fel: nagypapája és édesapja is hivatásos katona volt. A jászberényi Liska-középiskola végzős diákja szerint a pálya nehéz volt, de teljesíthető erőpróbát jelentett. Számára a a légpuskalövészet köré épített történet volt a legmeglepőbb, ugyanis a felkészülés során nem is gondoltak arra, hogy egy kiadós futás és egy akadálypálya után kell majd pontosan célozni.
Bárczi Tamás nyugállományú őrnagy, a középiskola tanára, a katonai alapismeretek oktatója egyetértett ugyan tanítványával, de hangsúlyozta: egy katonának a legváratlanabb helyzetek leküzdésére is képesnek kell lennie. A jászberényi iskolában egyébként négy évfolyamon hatvanhárom diák tanulja a katonai alapismeretek tantárgyat.
A 4×400-as fegyveres váltófutás kemény küzdelmet hozott
A szolnoki rendezvényen részt vett többek közt dr. Lacsny Márton is. A Honvédelmi Minisztérium Honvédelmi Kötelék Programiroda irodavezetője hangsúlyozta: ezzel a felmenő rendszerű versennyel elsősorban a 12−16 éves korosztályt szeretnék megszólítani. Céljuk, hogy a hazafias és honvédelmi nevelés azokba az iskolákba is eljusson, amelyeknek a diákjai egyelőre nem akarnak egy egész tanévre elkötelezettséget vállalni a KatonaSuli-program keretében. A megyei szintű versenyeken több mint kétezer diák küzd azért, hogy a nyári szünetben megrendezendő országos döntőn részt vehessen.
A jó hangulatú küzdelem végén dr. Koller József ezredes, a házigazda helikopterbázis parancsnokhelyettese gratulált a verseny résztvevőinek és felkészítő tanáraiknak. A legtöbb pontot a Szolnoki Műszaki Szakközép- és Szakiskola Építészeti, Faipari Tagintézmény „Lopakodó" csapata (Makai Sándor, Bakó Ádám, Puchnyák Péter, Fábián Norbert – tartalékok: Gazsó Marcell és Ágoston Attila) nyerte. Második helyen a tiszaföldvári Hajnóczy
József Gimnázium Humán Szakközépiskola „Hajnóczi" ifjú katonái végeztek, a képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig a jászberényi Terplán Zénó Műszaki és Közgazdasági Szakképző Iskola dákjai állhattak fel.
A győztes „Lopakodó"
Fotó: Singer Éva törzsőrmester és a szerző