Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A szabadság őrvárosa mindig megőrizte a hősök emlékét

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2012. április 17. 14:38

A szabadságharc hősei hajlandók voltak küzdeni egymásért, mert tudták, hogy összetartoznak. Amikor felidézzük tetteiket, érezzük, hogy mi is összetartozunk velük – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter Debrecenben, a „Katonák. Hősök. – Hagyomány és Megújulás” programsorozat keretében, április 17-én.

Debrecen, a szabadság őrvárosa címmel nagyszabású rendezvényekkel tisztelgett a debreceni katonai hagyományok előtt a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár − a „Katonák. Hősök. – Hagyomány és Megújulás" programsorozat keretében − április 17-én, kedden a kelet-magyarországi nagyvárosban.

A Református Nagytemplomban dr. Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke köszöntötte a megjelenteket. Hende Csaba honvédelmi miniszter beszédében kijelentette: „Történelmi helyszínen gyűltünk össze, hogy emlékezzünk és az emlékezés jegyében folytassuk a megkezdett utat, amit 1848-49 öröksége hagyott ránk". Annak idején az Országgyűlés itt, a Nagytemplomban ülésezve teremtette meg az önvédelmi háború feltételeit és a honvédsereget, amely aztán eredményesen vette fel a harcot az akkori világ legfejlettebb és legerősebb, háromszoros túlerőben lévő hadseregével szemben.

1595934340
A szabadság őrvárosában a későbbiekben is megőrizték a hősök emlékét, azokban az időszakokban is, amikor azt tiltották. Hende Csaba rámutatott: az emlékezés ugyanakkor nem a múlt szépségein való merengést jelenti, hiszen épülnünk kell elődeink tetteiből. A szabadságharc hősei hajlandók voltak küzdeni egymásért, mert tudták, hogy összetartoznak, tudták, hogy összetartozunk, és megtették, amit meg kellett tenniük. Ha rövid időre is, de a tavaszi hadjárat kettétörte a magyar szabadságot fojtogató acélgyűrűt. „Amikor emlékezünk, érezzük: összetartozunk velük" – tette hozzá, kiemelve, hogy ma azokkal a katonákkal találkozhat mindenki, akik napjainkban szolgálják a hazát és a nemzetet. Jelenleg szerencsére nem élünk háborús időket, de nem szabad feledni, hogy készen kell állni, mert csak így tudjuk a rosszabb idők közepette is megcselekedni a haza és egymás érdekében, amit meg kell cselekednünk.

A miniszter elmondta: az utóbbi két évben a Magyar Honvédség megújítása történik, nagyon gyors tempóban kell pótolni az elmúlt negyven, illetve húsz év mulasztásait. Mindeközben a hagyományokra is figyelni kell, hogy választ találjunk a jövő kérdéseire, illetve megoldásokat az előttünk álló problémákra. Kemény munkáról van szó, de az első eredmények az út helyességét igazolják. Hende Csaba arra kért mindenkit: legyenek büszkék azokra a katonákra, akik a haza érdekében e sok lemondással járó életet választják.

A debreceni helyőrségi zenekar műsorát és a hálaadó imádságot követően az ünneplők koszorút helyeztek el Kossuth Lajos szobránál, majd a honvédelmi miniszter a startpisztolyt elsütve indította el a KatonaSuli-programban részt vevő tanulók járőrbajnokságát.

A Debreceni Református Gimnáziumban együttműködési megállapodást írtak alá az MH 5. Bocskai István Lövészdandár, illetve a Tiszántúli Református Egyházkerület, a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium és a Hódmezővásárhelyi Református Egyházközség képviseletében megjelent személyek; az alakulat részéről a parancsnok, dr. Böröndi Gábor dandártábornok látta el kézjegyével a dokumentumokat.

A Kossuth téren az érdeklődők alaki, felszerelés- és fegyverzeti, illetve katonai hagyományőrző bemutatókat tekintettek meg, valamint – egyebek mellett – kipróbálták a HM Zrínyi Kft. repülőszimulátorát.

1595934340

 Fotó: Dévényi Veronika

További képekért kattintson galériánkra!