A túlélés a cél!
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2010. november 18. 13:05Életszerű, hatékonyan alkalmazható ismereteket tanulnak a Magyar Honvédség Központi Kiképző Bázisán a katonák, akik részt vesznek az e héten zajló emelt szintű katonai közelharc-kézitusa felkészítésen. A kőkemény szentendrei továbbképzésen a honvedelem.hu is jelen volt.
Galéria
A gyakorlótér kora reggeli nyirkos hidegében egyébként sem kényelmes nedves fűben vagy pláne salakon esni-kelni, több kilónyi többletfelszereléssel pedig még kevésbé az, az összegyűlt katonák azonban láthatóan jól bírják a gyűrődést. Mindez persze nem meglepő, hiszen mindannyian rendelkeznek némi előképzettséggel a küzdősportok terén, és aki valaha járt edzőtáborban, pontosan tudja, mire számíthat egy ilyen helyen.
A Magyar Honvédség Központi Kiképző Bázisán (MH KKB) megrendezett emelt szintű katonai közelharc-kézitusa felkészítésen összesen nyolc alakulattól ideküldött tizennyolc katona gyarapítja tudását november 15-től 19-éig. „A kiképzést az MH KKB Katonai Testnevelés és Katonai Közelharc Módszertani Részlege rendezi. Direkt olyan katonákat kértünk az alakulatoktól, akiknek van már némi tapasztalatuk", mondja a részleg vezetője, Molnár Károly őrnagy, aki maga is a judo és a ju-jitsu szakavatott művelője, többek között háromszoros MH amatőr kézitusa bajnok. A képzés vezető oktatója Hanshi Dr. Zöllei Zoltán nyugállományú alezredes, 7 danos mester, közelharc-kézitusa szakértő: ebben a pillanatban is ő instruálja a terepen különböző technikákat gyakorló fiatalokat.
„A katonai közelharc különbözik a harcművészetektől és az utcai önvédelemtől, már csak abban is, hogy a srácok mind menetfelszerelésben gyakorlatoznak", mondja Molnár őrnagy. Mint megtudjuk, amennyiben a résztvevők teljes harci díszben sorakoznak fel, a testüket terhelő teljes többletsúly akár húsz kilogramm is lehet.
Bars Tamás szakaszvezető, az MH 1. Hadihajós és Tűzszerész Ezred katonája a kiképzésben résztvevők legtapasztaltabbika.
Jól látható: a képzésen tanultakat minden résztvevő hasznosítani tudja. Az öt napos program szintfelméréssel kezdődött, majd az ezt követő időben a résztvevők egyaránt gyakorolják az ütéseket, rúgásokat, eséseket, illetve az eszközökkel végrehajtott technikákat is. Ennek megfelelően gépkarabéllyal mint hidegfegyverrel, gyalogsági ásóval, rövid bottal, illetve késsel egyaránt gyakorlatoznak. A pénteki napon zárásként vizsgát kell tenniük a vizsgabizottság előtt, számot adva tudásukról eszközökkel, illetve azok nélkül. A gépkarabéllyal, illetve a késsel csoportos formagyakorlatot mutatnak majd be. A vizsgabizottság elnöke Deme Tibor ezredes, az MH KKB törzsfőnöke, aki maga is rendelkezik küzdősportos előélettel.
További képekért kattintson galériánkra!
Fotó: Tóth László