Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A tűzszerészek munkáját segítik

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2012. szeptember 20. 18:55

A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetői számára tartott bemutatót a HM EI Zrt. égisze alatt működő Műszeres Kutató és Talajvizsgáló Csoport szeptember 20-án délelőtt.

A Honvédelmi Minisztérium Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő (HM EI Zrt.) új, önkéntes védelmi tartalékosokból álló egységét azért hozták létre, hogy megfelelő eszközökkel segítsék a Magyar Honvédség tűzszerészeinek munkáját.

Erre szükség is van, hiszen az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred katonái évente átlagban több mint kétezer bejelentést kapnak Magyarország különböző részeiről. Ez azt jelenti, hogy naponta átlagosan 20-30, hetente 50-100 hívás fut be az alakulathoz, túlnyomó részben még mindig a második világháborús szerkezetek miatt. Egy-egy nagyobb építkezésen szinte minden esetben találnak a föld mélyén veszélyes robbanótesteket a világháborúból, amelyek − a szakértők becslése szerint − további ötven-száz évig még biztosan munkát adnak majd a tűzszerészeknek.

A nap mint nap életüket kockáztató katonák munkáját segíti az új képesség: a megfelelő keresőeszközökkel ellátott tartalékosok feladata, hogy érzékelőik segítségével felkutassák és pontosan lokalizálják a talajban rejlő robbanóeszközöket, majd ezek helyéről tájékoztassák a helyszínre érkező tűzszerészeket.

1595941852

A képességet demonstráló statikus és dinamikus bemutatót az MH Honvédkórház Egészségügyi Felkészítő és Továbbképző Központ laktanyájában, a budapesti Tünde utcában rendezték meg szeptember 20-án délelőtt, Hende Csaba honvédelmi miniszter, Fodor Lajos, a tárca közigazgatási államtitkára, dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke és dr. Borbíró Zoltán, a minisztérium védelemgazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára jelenlétében.

A tartalékosok részletesen bemutatták a munkájukhoz szükséges technikai eszközöket, majd a gyakorlatban is szemléltették, miként használják azokat. A csoport tagjai alapos kiképzésüknek köszönhetően egyénileg és csoportban egyaránt képesek dolgozni, és egy időben akár többféle mélységű kutatómunkát is tudnak végezni az adott helyszínen.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária