Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Bizalom tapasztalható

Szöveg: Gémes Balázsné százados |  2010. november 8. 13:43

Az elmúlt öt hónapban a honvédelmi vezetés megfeszített munkát végzett azért, hogy tiszta, becsületes és átlátható viszonyokat teremtsen – hangsúlyozta Hende Csaba honvédelmi miniszter az MH Támogató Dandár budaörsi úti objektumában tett látogatásán.

Dr. Hende Csaba, a Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere november 5-én látogatott el a dandárhoz azzal a céllal, hogy közelebbről megismerje az alakulat életét, elhelyezési körülményeit. A honvédelmi minisztert elkísérte Benkő Tibor altábornagy, a HM Honvéd Vezérkar főnöke, Dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke, Dr. Tóth Zoltán József, a tárca jogi és igazgatási helyettes államtitkára, Csák Gábor mérnök vezérőrnagy, a HM Infrastrukturális Ügynökség vezérigazgatója, valamint Domján László dandártábornok, a Magyar Köztársaság Katonai Biztonsági Hivatalának főigazgatója. Az állománygyűlésen Horváth Ferenc dandártábornok, az MH Támogató Dandár parancsnoka megnyitójában elmondta:

a napi élet során a honvédelmi miniszter már sokszor találkozott az állomány tagjaival, de a teljes csapat tevékenységét, elhelyezési körülményeit most láthatja először.

A honvédelmi miniszter beszédében hangsúlyozta: a laktanya újjászületése van napirenden, s ennek érdekében még sok problémát, gondot kell leküzdeni. Az elmúlt öt hónapban a honvédelmi vezetés megfeszített munkát végzett azért, hogy tiszta, becsületes és átlátható viszonyokat teremtsen. A morális mélypontról eljutottak odáig, hogy már a mindennapokban is tapasztalható a nemzet, a társadalom és a kormány megerősödött bizalma a honvédség irányában. Az elmúlt hónapokban történt szerencsétlenségek, katasztrófák ráirányították a figyelmet arra, hogy a honvédségi erők – személyi és technikai értelemben is – mekkora segítséget és nélkülözhetetlen képességet jelentenek az országnak. A vörösiszap-katasztrófa bekövetkezésétől számított másfél óra elegendő volt arra, hogy a honvédség talpon legyen, a katasztrófavédelmi rendszer tökéletesen működjön. A helikopterekbe újonnan beszerelt éjjellátó-készülékek segítségével felfedezték az ismételt gátrepedést, megelőzve ezzel egy újabb szerencsétlenséget. A katonák nyolcszáz ember telepítettek ki Kolontárról, háromszáz tonna vörösiszapot távolítottak el kézi erővel, tizenöt kilométer utat mentesítettek. Megtörtént a kolontári híd átadása is, amelyet hat nap alatt szereltek össze. Idehaza és a missziókban is igyekeznek a katonák biztonságán javítani, főleg azokon a műveleti területeken, ahol állandó veszélynek vannak kitéve.

A honvédelmi miniszter hangsúlyozta, hogy az őrzés-védelem területén tetemes összegek áramoltak

ki a költségvetésből, amelynek 2011 januártól gátat szab. A laktanyák őrzését saját katonákkal, vagyis az önkéntes védelmi tartalékosokkal kívánja megoldja, akik egyszerre lesznek a HM EI Zrt. alkalmazottai és a tartalékos katonaállomány tagjai. Így ezen a területen is megtörténik a költségtakarékos működtetés.

A továbbiakban elhangzott az is, hogy a jelenlegi helyzetben nincs arra mód, hogy központi illetményemelést hajtsanak végre. Az új adórendszer megvalósításával azonban mégis több pénz kerül a családos katonák zsebébe, akik viszont nem esnek ebbe a kategóriába, azoknál sem lesz veszteség, mivel külön pótlékkal kompenzálják a kieső összeget.

A honvédelmi miniszter lehetőséget adott arra, hogy kérdéseket tegyenek fel a katonák az őket érintő témában. A megjelentek az önkéntes tartalékos rendszer kiépítésének, megvalósításának technikai feltételeiről tettek fel kérdéseket, valamint arról, hogy mikortól várható érdemi javulás a teljes öltözet és az ezekhez tartozó felszerelési tárgyak vásárlása esetében.

Az állománygyűlést követően a honvédelmi miniszter és kísérete találkozott a luxemburgi szakács világbajnokságon induló csapattal, amelynek felkészítését a

dandár állományába tartozó Gulyás Károly mesterszakács végezte. A program további részében Horváth dandártábornok ismertette a dandár szervezeti felépítését, feladatrendszerét, beszélt az elhelyezés helyzetéről, a kiképzésről és a személyi állomány feltöltöttségéről. A vendégek ezután megismerkedtek a Vezetésbiztosító és Támogató Csoport képességeivel: utóbbi fő feladatai között szerepel a híradó- és informatikai támogatás állandó és folyamatos összeköttetésének biztosítása, valamint a munka és a pihenés feltételeinek megteremtése.

A látogatás további részében a laktanya bejárására, az épületek megtekintésére, a problémák és gondok megbeszélésére került sor. A honvédelmi miniszter és kísérete láthatta azokat az épületeket, melyeknek állapota nem megfelelő, azokat a raktárakat, melyekbe a dandár anyagi készleteit elhelyezték, megtekintették a kiszolgáló helyiségeket, ahol a katonák mindennapi feladataikat végzik. A látogatás a laktanyabejárással zárult.

További képekért kattintson galériánkra!
Fényképezte: Dévényi Veronika