Célunk a közép-európai védelmi együttműködés további mélyítése
Szöveg: honvedelem.hu | 2018. január 31. 13:41A regionális védelmi együttműködés magyar prioritások mentén történő elmélyítéséről tanácskoztak január 30-án, kedden Budapesten a V4 védelempolitikai igazgatók, akik az ülés másnapján osztrák, horvát és szlovén kollégáikkal is egyeztettek.
A magyar V4 elnökség programjának részeként a honvédelmi tárca január 30-án magas szintű védelempolitikai tanácskozást szervezett a Visegrádi Négyek közt folyó sokrétű védelmi együttműködés aktualitásainak áttekintése, illetve az elnökség második félévére eső szakpolitikai prioritásaink egyeztetése érdekében.
Az eszmecsere fő témái a júliusi NATO-csúcsértekezletre való felkészülés mellett a közös európai biztonság- és védelempolitika, valamint a hatékonyabb EU katonai kapacitások megteremtését célzó új eszközök és azok kiaknázásának lehetőségei voltak – ez utóbbira kiváló példa a az EDF, vagyis az Európai Védelmi Alap. A magyar delegációt Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért felelős helyettes államtitkára vezette.
A tanácskozás másnapján, január 31-én a résztvevők köre további három partnerrel bővült, mivel a védelempolitikai igazgatók ülése a Magyarország mellett Csehországot, Szlovákiát, Ausztriát, Szlovéniát, Horvátországot és megfigyelőként Lengyelországot tömörítő Közép-európai Védelmi Együttműködés (CEDC) soros magyar elnökségének nyitányaként is szolgált.
Siklósi Péter helyettes államtitkár tájékoztatta partnereit a január 1-jén megkezdett, egy évig tartó soros magyar CEDC-elnökség védelempolitikai prioritásairól, melyek az előző, osztrák és cseh elnökségek munkájára is építve két fő területre koncentrálódnak. Egyrészt – a belügyi tárcák mellett – a tagországok a honvédelem területén is folytatják a migrációs válság kezelésében való együttműködést a CEDC keretein belül, beleértve egy esetleges – a nyugat-balkáni útvonalon érkező – újabb hullámra való felkészülést és koordinációt.
A másik lényeges pillér pedig a regionális képességfejlesztési és védelmi ipari együttműködés előmozdítása az európai katonai válságkezelő képességek megerősítésére indult kezdeményezések – úgymint az Állandó Strukturált Együttműködés (PESCO) – keretében. A V4+CEDC formátumú védelmi együttműködés elmélyítése – a fél évig párhuzamosan betöltött elnökségi szerepünkre tekintettel – egyben a magyar V4 elnökség egyik legfontosabb szakpolitikai prioritása is.
Fotó: Tóth László