Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Civilek” a laktanyában

Szöveg: Búz Csaba hadnagy |  2014. június 30. 19:00

A lövészek napja alkalmából nyílt laktanyanapot tartottak az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségében, június 27-én.

1595974828

A hódmezővásárhelyi Zrínyi Miklós laktanyában megtartott rendezvényen számos érdekes katonai program várta az érdeklődőket, amelyekre több mint 600 felnőtt és gyerek volt kíváncsi. A lövésznapon a rendezők egyik legfőbb célja a toborzás és a katonai pálya iránti érdeklődés felkeltése volt.

Imre József alezredes, megbízott törzsfőnökhelyettes megnyitóbeszédében köszöntötte a vendégeket. „Remélem, ma mindenki megtalálja magának azt a látnivalót, ami legjobban érdekli, és élményekkel telve fogják a laktanyánkat elhagyni" − mondta.

Az érdeklődők megtekinthették az alakulatnál rendszeresített fegyverzeti és haditechnikai eszközöket, illetve a csapattörténeti emlékszobában mindenki megismerhette a helyőrség történetét. Emellett a szegedi 2. számú Toborzó- és Érdekvédelmi Iroda munkatársai fegyverzeti bemutatóval egybekötve tájékoztatást adtak a katonai pályáról. A gyerekek a rendezvény ideje alatt kézműves-foglalkozáson és arcfestésen is részt vehettek, s a bátrabbaknak paintballfegyver és lézeres lőszimulátor kipróbálására is lehetőségük volt.

1595974828

A dinamikus bemutatók a 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj önvédelmi és töréstechnikai bemutatójával kezdődtek. A Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekar „gyepshow"-ját a komendánsszakasz fegyveres alaki bemutatója követte. Végül a nap egyik leglátványosabb és egyben leghangosabb része következett, amikor a 62. Lövészzászlóalj katonái az alakulótéren egy konvojt ért rajtaütésre való reagálást mutattak be.

A gyalogság és a lövészalakulatok Szent Lászlót választották patrónusuknak 1994-ben, amikor is a Magyar Honvédség visszatért a katonaelődök hagyományához, és a fegyvernemek ismét védőszentet választottak maguknak. I. László volt az a személyiség, akit Európa csak úgy ismert, hogy „elegantissimus rex", azaz a lovagkirály, s akit 1192. június 27-én avattak szentté Váradon. Szent László a katonai erények, a lovagiasság és vitézség, a győzni akarás megtestesítője volt, ami magyarázatot adhat arra, miért kérte a magyar gyalogság ennek a kiemelkedő hadvezérnek az oltalmát.

1595974828