Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Csengeri 2017: gyakorlatoztak a debreceni lövészek

Szöveg: Madura János őrmester |  2017. szeptember 28. 13:41

Csengeri 2017 névvel háromszor egy hetes gyakorlatot rendeztek a közelmúltban az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 39. Lövészzászlóaljának katonái részére. A gyakorlat ötletgazdája az alegység parancsnokhelyettese, Farkas Sándor őrnagy volt.

1596039323

A gyakorlat névadója, Csengeri Imre az első világháborúban a 39. k.u.k. gyalogezred tiszthelyetteseként harcolt és cselekedetei révén az ezred legkiemelkedőbb alakjai közé tartozik.
Farkas Sándor őrnagy az utóbbi években a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Összhaderőnemi Műveleti Tanszékének gyakorlati oktatója volt, idén májusban került Debrecenbe. Mint elárulta: a gyakorlatot azért hívta életre, hogy a résztvevők felfrissítsék a kisalegység-, valamint a gyalogos harcászati ismereteiket, illetve, hogy új tudással és új elemekkel vértezzék fel a résztvevő katonákat.

„A résztvevők az elmúlt másfél-két évben vonultak be, sőt akadnak olyanok is, akik csupán néhány hónapja szolgálnak a honvédségben. A határmenti feladatokból eredő elfoglaltság és túlterheltség miatt ezen lövészkatonák többsége az alapkiképzésen kívül eddig még nem volt hasonló jellegű gyakorlaton. Ezért is volt komoly erőfeszítés és megpróbáltatás számukra ez a három hét. A magas fokú fizikai és pszichés megterhelésnek, a folyamatos időkényszernek pedig az volt a célja, hogy a valóságot megközelítő harci stresszhelyzetet szimuláljuk" – mondta Farkas őrnagy.

1596039324

Részben tűzcsoportszintű gyalogos harcászatnak, részben rajszintű összekovácsolásnak is nevezhetjük azt a tevékenységet, amit a katonák a nappalokat és éjszakákat is felölelő kiképzési időszak alatt végrehajtottak. „A kiképzési idő rövidsége miatt próbáltuk túlnyomó részt a kisalegység szintű harcászati eljárásokra helyezni a hangsúlyt, melyeket rövid vaklőszeres begyakorlás után többnyire éles lőszerrel is végrehajtottunk. A katonák kiemelkedő hozzáállással és eredménnyel hajtottak végre a feladataikat" – értékelte a gyakorlatot az őrnagy.

Terv szerint már idén hasonló intenzitással folytatódik a Csengeri gyakorlat, ám a következő alkalommal már az altisztek és az újonc tisztek bevonásával a rajparancsnoki, rajparancsnok-helyettesi, a szakaszaltiszti és szakaszparancsnoki állomány lenne megszólítva.

1596039324

Fotók: Hajdu Zoltán tizedes és Szalka Miklós őrvezető