Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Egészségügyi keresztképzést tartottak Tatán

Szöveg: Pogrányi Viktória és Horváth Gábor hadnagy |  2017. december 21. 11:49

Egészségügyi keresztképzést tartottak Tatán, az MH 25. Klapka György Lövészdandárnál. A foglalkozáson a helyőrségben állomásozó amerikai 4. Páncélos Felderítő Ezred 5. zászlóalj (USARMY 5-4 CAV) „Comanche” századának katonái, az MH KFOR Kontingens 18. váltásának harctéri életmentő katonái, valamint a dandár egészségügyi szakállománya vett részt.

1596042679

Az Amerikai Egyesült Államok hadseregének légi szállítású kiürítési folyamatát (MEDEVAC) és szabályait – azaz a sérült helikopterrel való kimentését – Adam Tritsch őrnagy magyarázta el. Az elméleti képzés során a MEDEVAC szabályszerű kérelmét ismerhették meg a magyar katonák. Ez a szabályrendszer koordinálja a helikopterrel történő mentést és annak minden mozzanatát, illetve a leszállási zóna területén esetlegesen adódó akadályokat, valamint a biztonsági paramétereket a zónán belül.
A magyarok pedig két nagyon fontos felszerelést, az úgynevezett „első szintű ellátó táskát", valamint az „első szintű emelt ellátó táskát" mutatták be.

Tóth Krisztián hadnagy, a tatai dandár Egészségügyi Központjának hadműveleti tisztje kiemelte: a keresztképzés jó alkalom arra, hogy a katonák más nemzetek egészségügyi módszereivel ismerkedjenek meg.
Hozzátette: a két nemzet katonái a gyakorlatban is elsajátíthatták az egészségügyi kiürítés légi és földi folyamatait.

1596042679

Az amerikai katonák a foglalkozáson – a tudásfenntartó és ismétlő foglalkozások keretében –  mentéstechnikai bemutatót tartottak a sérült szállításról lánctalpas harcjármű használatával. Ezt követően a laktanya egészségügyi központjában ismételték át a perifériás vénabiztosítást gyakorlókaron, illetve egymáson, mindkét nemzet felszerelésével.

Adam Tritsch őrnagy elmondta: nagyon fontos az interoperabilitás fejlesztése, mivel NATO szövetségesekként az amerikai és a magyar katonák közös hadszíntereken szolgálnak külföldi misszióik során. Lényeges, hogy a katonák megértsék egymást és jól tudjanak együttműködni, az ilyen képzések pedig elmélyítik a már kialakult baráti kapcsolatokat, és tovább erősítik a szövetséget – fogalmazott az őrnagy.

Fotó: a szerzők felvételei