Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Egy új kezdet

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2012. november 7. 7:24

Ismét önkéntes műveleti tartalékosok vonultak be november 6-án Szentendrére, az MH Altiszti Akadémiára, hogy átessenek a kötelező kiképzési foglalkozásokon. A tűzkeresztségen áteső jelentkezők ezúttal olyanok köréből kerülnek ki, akik előzetesen semmiféle katonai végzettséget nem szereztek.

„Idén már másodszor fogadunk katonai végzettséggel nem rendelkező önkéntes műveleti tartalékosokat" – mondja el a honvedelem.hu érdeklődésére Horváth Gábor dandártábornok, az MH AA parancsnoka. „Közel harminc főről van szó, méghozzá meglehetősen vegyes összetételben: akad közöttük 1968-as születésű, de 18-19 éves fiatal is, és az iskolai végzettségük sem azonos. A hölgyek aránya is elég jelentős, nyolcan tartoznak a gyengébb nemhez."

1595944223

A tábornok szerint a törvény szerint meghatározott huszonöt napos kiképzés során az MH AA állományától is fokozott figyelmet követel majd meg a jelentkezők összetétele. „A nyáron bevonult, katonai végzettséggel nem rendelkező tartalékosok homogén csoportot alkottak: közel azonos korú, képzettségű, érdeklődési körű fiatalok voltak. Most azonban vegyes a csapat, ami más hozzáállást igényel, hiszen másként kell megtalálni velük a megfelelő hangot a foglalkozások során" − fogalmaz. „Az előző csapatnál ugyanakkor számos tapasztalatot szereztünk úgy a kiképzés végrehajtása, mint a logisztikai biztosítás vagy a feltételek terén, amiket tudunk hasznosítani, akár pozitívumról, akár negatívumról van szó: tudjuk, hol kell erősíteni, illetve mit kell kijavítani." Maga a kiképzés egyébként nem tér el az ilyenkor szokásostól. „Ez gyakorlatilag egy rövidített idejű alapkiképzés, amelynek során olyan nélkülözhetetlen alapismereteket szereznek meg, amikre építve, további ráképzés után behívhatóak lesznek tartalékosként az egyes szakbeosztásokba" – összegzi Horváth Gábor.

A 23 éves Molnár Franciska Kecskemétről érkezett Szentendrére. A hétköznapokban egy gyorsétteremben dolgozik, és elsősorban környezetváltozást, újdonságot vár a tartalékos kiképzéstől. „Mindig is érdekelt a katonai pálya, így ki szeretném próbálni magam ezen a területen, és ha tetszik, akár szerződéses katonaként, főállásban is folytatnám" – mondja. „Új ismeretségekre vágytam, illetve ki szeretném próbálni magam másban is. Biztosan lesz persze nehéz része is a kiképzésnek, de megpróbálom magam mindenben odatenni." Húga, Terézia hasonló indíttatásból érkezett az akadémiára, odahaza egy szoláriumban dolgozik. „Úgy döntöttünk, együtt végigcsináljuk. Különösen a lövészet érdekel" – árulja el.

1595944224

Joó Péter a maga 44 életévével a jelentkezők legidősebbjének számít: közgazdaságtani és teológiai végzettséggel rendelkezik, de a bankárképzőt is elvégezte, a hétköznapokban pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál dolgozik. „Partiumi székely családból származom, így nálunk teljesen egyértelmű, hogy katonáskodni kell"  – mondja kérdésünkre. „Erre a főiskola, az egyetem miatt annak idején nem volt lehetőségem, most azonban én is követem a családi tradíciókat. Úszó voltam, ráadásul pillangóban versenyeztem, így nem hinném, hogy a kiképzés fizikai része különösebb megterhelést jelentene, a lövészet pedig a vadászat miatt áll közel hozzám."

A lelkes jelentkezők persze csak huszonöt nap múlva vonhatják majd le a végső következtetéseket azt illetően, mennyire volt kemény a kiképzés, de egy dolog biztos: a következő hetekre mindannyian életük végéig emlékezni fognak majd.

Fotó: Dévényi Veronika