Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Elsőrangú a kapcsolat a német és a magyar hadisírgondozók között

Szöveg: Takács Vivien |  2015. június 9. 15:25

Német és magyar katonák közösen dolgoznak a budaörsi katonai temetőben, ami második világháborúban elesett német és magyar hősi halottak legnagyobb hazai sírkertje.

Az amúgy is szép állapotban lévő temetőben június 2-a óta dolgoznak a bajorországi 292. Führungsunterstützungsbataillon katonái és a Honvédelmi Minisztériumban szakfelkészítésén résztvevő magyar katonák, akik az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság hadisírgondozással és honvédelmi neveléssel foglalkozó szaktisztjei.

1595995268

A magyar csoport vezetőjétől, Kiss Balázs főhadnagytól megtudtuk, hogy a katonák a temető magyar parcellájában kicserélik a kopjafákat, amelyeknek beton alapot készítenek, illetve megújítják a feliratokat a temető közepén álló, több mint ötezer nevet tartalmazó gránittáblákon. „Ezeken a táblákon azok a nevek szerepelnek, akikről tudjuk, hogy eltemették őket, de már nem lehet fellelni a sírjukat. Ez a temető tizenhárom éve áll, ez idő alatt a gránittáblákon szereplő neveket kikezdte az időjárás, így most újra festjük őket" – mondta, majd a HM Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály tisztje, majd hozzátette, hogy ezen a héten másik német katonai csoporttal a Somogy megyei Böhönyére mennek, ahol szintén egy német-magyar katonai temető rendbetételével fognak foglalkozni.

Ahogy a német katonákkal, úgy a budaörsi lakossággal is kiváló a kapcsolat. „A munkánkat a helyi lakosság figyelemmel kíséri: mindennap kijönnek és beszélgetnek velünk. A német katonákkal pedig a hadisírgondozás területén elsőrangú a kapcsolatunk" – hangsúlyozta főhadnagy.

1595995269

A budaörsi temetőt a mostani humanitárius nemzetközi munkabevetés szervezője, a Hadisírgondozó Német Népi Szövetség (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.) tartja fent. A sírkertben több mint 13 ezer német és mintegy 570 magyar hősi halott nyugszik. Magyarország legnagyobb német-magyar második világháborús katonai temetőjét 1996-ban kezdték el kiépíteni, majd 2002-ben adták át, mint a megbékélést szolgáló békeparkot.

A német küldöttség látogatásának programja a budaörsi békeparkban június 11-én, a temető központi emlékművének megemlékezéssel egybekötött megkoszorúzásával zárul.

1595995269

Fotó: Németh-Zsohár Agnieszka százados és Galovtsik Gábor